اقبالیه در چند روز گذشته/جای خالی درمانگاه در شهر اقبالیه
اقبالیه در چند روز گذشته/جای خالی درمانگاه در شهر اقبالیه

به گزارش خبرنگار اجتماعی شهر مینو؛ بارش شدید برف، برودت هوا و یخبندان سبب کندی تردد و مسدود شدن جاده‌های اطراف شهر اقبالیه شد، همین امر باعث شد قریب دو هزار مسافر بین راهی در مساجد اقبالیه اسکان داده شوند. ‌ شاید نوجوانان و جوانان نیز تجارب ناشی از بارش برف در زمستان سال‌های گذشته […]

به گزارش خبرنگار اجتماعی شهر مینو؛ بارش شدید برف، برودت هوا و یخبندان سبب کندی تردد و مسدود شدن جاده‌های اطراف شهر اقبالیه شد، همین امر باعث شد قریب دو هزار مسافر بین راهی در مساجد اقبالیه اسکان داده شوند.

شاید نوجوانان و جوانان نیز تجارب ناشی از بارش برف در زمستان سال‌های گذشته را به یاد نداشته باشند، اما از سال‌های گذشته تا کنون همیشه شاهد بارش برف در این شهر بوده‌ایم. علاوه بر تفریح و شادی شهروندان باید به نکات اصلی مانند راه بندان و مشکلات ناشی از آن اشاره کنیم زیرا زمانیکه ساکن شهری باشیم که محور مواصلاتی محسوب میشود باید اهتمام داشته باشیم مسئولین شهری چه تدابیری برای مشکلاتی از این قبیل اندیشیده‌اند. اما مردم هر سال شاهد مدیریت ضعیف و یا بحران مدیریت و پاس کاری ارگان ها به جای حل مشکلات در بارش‌های سنگین و بسته شدن محورها بوده‌اند.

زمانیکه مسیری مسدود می‌شود و مسافران در شهر اسکان داده می‌شوند باید بدانند بعد از اسکان موقت می‌توانند به سفرشان ادامه دهند و یا به دلیل عدم اسکان مناسب مجبور به بازگشت به خانه هایشان می‌شوند، البته این امر زمانی محقق می‌شود که مسیر بازگشت به خانه مسدود نباشد.

شهر اقبالیه مانند سال‌های گذشته در دو روز اخیر میزبان مهمان‌هایی از سراسر کشور بود که هر کدام به دلایلی مجبور به اسکان در اقبالیه شدند اما محل اسکان این مسافران محل مناسبی نبود و حتی غذا گرم نیز برای مسافران فراهم نشد.

شهرداری یا سازمان هلال احمر باید این مسائل و مشکلات را پیگیری می‌کردند اما به علت کم کاری مسوولین مربوطه خیرین وارد عمل می‌شوند و تدارک غذای گرم را برعهده می‌گیرند. اما هنوز مشخص نشده است که چه سازمان یا ارگانی باید وظیفه مدیریت بحران و مسئولیت این قبیل امور را برعهده گیرد.

گفتنی است با وجود اینکه اقبالیه دارای سالن بحران و مصلی بزرگی می‌باشد اما به علت عدم تجهیزات کافی (سرویس بهداشتی و حمام و …) و نبود وسایل حمل و نقل جهت انتقال مسافران، مسئولین تصمیم به پخش مسافران و اسکان آنان در مساجد سطح شهر کردند.

لازم به ذکر است که مسافران در راه مانده در پنج مسجد توحید، دوازده امام، امام حسین، حضرت ابوالفضل و محمد رسول الله اسکان گزیدند در صورتی که از مساجد ذکر شده تنها دو مسجد آن دارای حسینیه آن هم با مساحت کم است می‌باشد که همین مسئله مشکلات زیادی همچون بیرون ماندن برخی از مسافرین و عدم استفاده از مسجد را به بارداشت که در این زمان متوجه نبود مسافرخانه در شهر می‌شویم.

با توجه به شرایط موجود متوجه می‌شویم شهر اقبالیه از مدیریت بحران ضعیفی برخوردار است؛ چراکه در روزهای بحرانی غالبا شاهد جلسات مسوولین مربوطه بودیم و پس از آن نیز شاهد خدمات رسانی ضعیف و کند مسئولین بودیم.

در این مدت شاهد مسدود شدن مسیرهای اصلی شهر بوده و تنها خیابان منتهی به سمت شهر قزوین باز بود که دائما با ترافیک سنگینی مواجه میشد.

گفتنی است جای خالی درمانگاه در شهر بار دیگر مشکل ساز شد چرا که در این بحران مسافرین بیمار برای ساده ترین بیماری خود مجبور به رفتن به شهر قزوین شدند.

باید سپاسگزار جوانانی که به صورت افتخاری در هلال احمر مشغول به فعالیت هستند و با تجهیزات شخصی مشغول کمک رسانی و خدمات درمانی بودند باشیم. همینطور باید سپاسگزار بسیجیانی که تهیه دارو را بر عهده داشتند باشیم چراکه گویا حتی هلال احمر نیز خدمات مناسبی برای ارئه نداشت.

مسئولین راهور نیز گویا انتظار داستند طبیعت خود این مشکل را حل کند چراکه پس از گذشت چندین روز به بازگشایی مسیرهای مسدود شده پرداختند. مسوولین راهور با ادعا واهی باز شدن جاده مسافران را راهی خانه‌هایشان کردند اما مسافران قبل از رسیدن به مهدی‌آباد و شیداصفهان به علت مسدود بودن جاده برگشتند.

در این میان بخشداری و فرمانداری قزوین کمکی نکردند و فقط در جلسان حضور فیزیکی داشتند و در عمل کاری انجام ندادند. این روزها می‌گذرد و امیدواریم روسیاهی‌اش برای مسئولین نماند و امیدواریم به زودی درمانگاهی که وعده اش داده شده بود افتتاح شود و یا مصلی به صورت کامل تجهیز شود و یا مسافرخانه‌ای احداث شود. کاش کسی پاسخگو شرایط موجود باشد.

مشکلات زیادی در این چند روز در شهر اقبالیه رخ داد که ارگان‌ها و مسئولین را مجبور به تصمیم گیری کرد. از جمله شهرداری، شورا، سپاه، نیروی انتظامی، آتش نشانی، پلیس راهور، خییرین و … که همه دست به دست دادند تا از این بحران عبور کنیم اما ای کاش هر چه زودتر تصمیمی اتخاذ شود تا مشکلات فوق در بحران‌های بعدی رخ ندهد.