شناسه خبر : 33912
۲۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۵
رئیس دامپزشکی آبیک خبرداد:

اجرای طرح ایمن سازی نشخوارکنندگان کوچک در آبیک

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان آبیک گفت: با اجرای طرح واکسیناسیون طاعون نشخوارکنندگان دام کوچک در آبیک، تاکنون هیچ گونه موردی از این بیماری گزارش نشده است.

مرتضی یعقوبی، رئیس اداره دامپزشکی آبیک در گفت وگو با سرویس اجتماعی شهرمینو اظهار کرد: بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک (ppr) یک بیماری حاد ویروسی با واگیری بالا و قابل انتقال بین مرزی در نشخوارکنندگان کوچک اهلی و حیات وحش است.

وی افزود: مهمترین علائم این بیماری تب، ترشحات چشم و بینی، تورم و زخم دهان، پنومونی و اسهال است که با ایجاد تلفات، تحمیل هزینه های درمان، افت تولید در گله  خسارات اقتصادی قابل ملاحظه ای به وجود می آورد.

 یعقوبی با اشاره به اهمیت واکسیناسیون در زمینه مقابله با این بیماری تصریح کرد: تزریق این واکسن سبب ایمنی مناسب در دام های اهلی شده و از جنبه  قابلیت انتقال به حیات وحش حائز اهمیت است.
رئیس اداره دامپزشکی شهرستان آبیک عنوان کرد: با اجرای طرح واکسیناسیون  ppr یا طاعون نشخوارکنندگان دام کوچک در آبیک، تاکنون هیچ گونه موردی از این بیماری گزارش نشده است.
وی در پایان با بیان اینکه حفظ سرمایه های دامی را در گرو پیشگیری، کنترل و مبارزه با بیماری های دامی دانست و تاکید کرد: اداره دامپزشکی همواره تمام ظرفیت و تلاش خود را با افزایش پوشش واکسیناسیون، پایش و مراقبت فعال، برگزاری کلاس های آموزش برای این منظور به کار گرفته است.
منبع : نگاه آبیک

۲۵۵ total views, 2 views today

کلید واژه هاپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


SIMPLE SIDE TAB