افتتاح نخستین جشنواره مدو لباس ایرانی اسلامی درشهراقبالیه:

برگزاری جشنواره ها باعث بروز هنر و خلاقیت طراحان ایرانی شده است

اولین جشنواره مد لباس اسلامی، ایرانی که در استان قزوین و به میزبانی شهر اقبالیه برگزارشده بود با استقبال چشمگیر و قابل توجهی از مردم استانهای مختلف روبرو شد.

به گزارش سرویس اجتماعی پایگاه خبری،تحلیلیشهرمینو ؛ نمایشگاه جشنواره مدو لباس با الگوی ایرانی ، اسلامی روز پنج شنبه در محل نمایشگاه در شهر اقبالیه افتتاح شد این جشنواره که به همت معاونت فرهنگی اجتماعی سپاه صاحب الامر(عج) استان قزوین،شهرداری اقبالیه  واداره کل فنی و حرفه ای استان قزوین بر پا شده بود مورد استقبال شرکت کنندگان استانهای دیگر قرار گرفت .

نمایشگاه‌های مدو لباس باید درمسیرتردد مردم برپا شود

حجت‌الاسلام سید‌مرتضی فاطمیان امام جمعه شهر اقبالیه در مراسم افتتاح نمایشگاه مد و لباس ایرانی، اسلامی اظهار داشت: این نمایشگاه‌ها باید درمکان‌هایی که تردد مردم بسیار است، برگزار شود تا بازدید برای علاقمندان با سهولت صورت گیرد.

وی جلوگیری از فراموشی و تغییر ماهیت پوشش ایرانی، اسلامی در بین جوانان و مردم، عدم استفاده از پوشش‌های غربی، تعمیق باورهای مردم در راستای پاسخگویی به نیاز عموم جامعه در استفاده از پوشش‌های مناسب، حمایت از تولیدات داخلی، ترویج فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی را از جمله اهداف برگزاری این نمایشگاه برشمرد

امام جمعه شهر اقبالیه افزود: ترویج و توسعه فرهنگ عفاف و حجاب با هدف پیشرفت روزافزون حوزه فرهنگی شهر از مهم‌ترین موضوعاتی است که باید مسؤولان به دنبال آن باشند

فاطمیان هدف از برپایی نمایشگاه مد و لباس ایرانی، اسلامی را ترویج پوشش ایرانی، اسلامی تصریح کرد و گفت: پوشش و حجاب در ایران اسلامی از دیرباز به عنوان یک اصل مد نظر بوده که در این نمایشگاه هم به این مهم توجه شده است

 پوشش‌های غربی هیچ تناسبی با ارزش‌های دینی و ملی مردم کشور ندارد

محمد پیری دراین  مراسم ، اظهار داشت: خلاقیت و ابتکار متنوع هنرمندان شهر اقبالیه موجب شد که نخستین جشنواره مد و لباس ایرانی، اسلامی را در این شهر راه‌اندازی کنیم.

وی با بیان اینکه پوشش‌های غربی هیچ تناسبی با ارزش‌های دینی و ملی مردم کشور ندارد، افزود: حمایت از تولید ایرانی و همچنین ترویج فرهنگ عفاف و حجاب مطابق با منویات مقام معظم رهبری از اهداف برگزاری این نمایشگاه به شمار می‌رود تا موجب ایجاد ساختار مناسب برای ساماندهی طراحی، تولید و توزیع پوشاک اسلامی شود

شهردار اقبالیه تصریح کرد: با توجه به اینکه در یک نظام اسلامی زندگی می‌کنیم بنابراین باید مدلی را ارائه دهیم که هماهنگ با سبک ایرانی و اسلامی است؛ امروز توجه ویژه‌ای به مد و لباس می‌شود و در این زمینه طراحان لباس‌هایی جدید و خلاقانه طراحی کرده‌اند

پیری خاطرنشان کرد: می‌توان با تکیه بر آداب و رسوم و با رویکرد دینی، اسلامی لباس‌های زیبا و متناسب با جامعه اسلامی تولید کرد و با فرهنگ و آداب لباس ایرانی، اسلامی را به نمایش در آورد

شهردار اقبالیه با بیان اینکه حمایت از تولید ایرانی و همچنین ترویج فرهنگ عفاف و حجاب باید مطابق با منویات مقام معظم رهبری باشد، گفت: پوشش‌های غربی هیچ تناسبی با ارزش‌های دینی و ملی مردم کشور ندارد.

باید برای صادر کردن هنر ایرانی،‌ اسلامی تلاش کنیم

مریم اسلامی مشاور امور زنان و خانواده سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور نیزدر مراسم افتتاحیه نمایشگاه مد و لباس ایرانی، اسلامی اظهار داشت: زنان توانمند در کشور می‌توانند دانش و ایده‌های خود را با برپایی نمایشگاه‌های این‌چنینی به دیگران انتقال دهند.

وی افزود: متأسفانه برخی از هنرهای سنتی همانند خیاطی، طراحی دوخت، صنایع دستی در هجمه صنعتی شدن به فراموشی سپرده شده است که باید با طراحی و تدوین درست، آن‌ها را احیا کرد.

مشاور امور زنان و خانواده سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور عنوان کرد: بانوان می‌توانند با دستان توانمند خود سنت‌های ایرانی و اسلامی در جامعه حفظ و ترویج دهند.

