به نام زلزله زدگان، به کام سلبریتی ها/کمک های مردمی به سلبریتی ها چه شد؟
به نام زلزله زدگان، به کام سلبریتی ها/کمک های مردمی به سلبریتی ها چه شد؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرمینو؛ به نقل از عصرهامون، پنج ماه پیش بود که زلزله ای به بزرگی ۷ ریشتر غرب کشور را لرزاند که در این حادثه  تعدادی از هموطنانمان جان خود را از دست دادند و بیش از ۳۰ هزار واحد مسکونی تخریب و هزاران نفر در سرپل ذهاب، ازگله، روستای کوئیک […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرمینو؛ به نقل از عصرهامون، پنج ماه پیش بود که زلزله ای به بزرگی ۷ ریشتر غرب کشور را لرزاند که در این حادثه  تعدادی از هموطنانمان جان خود را از دست دادند و بیش از ۳۰ هزار واحد مسکونی تخریب و هزاران نفر در سرپل ذهاب، ازگله، روستای کوئیک و روستاهای اطراف آواره شدند.

پس از این حادثه بسیاری از هنرمندان، ورزشکاران و اساتید دانشگاه اقدام به جمع آوری کمک های مردمی برای ساخت مسکن، کانکس، چادر و تهیه مایحتاج زلزله زدگان کردند به طوری که برخی از این سلبریتی ها توانستند در مدتی کم مبالغ میلیاردی جمع آوری کنند.

هر چند در آغازین روز های کمک های مردمی سلبریتی ها با تهیه وسایلی اندک و حضور در مناطق زلزله زده اقدام به گرفتن عکس برای صفحات اجتماعی خود کردند اما با گذشت پنج ماه از زلزله ویران گر دیگر خبری از سلبریتی ها و کمک های مردمی که به حسابشان برای خرید کانکس و ساخت مسکن واریز شده بود، نیست.

با این وجود علی رغم اینکه منابع خبری رسمی بارها به مردم اعلام کردند که کمکهای خود را از طریق نهاد های رسمی و یا افراد معتبر به نیازمندان برسانند وحتی در برخی رسانه ها عنوان شده بود که بعضی سلبریتی ها بدهکارند و به آنها پول ندهید اما باز هم مردم به حساب سلبریتی ها کمک های خود را واریز کردند؛ به طوری که در آغازین روز های کمک های مردمی علی دایی اعلام کرده بود که مبلغ ۹ میلیارد تومان تا کنون به حساب وی واریز شده است و صادق زیباکلام نیز از ارسال مبلغ ۴ میلیاردی به حسابش خبر داده بود ، هر چند این دو نمونه تنها بخش کوچکی از کمک های مردم کشورمان به مردم مناطق زلزله زده بود با این وجود پس از مدتی برخی از سلبریتی ها اعلام کردند که با مبالغی که مردم جهت کمک واریز کردند به دنبال ساخت خانه فرهنگ و سینما و … هستند!

علی ای حال برخی از شهروندان در تماس هایی که با پایگاه خبری عصرهامون داشتند خواستار ورود نمایندگان مجلس و قوه قضائیه برای پیگیری مبالغ ارسالی به حساب سلبریتی ها شدند.

با این وجود پرداخت کمک های مردمی به حساب سلبریتی ها موجی از انتقادات توسط مسئولین و نمایندگان مجلس را نیز در بر داشته است به طوری که تجری نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس گفته که: کمک های مردمی در حساب سلبریتی ها سود می‌خورد و به دست زلزله زدگان نرسیده است.

وی ادامه داده بود که: علی رغم کمک های زیادی که برای زلزله زدگان استان کرمانشاه، توسط هنرمندان و ورزشکاران شاخص یا همان سلبریتی ها از مردم جمع آوری شد، این کمک ها به خوبی بین حادثه دیدگان توزیع نشد و می توان گفت که ردپایی از این کمک ها دیده نمی شود.

وی تصریح کرد: مدیریت نکردن در توزیع کمک های مردمی بین زلزله زدگان و ابراز نارضایتی آنها، موجب تضعیف اعتماد مردم به سلبریتی ها در واگذاری کمک هایشان برای رساندن به حادثه دیدگان است و نبود نظارت و مدیریت در تقسیم این کمک ها از انتخاب هنرمندان به عنوان واسطه، مردم را دچار تردید می کند.

نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی یادآور شد: برخی از فضای حاکم بر مناطق زلزله زده برای قهرمان سازی خود سوء استفاده می کنند و این مسئله به نوعی بازی با احساسات مردم و سوء استفاده از این احساسات به شمار می رود.

تجری خاطرنشان کرد: برخی از سلبریتی ها با حضور در مناطق زلزله زده اشک تمساح ریختند و مردم را تحت تاثیر قرار دادند که به زلزله زدگان کمک کنند و مباحثی از این دست را مایه واریز پول به حساب خود قرار دادند اما در حال حاضر خبری از این کمک ها نیست و هنوز بسیاری از زلزله زدگان با وجود سرمای هوا بدون سرپناه مناسب مانده اند.

نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی گفته بود که: دستگاه قضایی به عنوان ناظر بر اجرای قانون، استانداری کرمانشاه و نمایندگان مردم در مجلس بر هزینه کرد پولی که برای کمک به زلزله زدگان غرب کشور به حساب هلال احمر واریز شد،نظارت می کنند اما بر مبالغ واریزی به حساب سلبریتی ها نظارتی از طرف نهاد یا شخصی انجام نمی شود.

علی ای حال از چهره‌های شاخص هنرمند، ورزشکار و افراد شناخته شده که در فضای مجازی شماره حساب بانکی برای دریافت کمک نقدی اعلام کرده بودند، این انتظار می‌رود که حداقل در حد یک یادداشت درباره سرنوشت کمکی که چند میلیارد تومان بود، روشنگری کنند. حداقل باید مشخص شود این حجم از پول و سودهای انباشته شده بانکی ناشی از رسوب پول در حساب‌ها، تا چه حد می‌تواند در راه بازسازی مناطق زلزله‌زده مفید باشد.