شهر مینو گزارش می‌دهد؛

طرح “بر بال فرشته‌ها” فضایی معنوی برای جذب کودکان است

برنامه بر بال فرشته‌ها یکی از این برنامه های تربیتی است که در این طرح برای دخترانی که سال‌های اولیه روزه‌داری خود را می‌گذرانند‌ برنامه‌های ویژه‌ تربیتی، آموزشی و سرگرمی در نظر گرفته شده و تا سحر بیدار می‌مانند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری شهر مینو در ماه مبارک رمضان سال۹۶ برنامه‌ای تحت عنوان بر بال فرشته‌ها ویژه‌ دختران ۹ تا ۱۲ سال از دهم تا بیست و ششم ماه رمضان از ساعت ۱۰ شب تا ۲ بامداد در حسینیه مسجد غدیر در پارک الغدیر برای اولین بار برگزار شده است .
این برنامه که با رویکرد تربیتی دینی توسط مجموعه فرهنگی تربیتی مشکات به طور خودجوش و مردمی برگزار شده با استقبال بی نظیردانش اموزان و خانواده هایشان رو به رو شده است .
این مجموعه حدود یک سالی است که با برگزاری دوره‌های تربیت مربی کودک و نوجوان در قزوین شکل گرفته و هدف آن تربیت نسل جدید دختران به عنوان مادرانی نمونه در آینده است.
در ادامه گفت وگویی با مسوول این طرح و اولیا و مربیان داشته‌ایم .
حجت الاسلام سید شمس الدین موسی کاظم بیان کرد: مجری طرح، مجموعه فرهنگی-تربیتی مشکات بوده است که با موسسه شکوفه های آسمانی قم همکاری میکند و با توجه به اینکه برای دختران در سنین ابتدایی در این حوزه کار کمتری انجام شده است  این مجموعه چشم اندازی ۵ ساله را برای این مقطع مد نظر دارد.

تربیت و آموزش خانواده ها در آینده نه چندان دور

وی ادامه داد: در چشم انداز ۵ ساله مشکات، این مجموعه از بعد تربیتی و آموزشی خانواده ها را همراهی میکند .
مسوول بربال فرشته ها دررابطه با این طرح افزود: برنامه بر بال فرشته‌ها نیز یکی از این برنامه های تربیتی است در این طرح برای دخترانی که سال‌های اولیه روزه‌داری خود را می‌گذرانند‌ برنامه‌های ویژه‌ تربیتی، آموزشی و سرگرمی در نظر گرفته شده و تا سحر بیدار می‌مانند تا بتوانند روزها استراحت بیشتری داشته و بازی و تحرک کمتری داشته باشند تا گرسنگی و تشنگی بر آنها غلبه نکند .
معاون موسسه شکوفه های آسمانی ادامه داد: این برنامه با موضوعات معارف دینی و مهارت‌های زندگی برای اولین بار در استان قزوین با همفکری همکارانی در قم انجام می‌شود و طبق رصدهای صورت گرفته تاکنون برنامه‌ای به این شکل در کشور انجام نشده است.

وی اضافه کرد: این برنامه‌ها درغالب خلاقیت، بازی، نشاط و شادابی می‌باشد تا  خاطره‌ای زیبا از ماه مبارک رمضان در ذهن روزه‌دارانی که سال‌های اولیه روزه‌‌داری خود را می‌گذرانند بماند و تمام تلاش ما این بوده است که برنامه‌ای فرهنگی و تربیتی شکل بگیرد تا علاوه بر نتیجه مثبت تربیتی برای شرکت‌کنندگان جذاب و شاداب باشد .

 

مسئولین در حوزه‌های مربوطه همکاری لازم را نداشته اند

مسوول مجموعه فرهنگی تربیتی مشکات در ادامه درباره همکاری مسوولین اظهار کرد: پیش از شروع سال جدید پیگیر انجام این برنامه هستیم اما متاسفانه مسوولین در حوزه‌های مربوطه همکاری لازم را در برگزاری، تامین هزینه ها و اطلاع رسانی نداشته اند و هنوز موفق به اطلاع رسانی از طریق صداو سیمای مرکز قزوین نشده‌ایم.البته سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قول حمایت بخشی از هزینه های بر بال فرشته ها را داده است.
موسی کاظم درباره ی تهیه مکان و هزینه ها بیان کرد: متاسفانه در این زمینه هم مسوولین همکاری لازم را نداشتند اما هیات امنای مسجد الغدیر از همان ابتدا همکاری لازم را داشته و از طرح استقبال کردند و فضای فوقانی حسینیه را در اختیار ما قرار دادند و هزینه‌های برگزاری، تغذیه و جوایز نیز از طریق والدین و خیرین قزوین تامین شد.

