رئیس شورای شهر اقبالیه:

بزرگترین مشکل شهرداری نداشتن درآمد پایدار است/به احتمال زیاد اقبالیه تا سال آینده بخش خواهد شد

علی بیگدلی رئیس شورای شهر اقبالیه : افزایش درآمد پایدار شهرداری و حمایت از سرمایه گذاران در جهت ایجاد اشتغال، بخش شدن شهر اقبالیه، ساخت و تاسیس درمانگاه مادر تخصصی در شهر اقبالیه توسط خییرین، ویرایش طرح تفضیلی اقبالیه، حمایت از رسانه های بومی و مردمی، بخشی از برنامه های شهردار و اعضای شورای اقبالیه خواهد بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرمینو؛ در خصوص شایعات و حواشی که حول انتخاب شهردار شهر اقبالیه پیش آمد مصاحبه‌ای با آقای علی بیگدلی، رئیس شورای شهر اقبالیه انجام شد.

شهر مینو: چند کاندید برای پست شهرداری وجود داشت؟
بیگدلی: اعضا شورای شهر اقبالیه قبل از موعد مقرر اقدام به دعوت از کسانی کردند که احتمال داشت هر کدام از آنها جایگاه شهرداری را در اقبالیه پر کنند و از ۱۳ نفر از افرادی که سابقه خدمت در شهرداری را داشتند دعوت بعمل آمد تا قبل از موعد مقرر دفاعیه خود را ارائه دهند که در نهایت ۴ نفرگزینش شدند. آقایان مهندس محمد پیری، مهندس اکبرپور، مهندس کلج طایفه و آقای یحیی رحیم‌لو گزینه‌های نهایی این جایگاه شدند؛ در روز یکم شهریور در همان ساعات اول؛ شهردار، سرپرست و هیئت رئیسه توسط ۷ نفر اعضا شورا شهر اقبالیه در جلسه‌ای غیرعلنی با حضور نماینده فرماندار انتخاب شدند.

شهر مینو: طبق قانون این جلسه باید علنی می‌بود، توضیح شما در خصوص غیر علنی بودن این جلسه چیست؟
بیگدلی: ما در حضور نماینده قانونی دولت انتخابات هیئت رئیسه، سرپرست و شهردار را در همان روز اول انجام دادیم.

شهر مینو: شهردار منتخب با چند رأی موافق، موفق به کسب این جایگاه شد؟
بیگدلی: آقای اکبر پور با هفت رای موافق این منصب را کسب کرد.

شهر مینو: نکات مثبت و منفی شهردار سابق را بیان کنید.
بیگدلی: بنظر شخصی من نکات مثبت آقای پیری از نکات منفی ایشان بیشتر بوده و شاید در گذر زمان نکات منفی بیشتر نمود کند اما تا به امروز که من سنجیده‌ام نکات مثبت بیشتر بود .ولی نکات منفی حتی کم هم برای جامعه اقبالیه ضرر داشت و در خصوص اینکه چرا ایشان را انتخاب نکردیم به این علت که بعد از  سنجیدن اینکه چرا شهر و جامعه ما چه در فضای مجازی و چه در فضای حقیقی دو قطبی شده و اگر یکی از آقایان رحیم لو و پیری انتخاب می شد در شهر تنش بوجود می آمد، در نتیجه بخاطر آرامش شهر چنین انتخابی کردیم.

شهر مینو: علت عدم انتخاب مسئول بومی در شهر ما چیست؟
بیگدلی: یکی از دلایل، همین دو قطبی شدن است، تصمیم من این بود که از ظرفیت داخلی استفاده کنیم زیرا که این قطعا به نفع شخص مردم و خودمان است، ولی بخاطر همین تنش آقای اکبر پور را انتخاب کردیم و ایشان نیز از ظرفیت بالایی برخوردارند و حقیقتا ما در مجموعه ی شهری کسی را پیدا نکردیم که بتواند در این جایگاه خدمتی را به مردم ارائه کند.

