شناسه خبر : 30963
۱۵ تیر ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۰
شهرمینو گزارش میدهد؛

اعتراضات مردم اقبالیه به قطع مکرر آب در فصل گرما/ پاسخ مسئولین چیست؟

قطعی آب طی روزهای گذشته مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرد که اعتراضات گسترده ای نیز در شهر اقبالیه در این باره شکل گرفت.

به گزارش پایگاه خبری شهرمینو، ظرف چند روز گذشته قطعی آب در ساعاتی از شب مردم اقبالیه را کلافه کرده است.

جمعی از مردم شهر اقبالیه در گفت‌وگو با خبرنگار شهرمینو با اشاره به قطعی آب گفتند: طی چند مدت گذشته با قطع آب در ساعات پایانی شب عده‌ای از مردم که دارای تانکر ذخیره سازی آب نیستند با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو می‌شوند.

یکی از همشهریان در این باره افزود: به دلیل بد موقع بودن قطعی آب مشکلاتی برای مردم ایجاد شده است. طوری که نیمه شب مردم به ما یحتاج خود در مصرف آب هم دسترسی ندارند و برای امور واجبی همچون وضو و غسل و … باید از شب گذشته آب ذخیره کنند و مشکل اصلی از آنجاست که اطلاع رسانی رخ نداده و مردم دچار درگیری و مشکلات زیادی شده‌اند.

انشعابات فرسوده و قطر کم این انشعابات و قدیمی بودن و جرم زیاد آن یکی از دلایل مشکل اخیر می باشد

یکی از شهروندان در ادامه افزود: افت فشار و قطعی گاه و بیگاه آب در روز های اخیر، مخصوصا امشب و شب گذشته، موجب بروز مشکلاتی برای مردم اقبالیه شده‌است و هزینه هایی را، من جمله؛ خرابی کولرها و ماشین های لباسشویی و روشن نشدن آبگرمکن‌ها جهت استحمام را به مردم تحمیل کرده است.

وی در ادامه گفت: با توجه به اینکه اقبالیه یکی از شهر های پر آب استان می باشد، این امر باعث شده‌است مقداری از آب مصرفی شهر قزوین توسط موتور هایی که در زمین‌های کشاورزی اقبالیه حفر شده، تامین شود و به این علت بعضی از ساعات افت فشار امری طبیعی قلمداد می شود ولی در اقبالیه این افت فشار به مشکل همه ساعته و همه روزه تبدیل شده است.

پرپینچی در ادامه گفت: باید قبول کرد بخشی از مشکلات به انشعابات فرسوده، قطر کم انشعابات قدیمی و جرم زیادی که در این انشعابات نشست کرده بر میگردد ولی غیر از این‌ها علت به پیمانکار مسئول نوسازی انشعابات برمی‌گردد. این کم کاری‌ها موجب شده‌است تعدادی از این انشعابات در سال‌های گذشته تعویض نشود و به صورت فرسوده باقی بمانند و پیمانکاران جدید برای خلاصی از هزینه‌ها این کار را یک امری طبیعی قلمداد می‌کنند. از مسوولان انتظار میرود تدبیری اندیشیده و از تجربیات دیگر شهر ها استفاده کنند و در صورت نیاز بودجه‌ای برای این کار در نظر بگیرند.

 

نانوایی ها به دلیل قطع بودن آب پخت نمی کردند

بابایی یکی دیگر از شهروندان اقبالیه گفت: بحران نبود آب در اقبالیه به قدری شدید شد که امروز صبح برای خرید نان به چندین خیابان از جمله خیابان مفتح، ۲۲ بهمن ، مدرس، میرزا کوچک خان و … مراجعه کردم درصورتی که نانواها به دلیل نداشتن آب پخت نمیکردند و من بدلیل نزدیک شدن ساعت کاری‌ام، بدون صبحانه به محل کارم رفتم .

شهروند دیگری در ادامه از تجمع مردم در کنار موتور‌های آبی که برای مصارف کشاورزی استفاده میشود اشاره کرد و گفت: دیروز شهروندان به دلیل قطعی شبانه، آب مایحتاج و مصرفی روزانه خود را نداشتند در نتیجه در کنار موتور‌های آب کشاورزی صف‌های طولانی (بدتر از یارانه) تشکیل دادند.

در ادامه خبرنگار شهر مینو به سراغ مسئولین رفت و جویای علت مشکل شد. برخی مسئولین وعده حل شدن مشکل در چند ساعت آینده را دادند. برخی دیگر اصلا اطلاعی از مشکل نداشتند. برخی دیگر خود را از دسترس و پاسخگویی خارج کردند. عده ای از مسئولین مردم را مقصر و علت را مصرف بی رویه آب دانستند. عده ای دیگر عدم همکاری کشاورزان را عامل به وجود آمدن این معضل می دانند. عده ای دیگر نیز مشکل را طبیعی جلوه می‌دهند و گرمای هوا را باعث افت مخزن‌های چاه می‌دانند. برخی دیگر از مسئولین نیز چاره این معضل را برگرداندن آب چاه های الحاقی از قزوین به شهر اقبالیه می دانند .

