برجام آزمونی بود که اتحادیه اروپا تاکنون در آن مردود شده است
برجام آزمونی بود که اتحادیه اروپا تاکنون در آن مردود شده است

به گزارش خبرنگار اجتماعی – فرهنگی پایگاه خبری شهر مینو؛ نماز جمعه هفته اول ماه مبارک رمضان شهر اقبالیه به امامت حجت الاسلام فاطمیان در مصلی این شهر برگزار شد. حجت‌الاسلام فاطمیان ضمن تبریک حلول ماه مبارک رمضان اذعان کرد: ایستادگی در برابر زیاده‌خواهی‌های ایالات متحده آمریکا در برجام آزمونی بود که اتحادیه اروپا تاکنون در […]

به گزارش خبرنگار اجتماعی – فرهنگی پایگاه خبری شهر مینو؛ نماز جمعه هفته اول ماه مبارک رمضان شهر اقبالیه به امامت حجت الاسلام فاطمیان در مصلی این شهر برگزار شد.

حجت‌الاسلام فاطمیان ضمن تبریک حلول ماه مبارک رمضان اذعان کرد: ایستادگی در برابر زیاده‌خواهی‌های ایالات متحده آمریکا در برجام آزمونی بود که اتحادیه اروپا تاکنون در آن مردود شده است. بدیهی است که در ادامه انفعال اتحادیه اروپا در مقابل خروج آمریکا از برجام، اعتبار اروپا در نظام بین‌المللی را بیش از پیش در نزد افکار عمومی دنیا خدشه‌دار خواهد کرد. اروپا که در ماجرای مذاکرات برجام خود را به‌عنوان یک نیروی مؤثر در فضای بین‌الملل و حل و فصل مسائل این حوزه مطرح کرده بود، اکنون با خروج ترامپ و بی‌توجهی او به درخواست‌های آنان برای ماندن در برجام، عملا حیثیت دیپلماتیک و جایگاه خود را در مخاطره جدی می‌بیند. آیا بالاخره اروپا قابل اعتماد است؟

امام جمعه شهر اقبالیه ادامه داد: آیا اروپا قابل قابل اعتماد است و چرا ترامپ از برجام خارج شد؟ دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، باقی ماندن در توافق هسته‌ای را به تحقق شروط چهارگانه مضحک خود که عبارت بودند از: اعمال بازرسی ایست اماکن نظامی ایران، حذف بندهای مرسوم به غروب آفتاب از برجام، توقف و تعطیلی دائم فعالیت‌های هسته‌ای ایران، گنجاندن موضوع محدودیت‌های موشکی ایران در برجام، و همچنین پایان‌دادن به فعالیت‌های منطقه‌ای کشورمان مشروط کرده بود.

وی با بیان این که  سازمان ملل باید در مسئوله برجام ورود درستی انجام دهد اظهار کرد:اقدام رئیس جمهور امریکا و خروج یک‌طرفه و یک‌جانبه این کشور از یک توافق مهم بین‌المللی که به نوعی حاصل حدود ۱۲ سال مذاکره ایران و شش کشور آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، انگلیس، و پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل و آلمان بود به روشنی نشان داد که برای دولتمردان آمریکا خصوصاً رئیس‌جمهور فعلی این کشور پایبندی و تعهد به امضا و توافق هرچند توافقی در سطح جهانی که مهر و امضای تمامی اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد برآن خورده باشد به هیچ عنوان ارزش و موضوعیت ندارد.

حجت‌الاسلام فاطمیان بیان کرد: ساعتی پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای مرسوم به برجام، رهبر معظم انقلاب طی سخنانی در دانشگاه فرهنگیان، بر لزوم حفظ عزت و عظمت ملت ایران تأکید کردند و فرمودند بارها گفته بودیم به آمریکا اعتماد نکنید این هم نتیجه‌اش درباره مذاکره با سه کشور اروپایی هم می‌گوئیم به این‌ها هم نباید اعتماد کرد و برای هر قرارداد باید تضمین‌های واقعی و عملی بگیرید وگرنه نمی‌شود به این شکل حرکت را ادامه داد.

وی ادامه دادبا اشاره به اینکه ما نیازمند تجمیع همه ظرفیت‌های درون نظام برای روزهای پیش رو هستیم اذعان کرد: پیشران اصلی تحول در کشور عامل بازدارنده تصمیمات تنبیهی آمریکا نسبت به ایران، اقتصاد مقاومتی و تحکیم توسعه‌های اقتصادی و زیرساختی در کشور است. چشم دوختن به اروپا برای حل‌شدن مشکلات اقتصادی هم آنقدر اشتباه است که چشم دوختن به امریکا برای حل مشکلات اقتصادی اشتباه بود اروپایی‌ها ثابت کردند در تصمیمات کلان اقتصادی و در زمانی که آمریکایی‌ها تمام ساختارهای اقتصادی ایران را هدف قرار دادند در کنار ایران قرار نخواهند گرفت، و به سمت آمریکا حرکت خواهد کرد مگر آن‌که اروپایی‌ها تصمیم به‌روی چهره و هویت جدید و مستقل از آمریکا برای خود گرفته باشند.

 

خبرنگار: حسین طاعتی