شهر مینو: کسی را در این منصب انتخاب نکردید یا کسی داوطلب نشد؟
بیگدلی: کسی اعلام آمادگی نکرد.

شهر مینو: آیا انتخاب شهردار از روی شایسته سالاری صورت گرفت؟
بیگدلی: بله، ما برای ۱۳ نفر جلسه دفاعیه ترتیب دادیم و اولین کسی که بصورت علمی صحبت کرد ابتدا آقای اکبرپور بود. سپس آقای نجفی و سایر افراد نیز به همین ترتیب صحبت کردند. طبق تحقیقاتی که انجام دادیم ایشان سابقه خدمت در بوئین زهرا، شال و محمدیه داشتند و طبق تحقیقاتی که از ائمه جمعه این شهر ها انجام دادیم آقای اکبرپور را تایید کردند.

شهر مینو: دلیل انتخاب شهردار به همراه سرپرست چه بود؟
بیگدلی: برابر قانون اگر شهردار وقت ابقا شود نیاز به سرپرست نیست اما اگر شهردار مستقر انتخاب کنیم باید در ساعات اول سرپرست انتخاب شود، شاید مستقر شدن ایشان ۲ تا ۳ ماه به طول انجامد و هنوز وضعیت شهردار ما مشخص نیست بنابراین سرپرست باید در همان ساعات اول انتخاب شود.

شهر مینو: آقای مهران اکبرپور در حال حاضر مشغول چه کاری هستند؟
بیگدلی: وی در محمدیه معاون شهردار بودند و در حال حاضر سرپرست شهرداری انتخاب شدند و در این جایگاه خدمت می‌کنند و اگر حکمشان از سمت استانداری صادر شود بلافاصله مشغول به کار می‌شوند.

شهر مینو: از طرح‌هایی که آقای اکبرپور ارائه دادند کدامشان نظر شما و مجموعه را جلب کرده است؟
بیگدلی: طرحی در خصوص سرمایه گذاری و ایجاد درآمد پایدار برای شهرداری. ایشان موفقیت‌هایی در شهر شال، محمدیه و بوئین زهرا دارند و برای درآمد پایین شهرداری اقبالیه که زیر دو درصد اگر باشد می تواند درآمدی پایدار ایجاد کند و همچنین برای مردم این شهر ایجاد اشتغال کند.

شهر مینو: توضیحاتی درخصوص این طرح ارائه دهید.
بیگدلی‌: برای مثال ایجاد نمایشگاه معدن، ایجاد گلخانه، ساخت تالار و رستوران، ایجاد فضای تفریحی و گردشگری از برنامه هایی است که آقای اکبرپور ارائه داد.

شهر مینو: در خصوص شایعاتی که حول بنرهایی که با بودجه بیت المال برای این مدت کوتاه برای انتصاب آقای امینی در سطح شهر زده شد توضیحاتی بدهید؟
بیگدلی: اطلاع رسانی برای مردم لازم است که مردم بدانند کلید شهرشان دست چه کسی است و به چه کسی باید مراجعه کنند و این وظیفه ی روابط عمومی شورا و شهرداری بوده که این اطلاع رسانی را انجام دهد.

 

شهر مینو: آیا از نظر قانونی مشکلی ندارد که سرپرست شهرداری معاونت ها را جابجا کند؟ و ایا افراد جابجا شد هنوز مشغول به کار هستند؟
بیگدلی: جمله ای از امام(ره) است که بیان می کند ولایت مطلق فقیه همان ولایت رسول الله است. یعنی همان اختیاراتی را که پیامبر داشتند را همان اختیارات را ولی فقیه دارد. شما فکر کنید که آیا ولایت فقیه می تواند در جایگاه رسول الله باشد! اما حضرت امام(ره) فرمودند: ولایت مطلق فقیه همان ولایت رسول الله است یعنی همان اختیاراتی را که پیامبر داشتند را همان اختیارات را ولی فقیه دارد. شاید این جمله با جمله بعدم اصلا قابل قیاس نباشد فقط به این دلیل گفتم که جمله بعدم ملموس تر شود یعنی اگر در مقدار خرد جامعه نیز همان اختیاراتی که شهردار مستقر و ثابت دارد همان، اختیارات را سرپرست دارد و جابجایی پرسنل از طرف سرپرست کاملا قانونی است و کسی نمی تواند دخل و تصرف کند مگر در معاونت ها، ولی در خصوص کارمندان جز می تواند جابجایی انجام دهد، و جابجایی روابط عمومی هم کاملا قانونی است و کسی نیز بی کار نشده و فقط جابجایی شغلی بوده که صورت گرفته و وقتی که بنده از سرپرست سوال کردم گفت فردی که در روابط عمومی مشغول به کار بوده با بودجه شهرداری گواهینامه پایه ی یک گرفته پس باید در قسمت حمل و نقل مشغول به کار شود و طبق صلاح دید سرپرست فرد مذکور باید در قسمتی مشغول بکار شود که در آن هزینه صورت گرفته.