 

استقبال فوق العاده والدین و کودکان از طرح بر بال فرشته ها

وی در ادامه بیان کرد: والدین و فرزاندانشان استقبال  فوق العاده‌ای از این طرح داشته‌اند و با توجه به تاثیرات مثبت این طرح تقاضای ادامه روند چنین برنامه‌هایی را دارند چرا که علارغم تبلیغ مستقیم حجاب یکی از شرکت‌کنندگان با وجود نداشتن خانواده مذهبی بعد از گذشت چند شب با چادر در مراسم حضور پیدا کرد.
این مسوول با اشاره به ادامه داشتن این برنامه پس از پایان ماه مبارک رمضان تصریح کرد: طراحی کلاس‌های تابستانی، دوره‌های تربیت مربی کودک از جمله اقدامات پرقدرت و مدون این مجموعه پس از ماه مبارک رمضان خواهد بود چرا که تاکنون برای سنین ابتدایی برنامه ریشه‌ای با محوریت تربیت دینی اسلامی بسیار کم بوده است.
موسی کاظم در ادامه عنوان کرد: تاکنون ۲۰۰ شرکت‌کننده و به طور متوسط هر شب حدود ۶۰ الی ۷۰ نفر در این برنامه شرکت کرده‌اند؛ علاوه بر پذیرش معمول در شب‌های قدر برای مقاطع پیش دبستانی تا ششم ابتدایی برنامه ویژه‌ای داشته‌ایم.

 

فعالیت کردن در این حوزه مصداق جمله “آتش به اختیار” مقام معظم رهبری است

وی با اشاره به سخنان اخیر مقام معظم رهبری در خصوص “آتش به اختیار” بودن فعالیت فرهنگی، بیان کرد: با دقت در سخنان اخیر رهبر انقلاب می‌توان دریافت تمام جوان‌ها، گروه‌ها و مجموعه‌های فرهنگی باید به میدان بیایند و تا جایی که در توان گوشه‌ای از کارها را بگیرند و به ارتقا فرهنگ جامعه کمک کنند.
در ادامه این گفت‌وگو محمدی یکی از مربیان این طرح اظهار کرد: ما از حدود  ۵ الی ۶ ماه پیش به دنبال تدارکات این برنامه هستیم و یکی از دغدغه‌های من برای حضور در این برنامه ارتقا سطح فرهنگی، مذهبی و اعتقادی دختران جوان بوده است چرا که تاکنون در این حوزه کار جدی و موثر بسیار کم انجام شده است.
محمدی خاطرنشان کرد: با وجود تهاجمات فرهنگی و تاثیر آن بر روی کودکان ورود به چنین عرصه‌هایی و فعالیت کردن در این حوزه مصداق جمله آتش به اختیار مقام معظم رهبری است.

 

حضور مربیان انقلابی در مجموعه “بر بال فرشته ها”

شاغلانی مربی دیگر بربال فرشته‌ها با بیان اینکه بچه‌ها اشتیاق زیادی در استقبال از این طرح دارند، گفت: کار با بچه‌ها در روحیه ما هم بسیار تاثیر گذاشته به گونه‌ای که کودک درونمان را زنده کرده است.
وی درادامه بیان کرد: حدودا از یک ماه پیش بدون دریافت حق‌الزحمه‌ای در این طرح به طور خودجوش فعالیت می‌کنیم.
شاغلانی توضیح داد: با توجه به اینکه کودکان در این دوره سنی تحرک و تخلیه هیجان ندارند برای من دغدغه ایجاد شد که در این زمینه فعالیت کنم چرا که خودخواهی و عدم تعامل و همکاری در بازی های این رده سنی دیده می‌شود که باعث مشکلات روحی در آینده خواهد شد.

 

تاثیر مستقیم بر اخلاق و رفتار کودکان

رحیمی مادر یکی از بچه ها اظهار کرد: این برنامه شادی دینی خوبی به بچه ها داده است و من این تاثیر را به خوبی در روحیه فرزندم می‌بینم به طوری که دختر من علاقه به حضور در هیچ کلاسی را نداشت اما برای حضور در این مکان بسیار مشتاق است .
افشاریکی دیگر از اولیا با اشاره به اینکه خاطره بسیار خوشی برای بچه‌ها به جا مانده است، گفت: دخترم به مربی‌ها خیلی وابسته شده و اشتیاق بیشتری به مباحث دینی پیدا کرده است و روی اخلاق و آرامش او تاثیر گذاشته است.

در پایان گزارش نیز با تعدادی از کودکان حاضر در این طرح نیز گفت و گو کردیم که احساس رضایت و شادی خود را از برنامه بیان کردند.
شرکت‌کنندگان از برنامه‌های آموزشی و دینی بسیار خرسند بودند و بیان کردند که در صورت ادامه چنین برنامه‌هایی حتما حضور خواهند داشت.

 

 

۱,۵۰۶ total views, 2 views todayپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


SIMPLE SIDE TAB