شناسه خبر : 33275
۳۰ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۸
سالار قاسمی:

آموزش و پرورش دستگاه حاکمیتی، استراتژیک و سرمایه ای است/کیفیت بخشی، استراتژی مهم وزارت آموزش و پرورش است

مدیر کل آموزش و پرورش استان قزوین اظهار کرد : طبق آخرین تحقیقات انجام شده رابطه توسعه آموزش و پرورش با توسعه اقتصادی در حدود ۷۸ درصد و همچنین در حوزه فرهنگی ۶۰ درصد و با حوزه سیاسی در حدود ۳۰ درصد میباشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرمینو؛ سالار قاسمی مدیر کل آموزش و پرورش استان قزوین عصر دیروز در نشست مطبوعاتی با اصحابه رسانه ضمن تشکر از اصحابه رسانه به جهت اطلاع رسانی به عموم و آگاهی دادن به مردم، آموزش و پرورش هر کشور را موتور محرکه توسعه هر جامعه ای دانست و افزود اگر قرار باشد در جامعه ای اتفاقاتی در حوزه های مختلف اقتصادی، سیاسی و اجتماعی هر کشوری رخ دهد باید از آموزش و پرورش آن جامعه گرفته شود.

وی اظهار کرد: طبق آخرین تحقیقات انجام شده رابطه ی توسعه ی آموزش و پرورش با توسعه ی اقتصادی در حدود ۷۸ در و همچنین در حوزه فرهنگی ۶۰ درصد و با حوزه سیاسی در حدود ۳۰ درصد میباشد،  و این یعنی توسعه ی آموزش و پرورش می تواند باعث توسعه ی اقتصادی کشور گردد و راه مروت دقدقه ی اقتصادی را خود آموزش پرورش دانست.

قاسمی افزود: در آموزش و پرورش هنرستان هایی همراه با تولید تحت عنوان دانش آموز کارآفرین به گونه ای برنامه ریزی میشود که مهارت های لازم را کسب کنند و این نشان دهنده ی اهمیت آموزش و پرورش در سطح کشور است و از این رو آموزش و پرورش را به اصطلاح دستگاه حاکمیتی، استراتژیک و سرمایه‌ای میخوانند. منظور از استراتژیک این است که توسعه آموزش و پرورش موجب توسعه اقتصادی کشور می گردد.
قاسمی ادامه داد: منظور از وظارت آموزش و پرورش فقط خود وزارت آموزش و پرورش نیست، حاکمیتی یعنی کل حاکمیت از جمله صدا و سیما، رسانه ها، نهاد های مختلف، دستگاه های مختلف و درواقع همه ی ارکان نڟام باید در خدمت آموزش و پرورش باشند تا آموزش و پرورش بتواند رسالت و وظیفه ی خود را به خوبی انجام دهد. و همه ما این دیدگاه را به آموزش و پرورش داریم و امیدواریم در دولت دوازدهم، دولت تدبیر و امید که وزیر آموزش و پرورش از خود آموزش و پرورش انتخاب شد و این باعث امید واری ما است که در دوران وزارت ایشان توجه بیشتری نسبت به آموزش و پرورش صورت بگیرد.


مدیر کل آموزش و پرورش استان تصریح کرد: همچنین مطالباتی را نیز همکاران فرهنگی ما بخصوص در اجرای مرحله دوم رتبه بندی فرهنگیان دارند که مرحله ی اول در زمان دکتر فانی در دولت یازدم انجام شد و غریب سه هزار میلیار تومان برای این موضوع در نظر گرفته میشد و ما امیدواریم که این مرحله انجام شود.
وی کیفیت بخشی را استراتژی مهم وزارت آموزش و پرورش دانست و افزود: دغدغه مشترک آموزش و پرورش و خانواده ها در کیفیت آموزش است و آیا آموزش و پرورش جذابیت لازم را برای دانش آموزان دارد.
قاسمی ضمن بیان اینکه در آموزش و پرورش استان قزوین با همین رویکرد و نگاه برنامه های خود را پیش بینی کرده و مدیریت می کنیم گفت: به لطف خدا در عرصه های مختلف آموزشی و پرورشی توفیقات خوبی را داشتیم و با نگاه برنامه محوری چشم انداز ده ساله برای استان پیش بینی کرده ایم و برنامه های یکساله عملیاتی پیش بینی کرده ایم که هر ساله الویت ها، اهم برنامه ها و سیاست های ما را بیان میکند و این نگاه برنامه ای در مدارس ما نیز حاکم میباشد.

