با به کارگیری دروس علمیه می توان در برابر تهاجم فرهنگی ایستادگی کرد
با به کارگیری دروس علمیه می توان در برابر تهاجم فرهنگی ایستادگی کرد

به گزارش پایگاه خبری شهر مینو؛ نشست مطبوعاتی و رسانه ای مدیر حوزه های علمیه استان قزوین در سالن اجتماعات اداره پست با حضور اصحاب رسانه برگزار شد. حجت الاسلام والمسلمین  عباسی مدیر حوزه علمیه برادران استان قزوین با بیان این که دروسی که در حوزه تدریس می شود از اهمیت بالایی برخوردار است گفت: […]

به گزارش پایگاه خبری شهر مینو؛ نشست مطبوعاتی و رسانه ای مدیر حوزه های علمیه استان قزوین در سالن اجتماعات اداره پست با حضور اصحاب رسانه برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین  عباسی مدیر حوزه علمیه برادران استان قزوین با بیان این که دروسی که در حوزه تدریس می شود از اهمیت بالایی برخوردار است گفت: دین اسلام جامع ترین دین در مسائل دینی، اخلاقی، سیاسی، خانوادگی و اجتماعی است و کامل بودن آن تمامی مسائل موجود هستی را در بر می گیرد.

وی با اشاره به این که کسانی که به حوزه علمیه ورود پیدا می‌کنند برای آشنایی با دین مبین اسلام است اذعان داشت: در حوزه علمیه علاوه بر شناسایی و به کاربردن دین طلبه ها با بهتر زیستن، درک بهتر جهان هستی و سبک های زندگی آشنایی پیدا خواهندکرد.

حجت الاسلام والمسلمین عباسی با اشاره به این موضوع که با آشنایی و با بکار بردن دروس علمیه می توان با فرهنگ غرب مبارزه کرد ادامه داد: پاسخ بسیاری از شبهات در منابع دینی وجود دارد و با علومی همانند قرآن شناسی، روایت شناسی و سیره شناسی می توان در برابر شبهات و تهاجم فرهنگی که غرب برای جامعه امروزی ایجاد کرده است ایستادگی کرد.

این مقام مسئول افزود: اعتقاد همگی ما بر این است که امام زمان (عج) صاحب اصلی حوزه های علمیه می باشد.

وی اضافه کرد: با حضور در حوزه های علمیه می توان در دو موضوع دین شناسی و تبلیغ دینی پیشرفت کرد این دو مقوله از وظایف اصلی طلبه ها محسوب می شود.

مدیر حوزه های علمیه استان قزوین با بیان اینکه ثبت نام حوزه علمیه برادران آغاز شده است اظهار کرد:  اولین مرحله پذیرش طلاب شرکت در امتحان سراسری است که پس از پذیرفته شدن در این آزمون باید در یک مصاحبه شرکت کنند و پس از کسب رتبه تابستان سال آینده دوره کوتاه مدتی با هدف آشنایی با مبانی دینی برگزارمی‌شود.

وی ابراز کرد: این دوره یک ماهه آزمونی است تا طلاب خود را برای ادامه مسیر تحصیل در حوزه علمیه بسنجند، پس از این دوره طلاب درمدارس خود تقسیم می‌شوند.

عباسی افزود: مقطع کوتاه مدت که سفیران هدایت نام دارد پنج ساله است و دوره بلندمدت همان حوزه سنتی است که ۱۰ سال درس می‌خواند تا سطح را بگذراند و پس از آن وارد دروس خارج می‌شود، البته دوره کوتاه مدت پس از پنج سال شرایط ادامه تحصیل هم دارد اما اکثر طلاب برای تبلیغ می‌روند.

استاد حوزه علمیه قزوین عنوان کرد: دوره تحصیلی سیکل برای دوره بلند مدت و با حداقل سن ۱۸ سال و برای دوره کوتاه مدت از دیپلم به بالا با حداقل سن ۲۰ سال پذیرفته می‌شوند.

عباسی تاکید کرد: ثبت نام حوزه علمیه برادران از دوازده اسفند شروع شده تا ۱۵ فروردین ادامه دارد و ۷ اردیبهشت آزمون سراسری در هنرستان چمران برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به این که استان قزوین ۸ حوزه علمیه برادران دارد بیان کرد: از این ۸ حوزه در استان قزوین ۶ حوزه در شهر قزوین، یک حوزه در تاکستان و یک حوزه هم در شهر آوج قرار دارد.

مدیر حوزه های علمیه استان قزوین اذعان کرد: طلاب در حال تحصیل ۸۰۰ نفر هستند و به همین تعداد نیز به صورت آزاد در حال تبلیغات می باشند در سال جاری نیز ۲۰۰ نفر پذیرش خواهیم کرد تا با این افراد به تحصیل بپردازند.

حجت الاسلام والمسلمین عباسی با بیان اینکه به فرموده مقام معظم رهبری(حفظه الله) و امام خمینی(ره) نباید حوزه ها وابسته به دولت باشند گفت: حوزه های علمیه باید استقلال خود را حفظ کنند و برای تامین مخارج خود از طریق وجوهات مردمی و بعضا شهریه محدود و کمی نیز از طریق مراجع اقدام کنند و در برخی از موارد همچون ساخت حوزه یا وسایل آموزشی از دولت کمک بگیرند.