تاریخ جعل شدنی نیست
تاریخ جعل شدنی نیست

به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر شهر مینو؛ محمد علی حضرتی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین در برنامه یاد عارف که به مناسبت هشتادو چهارمین سالگرد خاموشی میرزا ابوالقاسم عارف قزوینی برگزار شد ضمن بیان اینکه تاریخ جعل شدنی نیست اظهار کرد: عارف قزوینی شاعر مشروطیت است و در زمان خود […]

به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر شهر مینو؛ محمد علی حضرتی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین در برنامه یاد عارف که به مناسبت هشتادو چهارمین سالگرد خاموشی میرزا ابوالقاسم عارف قزوینی برگزار شد ضمن بیان اینکه تاریخ جعل شدنی نیست اظهار کرد: عارف قزوینی شاعر مشروطیت است و در زمان خود عملکرد دیکتاتورانی که فقط در لباس مشروطیت بودند را تایید نمی‌کرد و اگر اشخاصی قصد دارند به نام عارف مکانی را ثبت کنند میدان عارف را حفظ کنند و تندیس عارف که سال ۷۵ تهیه شد در جای قرار دهند.

وی اذعان داشت: با نگاه کردن به تاریخ ادبیات دو فرد با جهان‌بینی یاس آلود میبینیم. عبدالقادر بیدل دهنوی یکی از این افراد است که در هند بر اساس یک تجربه شخصی عرفانی، بسیار مایوس و ناامید از دنیاست و شخص دیگر بنام عارف قزوینی که بخاطر تجربه‌های اجتماعی بسیار آزده خاطر و عصبانی بوده است.

حضرتی با اشاره به زندگی عارف قزوینی گفت: دو کتاب چرخ بی‌آئین و نامه‌های عارف قزوینی درباره عارف منتشر شده است. چرخ بی آئین کتابی از فرهود صفرزاده بدیع است که بصورت روایی داستانی است و داستانی مستند است که بر مبنای سال تقسیم شده.

این مسوول در ادامه تصریح کرد: در مقدمه چرخ بی‌آئین به یک نکته دقیق اشاره شده است که بیان می‌کند عارف در بطن اتفاقات و قضایا بود و امکان و توان شناخت و سنجش آن ها را نداشت و این اتفاقی است که برای همه ما در هر زمانی ممکن است رخ دهد. ما اکنون می‌توانیم درباره اندیشه و عمل او قضاوت کنیم و این دلیلی بر خرمندتر بودن و عاقل‌تر بودن ما نیست.

وی در ادامه افزود: تجربه ما از واقع سیاسی و اجتماعی که امروزه روی می‌دهند و در بطن آنها هستیم نشان می‌دهد که شناخت و تحلیل اتفاقات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و پیش‌بینی آنها تا چه حد سخت و دشوار است پس انصاف نیست با دیدی که امروز به چشم انداز و قضایای آن روزگار داریم عارف را سرزنش کنیم.

حضرتی در خصوص کتاب نامه‌های عارف قزوینی بیان کرد: این کتاب به تلاش مهدی به‌خیال نوشته شده و دارا مقدمه‌ای از دکتر محمدعلی اسلامی ندوشن است.

مدیرکل میراث فرهنگی خاطر نشان کرد: در روزگاران گذشته ابراز عشق و علاقه به واسطه نامه بود و حتی در ادبیات فارسی ژانری به نام دهنامه نویسی داریم و در نامه نویسی ناخداگاه انسان آشکار می‌شود، نامه‌ها یکی از مهم‌ترین سندهای تاریخی هستند.

وی در ادامه تصریح کرد: نامه‌های عارف به این علت که در مقطعی نوشته شده‌اند که عارف در تبعید بود و از دستاوردهای مشروطه ناراضی بود و آمال مردم با تمام فداکاری‌ها و جان‌نثاری‌ها تحقق نیافته بود از اهمیت برخوردار است.

حضرتی با اشاره به زندگی دشوار عارف قزوینی اذعان داشت: به گفته خود عارف تنها آرزوی او این بود که تاریخ دوره آزادی‌خواهی خود را برای اطلاع آیندگان نوشته بگذارم و بگذرم.