آقای احمدی! دغدغه های نماینده ولی فقیه در استان را جدی بگیرید
آقای احمدی! دغدغه های نماینده ولی فقیه در استان را جدی بگیرید

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی شهر مینو، چندسالی است که قزوین بعنوان یک شهر غمزده و افسرده در محافل و مجامع و نشریات استانی معرفی می شود و مدیران به اصطلاح دلنگران قزوینی در صدد رفع مشکل افسردگی جوانان هستند لذا خروجی جلسات عریض و طویل مدیران فرهنگی و دولتی استان برگزاری کنسرت در جهت […]

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی شهر مینو، چندسالی است که قزوین بعنوان یک شهر غمزده و افسرده در محافل و مجامع و نشریات استانی معرفی می شود و مدیران به اصطلاح دلنگران قزوینی در صدد رفع مشکل افسردگی جوانان هستند لذا خروجی جلسات عریض و طویل مدیران فرهنگی و دولتی استان برگزاری کنسرت در جهت کاهش افسردگی و ارتقاء روحیه امید در بین جوانان بوده است! موضوعی که در نگاه نخست چندان کارآمد و علمی بنظر نمی رسد.

با این حال در سالهای اخیر شاهد برگزاری دهها کنسرت در قزوین بوده ایم و البته تعدادی از آنها هم بدلایل متعددی از جمله اعتراض شهروندان و جامعه مذهبی شهر، عدم کسب مجوز لازم، عدم فروش بلیط و… به تعطیلی انجامید.

اسرار بیش از حد مسئولین فرهنگی استان از جمله احمدی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قزوین بر اجرا و برگزاری قطار وار این کنسرت ها در قزوین و اعتراضات مکرر خانواده های شهدا و ایثارگران و جمع کثیری از نمازگزارن به دفتر امام جمعه قزوین، حجت الاسلام عابدینی را بر آن داشت تا دقایقی از خطبه های نماز جمعه این شهر را به تشریح دیدگاههای خود پیرامون این پدیده اختصاص دهد.

عابدینی در خطبه های نماز جمعه قزوین گفت: ما با شادی مخالف نیستیم اما با اختلاط و لهو و لعب مخالفیم. همچنین ایشان در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان خطاب به احمدی مدیرکل ارشاد خواستار تعیین تکلیف وضعیت فرهنگی شدند و با انتقاد از مدیر کل فرهنگ و ارشاد در برگزاری کنسرت و اختلاط میان دختر و پسر گفت: باید تکلیفمان را روشن کنیم یا برای عرفا بزرگداشت بگیریم یا کنسرت برگزار کنیم! نمی‌شود با یک دست سینه زد و با دست دیگر رقصید!

اما اظهارات انقلابی و بی پرده نماینده ولی فقیه در استان چندان به مذاق ارشادی ها خوش نیامد و مخالفت خود با دیدگاههای حجت الاسلام دکترعابدینی را بیان کردند.

بر این اساس احمدی مدیرکل ارشاد قزوین در حاشیه بازدید از دفتر سایت صدای قزوین گفته است: بنده به شخصه به کنسرت به عنوان مقوله ای فرهنگی و هنری نگاه می کنم، ممکن است خیلی افراد تصورشان این باشد که کنسرت نوعی لهو و لعب است؛ اما بنده این نگاه را ندارم. در سیاست گذاری هم ضمن رعایت تعامل با مسوولان استانی مشی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی را اجرا خواهم کرد. 

مدیرکل فرهنگ ارشاد اسلامی استان با اشاره به مجوز برگزاری به سه کنسرت در قزوین، جدا کردن زن و مرد را توهین به شعور مردم خواند و گفت « چطور می شود که در کنسرتی زن را در یکجا و همسرش را در جای دیگر قرار دهیم .این براساس کدام مقوله فرهنگی است؟». وزیر محترم با برگزاری کنسرت های فاخر و هدایت شده موافق است و بنده هم به عنوان مدیر اجرایی باید سیاست های ایشان را در استان اجرا کنم.