 

مردم هم در ایجاد این بحران سهیم هستند/احتمالا تا انتهای تابستان کمبود و قطعی آب خواهیم داشت

در ادامه خبرنگار شهرمینو؛ با آقای حاجی زاده مسئول اداره آب شهر اقبالیه، مصاحبه کرد و علت را جویا شد:

حاجی زاده در پاسخ گفت: از مدت ها پیش این مشکل را پیش بینی و به مسئولان اطلاع داده بودیم.

وی گرم شدن هوا را باعث بروز مشکل کم آبی عنوان کرد و گفت: این کمبود آب با گرم شدن هوا بیشتر بروز کرد و باعث شد که سطح مخازن‌های ما به شدت افت کند و ما مجبور شدیم که چند شب گذشته آب تمام مناطق را قطع نماییم.

حاجی زاده در ادامه به مشکل اداره آب کشاورزان منطقه اشاره کرد و گفت: ما مناطقی را برای حفر چاه انتخاب کرده بودیم ولی کشاورزان با ما مخالفت کردند. ما باید چاهی را که سال گذشته حفر می کردیم امسال هم نتوانستیم حفر کنیم .

مسئول اداره آب اقبالیه در پاسخ به علت عدم اطلاع رسانی مسئولین به مردم در خصوص قطع آب گفت: ما در شرایط اضطراری بودیم و نمی‌توانستیم به مردم اطلاع دهیم چرا که با اطلاع رسانی، مردم جهت ذخیره سازی، آب بیشتری را استفاده میکردند و با بحران بیشتری روبه رو می‌شدیم.

حاجی زاده در بخشی از صحبت‌هایش مردم را هم در به وجود آمدن این بحران سهیم و مقصر دانست و گفت: متأسفانه در فصل گرما مردم صرفه جویی نمی‌کنند. امروز ناظرانی به سطح شهر فرستاده‌ شد که گزارش بیش از ۵۰ مورد مصرف بی‌رویه آب توسط شهروندان در کارهایی مثل شستشوی ماشین و کوچه با آب شرب را دریافت کردیم .

وی در ادامه خاطر نشان کرد: هر چند الان مشکلی نیست و شرایط متعادل است اما برای اینکه بتوانیم آب بیشتری ذخیره کنیم مجبوریم از ساعت ۱۲ شب تا اذان صبح در تمام مناطق آب را قطع کنیم.

حاجی زاده در پایان احتمال قطع آب در این ساعات شب را تا آخر تابستان پیش بینی نمود. وی از مردم درخواست صرفه جویی کرد و خواستار مدیریت بحران شد.

 

 

چاه های الحاقی به قزوین باید به شهر اقبالیه برگردد

در ادامه خبرنگار شهرمینو؛ با تماس با برخی از اعضای شورای اسلامی شهر اقبالیه، علت را از زبان آن‌ها نیز جویا شد:

ایرج شهسواری در خصوص این بحران گفت: تصمیم بر این است که یک چاه جدید وارد مدار بشود که در این‌صورت بخشی از این مشکلات حل می‌شود. در ضمن متولی آب، شورا نیست بلکه شورا پیگیر این قضیه می باشد.

وی در ادامه افزود: گرمای شدید و استفاده بی رویه آب توسط شهروندان جزو دلایل اصلی این بحران می‌باشد.

عضو شورای شهر اقبالیه در پایان گفت: بعد از پایان گرمای تابستان ک، مخصوصا ماه های تیر و مرداد، شاهد عبور از این بحران خواهیم بود.

نعمت بیگدلی ریاست شورای شهر اقبالیه، در خصوص این مشکل گفت: اگر چاه‌های الحاقی به قزوین را به شهر اقبالیه برگردانیم مشکل حل خواهد شد.

وی در ادامه افزود: متأسفانه هر شهری که قدرت بیشتری داشته باشد می‌تواند از این چاه‌ها استفاده کند و در حال حاضر چندین سال است که قزوین از آب‌های اقبالیه استفاده میکند‌ همانطور که تهران از سد طالقان استفاده میکند.

بیگدلی در پایان گفت: تصمیم بر این است روز شنبه جلسه ای با مسئولین مربوطه در رابطه با این بحران گذاشته شود.

با وجود تماس های مکرر با ادارات مختلف همچون شرکت آب منطقه‌ای نه تنها پاسخی دریافت نکردیم بلکه گفتند این مشکل به ما ارتباطی ندارد.

 

۱,۲۸۵ total views, 2 views today

کلید واژه هاپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


SIMPLE SIDE TAB