مسئول کتابخانه امام‌صادق(ع) قزوین:

برترین کتابخانه‌ علوم انسانی‌ و اسلامی کشور در قزوین/ احساس نیاز به کتابخوانی باید در افراد شکل گیرد

مسئول کتابخانه امام‌صادق(ع) قزوین بیان کرد: نزدیک ۸۰ هزار جلد کتاب در دو رشته علوم انسانی و علوم حوزوی با منابع چاپی، خطی و سنگی و همچنين منبع علمی و پژوهشی در کتابخانه موجود می‌باشد.  

به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر شهر مینو؛ به بهانه روز بین المللی کتاب، کتابخوانی و کتابدار و اهمیت کتاب و کتابخوانی با توجه به اینکه کتاب به عنوان وسیله‌ای مطمئن و کارآمد در بسترسازی موجود فرهنگ می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد و مطالعه راهی برای تقویت روحیه دینی افراد جامعه است، بدین منظور مصاحبه‌ای با حسن عابدینیان مسوول کتابخانه امام صادق(ع) انجام شد.

شهرمینو: نحوه و میزان مطالعات شما چگونه است؟ چه شیوه مطالعاتی را پیشنهاد می‌کنید؟

عابدینیان‌: در گذشته که وقت بیشتری داشتم ۳-۴ ساعت در روز را به مطالعه اختصاص می‌دادم و حین مطالعه از نکات مهم یادداشت‌برداری داشتم. برای آموزش شیوه مطالعاتی صحیح و درست باید هزینه صرف شود و این فرهنگ نهادینه سازی شود، فرهنگ‌سازی زمان‌بر و هزینه‌بر است و نیاز به مدیریت صحیح دارد.

 

 

 

شهرمینو: کتابخانه امام صادق(ع) را معرفی کنید؟

عابدینیان: کتابخانه امام صادق(ع) کتابخانه‌ای غیر دولتی و وابسته به حوزه علمیه قزوین است که با مساعدت‌های آیت الله هادی باریک بین، نماینده سابق ولی فقیه در استان بنیان گذاشته شده است. همچنین بعد از گذشت ۲۵ سال این کتابخانه جز نهادهای کتابخانه کشور نمی‌باشد و کتابخانه مشارکتی محسوب می‌شود و توسط حوزه علمیه اداره می‌شود. کتابخانه امام صادق(ع) از نظر کیفیت محتوا و منابع بی‌نظیر است و توانسته رتبه ۴۵ را در بین کتابخانه‌های کشور و رتبه اول بین کتابخانه‌های حوزه‌های علمیه کشور کسب کند.

 

شهرمینو: کتابخانه امام صادق(ع) در چه زمینه‌ای فعالیت می‌کند؟

عابدینیان: کتابخانه امام صادق(ع) کتابخانه تخصصی در حوزه علوم انسانی و اسلامی است.

شهرمینو: چه تعداد کتاب در کتابخانه امام صادق(ع) نگهداری می‌گردد؟

عابدینیان: نزدیک ۸۰ هزار جلد کتاب در دو رشته علوم انسانی و علوم حوزوی با منابع چاپی، خطی و سنگی و همچنین منبع علمی و پژوهشی در کتابخانه موجود می‌باشد.

 

شهر مینو: کتابخانه امام صادق(ع) چه خدماتی به اعضا ارائه می‌دهد؟

عابدینیان: این کتابخانه خدمات شایانی دارد که می‌توان به دستگاه‌های چاپ و تکثیر، بخش کتب امانی، بانک اطلاعات، نرم افزار مقالات، سالن مطالعه در دو بخش بانوان و آقایان اشاره کرد.

 

شهرمینو: کتابخانه امام صادق(ع) چه تعداد عضو دارد؟

عابدینیان: با توجه به خدمات متنوع این کتابخانه بیش از ۱۱ هزار نفر عضو در مقاطع مختلف تحصیلی دانشگاهی کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا و سطوح مختلف حوزه علمیه دارد که از این ۱۱ هزار نفر بیش از ۳ هزار عضو فعال دارد.

شهر مینو: ویژگی‌های یک کتابدار خوب را بیان کنید ؟

عابدینیان: یکی از نیازمندی‌های یک کتابدار بنا به ارباب رجوع‌های متفاوت، صبر است، همینطور باید جهت راهنمایی اطلاعات و مطالعه کافی در زمینه فعالیت خود و آشنایی با کتب و رشته‌های مختلف داشته باشد.

 

شهر مینو: یک کتابدار چه مشکلاتی می‌تواند داشته باشد؟

عابدینیان: حقوق و درآمد کتابداری پایین است و این درآمد پایین جواب گوی هزینه‌های بالای زندگی نیست. سال گذشته صحبت‌هایی در راستای ارتقا حقوق و مزایای کتابداران زده شد ولی فعلا خبری نیست. همچنین بعضی‌ها کتابداری را به علت فعالیت زیاد و گرد و خاک کتاب که می‌تواند مشکلاتی را برای سلامتی کتابدار بوجود آورد؛ جز مشاغل سخت میدانند. چراکه ظاهر کتب درقفسه بسیار زیاد است ولی آلودگی‌هایی دارد که برای ریه مضر است و حتی به این دلیل گفته می‌شود که این افراد حتما روزانه یک لیوان شیر بخورند.