احمدی افزود: در زمان معارفه، بنده بر عنصر تعامل تاکید کردم و تا به امروز نیز به آن پایبند بودم و در آینده هم خواهم بود؛ اما این تعامل دلیل بر این نیست که سیاست های وزارت فرهنگ و ارشاد را اجرا نکنم. به همین مناسبت روز گذشته پس از صحبت با رئیس امور هنری، اولویت های تقاضا کنندگان کنسرت در قزوین را درآوردیم و سه مجوز را صادر کردیم که نامه های آن برای شورای تامین، پلیس امنیت و… ارسال شد. آنطور که احمدی گفت، گروه سنتی چارتا ، فرزاد فرزین و شهرام ناظری، سه کنسرتی است که ارشاد استان با برگزاری آن موافقت کرده و در حال اجرای مراحل اداری ست که به گفته مدیرکل ارشاد، شورای تامین هم مشکلی با صدور مجوز ندارد.

وی خاطرنشان کرد: ما می توانیم فرهنگسازی کنیم؛ اما نمی توانیم بگوییم مردم جدای از یکدیگر بنشینند. این نگاه امنیتی به مقوله فرهنگ باید سنجیده تر باشد.

آنچه در نگاه احمدی «نگاه امنیتی» خوانده شده همان دغدغه ای است که امروز رهبر معظم انقلاب با بیان بخش هایی از آن مسئولین کشوری را نهیب زدند و فرمودند: من بسیاری از شبها بخاطر مسائل فرهنگی خوابم نمی برد. واقعا دردناک است، باید کاری کرد.

بیانات رهبر معظم انقلاب در باب فرهنگ بسیار شیوا و شفاف هستند و نشان از توجه جدی معظم له به این مقوله دارند. لذا لازم است مسئولین امر به نگاهی ولایتمدارانه و موشکافانه و نه سطحی به موضوعات فرهنگی بنگرند و در برنامه ریزیهای خود همه جوانب را مورد توجه قراردهند. چرا که در بسیاری از موارد شاهدیم که برای رسیدن به یک هدف ثانی مثلا شادکردن جمعی از جوانان، خواسته و ناخواسته شرایط اختلاط و زمینه گناه و فروپاشی بنیان های اخلاقی را برای ایشان فراهم آورده ایم که بی شک گناهی بزرگ و نابخشودنی و البته خیانتی بی شرمانه به همین جوانان خواهد بود.

این درحالی است که مخاطبان این کنسرت ها بر اساس همان فلسفه تشکیل آنها که ارتقاء شادی در بین جوانان قزوینی است!، جوانان و نوجوانان هستند و در میان حاضرین در سالن های اجرا کمتر شاهد خانواده ای هستیم که حضور داشته باشند که البته فضا و جو اغلب این کنسرت ها اصلا مناسب خانواده نیست، لذا باید از مسئولین فرهنگی استان پرسید که آیا حاضرند خانواده خود را برای تماشای این کنسرت ها به سالن های اجرا بیاورند؟!

جدای از بحث های موجود در باب محتوای این کنسرت ها که خود مجالی جدا می طلبد تا در باب آن نکاتی بیان گردد، اظهارات آقای احمدی از یک تقابل عمیق میان دودیدگاه خبر می دهد. تقابلی که نه تنها به ارتقاء سطح فرهنگ استان کمکی نمی کند بلکه قطعا موجبات تنش بیشتر میان دستگاههای دولتی و مجموعه های خودجوش فرهنگی قزوین خواهد شد.

البته از آن روزی که احمدی بدون تائید روزبه بر کرسی ریاست فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهر تکیه زد می شد فهمید که روزهای پرتنشی در انتظار اهالی فرهنگ این شهر است، اما انتظار می رود با توجه به ضرورت همدلی و همزبانی مسئولین و مردم عزیز در پیشبرد اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی و تاکیدات مکرر رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهوری اسلامی ایران بر پایبندی به این اصل و همچنین ظرفیت های عظیم فرهنگی و هنری در سطح استان، مدیرکل محترم فرهنگ و ارشاد قزوین به دور از تعصبات خشک سازمانی، با نگاهی ویژه به بیانات نماینده ولی فقیه در استان از شکاف بیشتر میان نیروهای حزب اللهی و مردم ولایتمدار و شهیدپرور قزوین با دستگاههای دولتی که اغلب در جلب رضایت مردم ناتوان ظاهر شده اند جلوگیری کند. ان شاءالله

انتهای پیام/۱۰۰۰*