 

شهر مینو: آیا جز جابجایی در روابط عمومی جابجایی دیگری نیز رخ داده است؟
بیگدلی‌: خیر ایشان از روابط عمومی به سازمان حمل و نقل منتقل شده اند و کارمند(برزگر) دیگری هم از قسمت املاک به دبیر خانه منتقل شده اند و فقط مسئولیت ها جابجا شده است.

 

شهر مینو: آیا این جابجایی ها در جایی عنوان شده است؟
بیگدلی: خیر، نیازی نبوده و شایعاتی نیز توسط همین افراد در فضای مجازی پخش شده است.

 

شهر مینو: برنامه شما در جلوگیری از  لابی گری در پیمانکاری شهرداری اقبالیه چیست؟
بیگدلی: بنده از ابتدا دغدغه ی این را داشتم زیرا که تخصص خودم در این امور است البته من ادعا ندارم که قبلا لابی گری شده و یا در حق کسی اجحاف شده باشد و یا ناحقی صورت گرفته شده باشد. ولی چون ما قصد نداریم در زمان سرپرستی برای مجموعه شهرداری بدهی ایجاد کنیم کار های جزئی که در سطح شهر بود ادامه می دهیم تا شهردار جدید در سطح شهر مستقر گردد و پیمان جدید و پیمانکاران جدید با استقرار شهردار جدید گرفته شود. و ان شاءالله  با شهردار بیشتر هماهنگ می شویم و سعیمان بر این است آنچه را که شما اشاره کردید یعنی لابی گری اتفاق نیفتد.

 

 

شهر مینو: در خصوص اطلاع رسانی گزارشات ۶ ماه برای عموم توضیحاتی ارائه دهید.
بیگدلی: این یکی از تکالیف بر زمین مانده ی شورای شهر است که ما باید اطلاع رسانی کنیم تا مردم مطلع باشند . همانطوری که بخش هایی از آن در سخنرانی های پیش از خطبه نماز جمعه در مصلی بزرگ امام خمینی (ره) انجام می شود.

 

 

شهر مینو: آیا شهر اقبالیه احتمال بخش شدن را دارد؟
بیگدلی: دو روز پس از اعلام نتایج شورا ما اولین جلسه را با اعضا شورا برگزار کردیم، و از آن زمان تا کنون یکی از الویت های ما بحث ارتقاع جایگاه اقبالیه در تقسیمات کشوری است و ما چندین بار از طریق نمایندگان مجلس، استانداری و بخش داری این قضیه را پیگیری کردیم و شاید در طی یکسال آینده این اتفاق بیافتد و استارت کار زده شده و دوستان قبل از ما هم این کار را پیگیری کرده اند نمایندگان قبل بخصوص آقای حسینی،و نمایندگان فعلی نیز و مسئولین استان پیگیر هستند. و طبق دیداری که با فرماندار قزوین داشتم در سفر قبلی رئیس جمهور به قزوین که به تاکستان رفتند طی توقفی که در شهر اقبالیه داشتند از رئیس جمهور این قول را گرفتند که در اولین فرصت اقبالیه را تبدیل به بخش کنند، و این قول را رئیس جمهور به استاندار و فرماندار دادند.