 

شهرمینو: نقش مطالعه در ارتقا سطح فرهنگ عمومی چیست؟

عابدینیان: مطالعه نقش امکان‌ناپذیری در ارتقا سطح فرهنگ عمومی دارد و با دانستن و تشخیص خوب و بد مسائل به افراد جامعه کمک می‌کند. این دانستن می‌تواند از طریق مطالعه و رسانه‌های دیداری و شنیداری حاصل گردد. با توجه به سطوح مختلف مطالعه، فرهنگ‌سازی کتاب و کتابخوانی بیشتر از هر رسانه دیگری به فهم و دانستن افراد کمک می‌کند.

شهرمینو: در خصوص اینکه فضای مجازی جایگزین کتاب و کتابخانی شده است چه نظری دارید؟

عابدینیان: با توجه به اینکه در فضای مجازی امکان از بین رفتن اطلاعات وجود دارد این فضا قدرت جایگزینی را ندارد و اعتباری به فضای مجازی نیست. فضای مجازی می‌تواند بعنوان عامل کمک‌کننده و مکمل در تسریع امور مطالعه نقش آفرین باشد. فضای مجازی بعنوان جایگزین به هیچ عنوان قابل اطمینان نیست و سندیت ندارد.

 

شهرمینو: سرانه مطالعه و استقبال مردم قزوین از کتاب و کتابخوانی را چطور برآورد می‌کنید؟

عابدینیان: سرانه مطالعه در قزوین به عنوان زیر مجموعه‌ای از کل کشور بسیار پایین است. هیچ فرهنگ‌سازی، تشویق و ترویجی در شهر قزوین وجود ندارد. باید استفاده از کتاب و مطالعه فرهنگ‌سازی شود، این فرهنگ‌سازی زمان‌بر است و هزینه‌هایی نیز دربر دارد که مسوولین شهری باید با برنامه مدون استانی رسیدگی کنند چراکه هیچ همت و اراده قوی برای نهانیده‌سازی فرهنگ مطالعه در استان وجود ندارد.  وی در ادامه افزود: فقط با حرف و برگزاری جلسات بدون عمل کاری از پیش نمی‌رود. با توجه به  اینکه آسیب‌های اجتماعی به مرز هشدار رسیده‌ است و در کشور سازمان‌های مختلف برای انجام امور فرهنگی بودجه کسب می‌کنند اما در عمل ما فرهنگ‌سازی و کار فرهنگی مفیدی در جامعه نمی بینیم و این ریشه در فراموشی مطالعه و فرهنگ کتابخانی دارد.

 

شهر مینو: ضرورت توسعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در جامعه چیست؟

عابدینیان: اگر ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی اصولی و با برنامه‌ریزی باشد موجب کاهش آسیب‌های اجتماعی می‌شود. با توجه به اینکه منابع مالی در کشور وجود دارد اما این منابع بجای اینکه صرف پیشگیری گردد برای درمان استفاده می‌شود؛ بخش اعظم مشکلات اجتماعی به تشکیلات بر می‌گردد و سیستم کشور باید اصلاح شود.

شهرمینو: مشکل اصلی در عدم استقبال مردم از کتاب خواندن چیست؟

عابدینیان‌: چندین مولفه در این خصوص وجود دارد که می‌توان به خانواده، قشر و شغل ‌شخص اشاره کرد. استفاده نادرست والدین از تلفن همراه به جای رسیدگی و آموزش درست به فرزندان از جمله مواردی است که می‌توان اشاره کرد. رسانه‌های تصویری نیز باید مردم را به امور نیک ترغیب کند که یکی از این موارد مطالعه است و جایی که مسوولین کوتاهی کردند مردم باید خود پیش‌قدم شوند. همچنین می‌توان گفت دراین عرصه در افراد احساس نیاز ایجاد نشده است و از طریق فرهنگ‌سازی باید این امر انجام شود.

 

شهرمینو: مشکلات کتابخانه امام صادق(ع) را بیان کنید؟

عابدینیان: به علت عدم حمایت مالی توسط مسوولین شهری این کتابخانه عضویت گیری رایگان ندارد. قبلا نیز مبلغی را برای کمک از مسوولین استانداری و شهرداری درخواست کردیم اما فقط وعده دادند و تا کنون کمکی نکرده‌اند. مشکل دیجیتالی کردن کتاب ها و تعمیر کتب خطی وجود دارد. این کتابخانه افتخار استان قزوین است اما مسوولین به مشکلات موجود در این کتابخانه بها نمی‌دهند. از جمله دیگر مشکلات این کتابخانه ناشناخته بودن آن است و کتابخانه امام صادق(ع) بار فرهنگی بزرگی را بر دوش دارد اما مسوولین در خصوص رسیدگی به این مشکلات خدمات خاصی ارائه نداده‌اند. از مسوولین انتظار می‌رود طی حرکتی انقلابی بودجه‌ای را به کتابخانه امام صادق(ع) تخصیص دهند و باری از مشکلات این کتابخانه کم کنند چراکه این کمک به استان قزوین است.

۸۰۷ total views, 4 views todayپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


SIMPLE SIDE TAB