وی عنوان کرد: در حوزه آموزش دو شاخص برای سنجش وجود دارد که آیا آموزش در سطح استات کیفی است!
قاسمی اظهار کرد: استان قزوین با چهار پله سعود در کنکور سراسری نسبت به سال گذشته توانسته مقام دهم کشوری را کسب کند، همچنین در ارتقاع معدل سال سوم(نهایی) موفق به کسب مقام هفتم کشوری شده ایم و در جشنواره ها مانند المپیاد زیست شناسی لندن که موفق به کسل مدال نقره جهانی شده ایم و همچنین در المپیک نانو و کامپیوتر و در مسابقات ریاضی بین المللی نیز رتبه های خوبی کسب کردیم. معلمان استان نیز در تدریس برتر در کشور رتبه های دوم، سوم و چهار کشوری را کسب کرده اند.
مدیر کل آموزش و پرورش بیان کرد: در حوزه پرورشی نیز موفق شدیم برای اولین بار در مسابقات جهانی قرآن بین کشورهای اسلامی رتبه اول جهان اسلام را کسب کنیم همچنین رتبه های دو رقمی ما  در مسابقات مختلف فرهنگی- هنری، قرآن، عترت و نماز تبدیل به رتبه های تک رقمی شده است. در حوزه اداره سلامت نیز رتبه ی اول کشور را کسب کردیم. در حوزه ی آسیب های اجتماعی دغدغه مقام معظم رهبری(مدظله العالی) و همچنین دولت مردان بوده وضعیتمان در اصطلاح سبز است و تا اوایل آبان با تمام مدیران مدارس استان جلسه ی کارگاهی با محوریت آسیب های اجتماعی برگزار خواهیم کرد و همچنین در بحث پوشش تحصیلی ما جزء استان های برتر کشور بودیم.

مدیر کل استان قزوین ضمن بیان اینکه فرآیند پروژه مهر را با شش کمیته بهره وری کردیم افزود: تغییر، تجهیز، سازماندهی و نظارت و شروع به آماده سازی مدارس از نظر فیزیکی از اسفند سال گذشته شروع شد و مدارس ما آماده بازگشایی هستند.

قاسمی مهم ترین اقدامات پروژه ساماندهی نیروی انسانی را نقل و انتقالات و جابجایی ها دانست و گفت: ما در آموزش و پرورش نزدیک به ۸ هزار نفر همکار متقاضی جابجایی را انتقال دادیم. امسال نیز حدود ۳۷۰ نیروی جدید جذب کردیم که در حدود ۲۲۵ نفر فارغ التحصیل دانشگاه فرهنگیان میباشند و همینطور قصد بکار گیری ۳۱۵ نفر نیروی پیمانی را داریم.


وی افزود: از آنجایی که شروع سال تحصیلی مصادف با شروع ایام محرم است این سال را با شعار مدرسه متعالی، شور حسینی، علم معنوی آغاز میکنیم. زیرا اگر مدارس ما متعالی نباشد نمیتوانیم حیات طیبه را ایجاد کنیم و نگاه ما به مسائل آموزش و پرورش فنی و کارشناسی بوده است.
مدیر کل اموزش و پرورش استان قزوین مهم ترین مطالبات فرهنگیان را مطالبات بازنشستگان خواند و اظهار کرد: برای اولین بار در تاریخ کشور مطالبات بازنشستگان پرداخت شده و ما فقط مشکلات کوچکی را در بحث برگزاری امتحانات و حق التدریسی داریم و الحمدالله در استان حقوق معوقه نداریم.

 

 

 

۶۳۴ total views, 2 views today

کلید واژه هاپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


SIMPLE SIDE TAB