 

 

شهر مینو‌: در رابطه با طرح تفضیلی اقبالیه با توجه به زیر ساخت های این شهر آیا قابل اجرا است؟
بیگدلی: در طرح جامع اتفاقاتی افتاده که شهر آسیبی میبیند و ما در حال تلاش هستیم که این پرونده بسته نشود و آنچه که به صلاح مردم است تغییر کند و مردم ضرر کم تری ببینند و آنچه که به خیر و صلاح مردم است اتفاق بی افتد.

 

 

شهر مینو: در آمد شهرداری از کجا تامین می شود و برای افزایش بودجه شهر باید چه کاری کرد؟
بیگدلی: یکی از مشکلات شهرداری این است که درآمد پایدار ندارد و وابسته به دولت و ارزش افزوده است و یکی از دلایل انتخاب آقای اکبر پور این است که از این وابستگی خارج شویم . ما امیدوار هستیم که در چهار سال آینده با کمک خداوند به درآمدی پایدار برسیم و بازارچه ای را جهت ارائه محصولات کشاورزی و درختی راه اندازی کنیم که این محصولات را به تهران و قزوین صادر نکنیم و همین جا یک بازار فروش داشته باشیم. و همچنین با سرمایه گذارانی نیز صحبت کردیم و در این  خصوص مکانیابی کردند تا با گرفتن مجوز مربوطه در شهر ایجاد اشتغال کنیم و به درآمدی پایدار برسیم و از وابستگی رهایی یابیم و مردم خود را اداره کنیم. و همچنین ما دیداری با معاون محترم دادستان جناب حاج آقای کرمی داشتیم که ایشان خیری را میشناختند که قصد ساختن درمانگاه شبانه روزی در قزوین داشتند و ایشان به سبب شناختی که از مردم مستضعف اقبالیه داشتند، خواستند که این کار در اقبالیه صورت بگیرد. لذا ما زمینی را در این خصوص تحویل ایشان دادیم و در حال حاضر پروسه ی اداری خود را طی میکند تا ان شاءالله در آینده ای نزدیک این درمانگاه مادر تخصصی در اقبالیه راه اندازی شود و خیر محترم نیز قول داده در حدود ۲۰ میلیارد تومان هزینه کند.

 

 

شهر مینو: در حال حاضر درآمد پایدار اقبالیه چیست؟
بیگدلی: جایگاه سی ان جی، معاینه فنی و کارخانه آسفالت که توسط اعضا شورای دوره چهارم و شهردار محترم مهندس پیری در شهر مستقر شد.

 

 

شهر مینو‌: بودجه ی اختصاصی دولت را چگونه میتوان افزایش داد‌؟
بیگدلی: باید فقط تلاش و پیگیری کنیم زیرا که روند اداری جامعه ما این چنین ایجاب میکند.

 

 

شهر مینو: عدم اطلاع رسانی جلسات شورا به خبرگزاری های بومی چیست؟
بیگدلی: جلسات عادی شورای شهر روز های یکشنبه ساعت ۱۷:۰۰ و چهارشنبه ها ۸:۰۰ میباشد و خبرنگاران می توانند حضور یابند.

 

 

شهر مینو: سایت شهرداری و شورا در دوره های قبل ضعیف بوده است برای این دوره چه برنامه ای دارید؟
بیگدلی: سعی میکنیم در اولین فرصت با استقرار شهردار جدید تقویت شود.

 

شهر مینو: میزان حمایت شما از رسانه های شهری مانند اقبال نیوز و شهروند اقبالیه بخصوص شهر مینو چقدر است؟
بیگدلی: شهر مینو قبل از انتخابات نیز عملکرد خوبی داشته و از دوستان انقلابی و ارزشی ما هستند و ما نیز تکلیف داریم با  آنچه که به انقلاب و امامت مربوط است ارتباط تنگاتنگی داشته باشیم.

 

 

۱,۲۴۷ total views, 2 views today

کلید واژه هاپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


SIMPLE SIDE TAB