اسلامی تصریح کرد: یکی از وظایف مهم سازمان فنی و حرفه‌ای کشور انتقال هنر نایاب ایرانی اسلامی به نسل‌ها بعدی است که برای گسترش این هنر باید گام‌های ارزنده‌ای برداشت.

وی ادامه داد: امید است در کشور شرایط به‌گونه‌ای تدوین و طراحی شود تا بتوانیم مصرف‌کننده تولیدات خود باشیم و در زمینه صادر کردن هنر ایرانی،‌ اسلامی تلاش کنیم تا جهان تحت تأثیر این فرهنگ قرار گیرد.

برگزاری چنین جشنواره هایی باعث بروز هنر و خلاقیت طراحان ایرانی شده است 

اشرف کاظمی عضو داوران این جشنواره از استقبال هنرمندان از سراسر کشور ابراز خرسندی کرد و گفت: با توجه به اینکه این جشنواره برای اولین بار در استان برگزار می شود اما آثار چشمگیری اعم از مانتو مجلسی ،سنتی،اداری ،اجتماعی وچادر از استانها دیگرکشوربه این جشنواره ارسال شده است .

وی افزود :این جشنواره گام بزرگی خواهد بود برای هدف واگر خروجی  آن فقط پنج طرح مناسب ایرانی اسلامی برای لباسهای زنانه باشد به بخش قابل  توجهی از اهداف رسیده ایم. اگر طرحهای ایرانی اسلامی ارائه نکنیم دخترانمان را به سمت خرید لباسهایی با طرح بیگانه هدایت کرده ایم این جشنواره زمینه سازی خوبی برای کارآفرینی وایجاد تعامل فرهنگی با محوریت پوشاک ایرانی وتشویق طراحان ،هنرمندان وهنرجویان کشور می باشد.

کاظمی گفت : روند داوری بخوبی هدایت شد و با در نظر گرفتن نکات ریز در طراحی و اجرای لباس سعی در رعایت عدالت در داوری شد.

نیره السادات موسوی عضو دیگرکمیته داوری که ازشهر اصفهان دعوت شده بود ،  با تشکر و عرض خدا قوت به برگزار کنندگان این جشنواره وشکل گیری این حرکت ملی اظهار داشت ؛ هنر ایرانی و هنرمندان ایرانی در طی سالیان در عرصه های هنری سرآمد بوده و مورد تمجید و توجه و تقلید سایر کشورها و تمدنها قرار داشتند و در حیطه ی لباس و پوشش نیز میبایست جایگاه قابل توجه خودش را حفظ کرده و صادر کننده ی هنر و ارزشهای خود باشد .

وی افزود : برگزاری چنین جشنواره هایی باعث بروز هنر و خلاقیت طراحان ایرانی شده و باعث رشد و ارتقای آن میشود چرا که از طرفی به طراحان داخلی بها داده شده و از طرف دیگر رقابت ایجاد شده باعث میشود هر طراح نهایت تلاش و همت خود را برای به نمایش درآوردن هنر و خلاقیت خود صرف کند و از طرف دیگر باعث کشف استعداد ها و بهره گیری از آنها در تولید میشود .

عضو هیات داوران همچنبن بیان داشت : اکنون با برگزاری نمایشگاهی با بیش از صد طرح متنوع و زیبا گامی بزرگ بر خواهیم داشت به سوی استقلال فکری و هنری جوانان در انتخاب و پوشش آنچه شایسته ی ایران اسلامی  است .

بیش از ۴۷۰ اثر از استانهای کشور به جشنواره رسیده است 

در ادامه این مراسم شهسواری دبیر این جشنواره نیزبیان داشت ؛ امروز وحدتی مثال زدنی در این دیار پر مهر و محبت در کالبد جهاد فرهنگی رخ داده است وجریان عظیمی را برای مقابله با فرهنگ گرگ صفت غربی شکل بخشیده است .

وی افزود :  نخستین جشنواره کشوری  مد و لباس ایرانی اسلامی استان قزوین در شهر اقبالیه با کمک مسئولین شهر توانسته با ۹ ماه کار کارشناسی شده و برگزاری بیش از ۶۲ جلسه اجرایی و تخصصی وایجاد یک بانک اطلاعاتی با چشم نوازی ۳۵۴ نخبه طراحی و دوخت کشور ایجاد نماید.

دبیر این جشنواره بیان داشت : در این جشنواره دست اندرکاران توانستند بیش از ۴۷۰ اثر از استانهای گیلان،خوزستان،تبریز،یزد تهران،سمنان ،همدان،قزوین،قم ،کرمانشاه و جمعا ۱۷ استان جمع آوری نماید.

با حضور داوران خوب و نگاه تخصصی به آثار بیش از ۱۵۰ اثر به بخش نهایی راه یافته اند که انشاا… به لطف خداوند منان در بیست و هشتم دیماه در اختتامیه نفرات برتر مشخص و اعلام می گردند.

وی در پایان اظهار داشت : از پروردگار عالمیان همتی بلند میخواهیم تا بتوانیم پس از پایان جشنواره ارتباط مناسبی در قبال ارائه این آثار به صنعت و تولیدکنندگان دغدغه مند در عرصه فرهنگ ناب داشته باشیم.

 

کد خبر : ۱۱۵۲

۶۸۶ total views, 2 views today

کلید واژه هاپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


SIMPLE SIDE TAB