تلاش برای تقویت صادرات استان از اولویت های سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین است
تلاش برای تقویت صادرات استان از اولویت های سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهر مینو؛ علی پرزحمت رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین در نشست خبری که با محوریت تبیین برنامه‌ها و تشریح عملکرد سازمان صنعت، معدن وتجارت استان قزوین و با هدف پاسخگویی به سوالات اصحاب رسانه برگزار شد از افزایش ۳۰ درصدی تعداد صدور جواز تاسیس صنایع در استان […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهر مینو؛ علی پرزحمت رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین در نشست خبری که با محوریت تبیین برنامه‌ها و تشریح عملکرد سازمان صنعت، معدن وتجارت استان قزوین و با هدف پاسخگویی به سوالات اصحاب رسانه برگزار شد از افزایش ۳۰ درصدی تعداد صدور جواز تاسیس صنایع در استان قزوین طی ۱۱ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و اظهار داشت: این رشد افزایش سرمایه گذاری در بخش صنعت استان را نشان می‌دهد.

این مسوول از سهمیه ۶۹۶ میلیون دلاری صادرات استان براساس ابلاغیه سازمان توسعه تجارت ایران خبر داد و تصریح کرد: ۳۹۶ میلیون دلار صادرات از گمرک قزوین در ۱۰ ماهه سال جاری به ثبت رسیده است و همچنین ۶۵۶ میلیون دلار از کالاهای قزوین در گمرک خارج از استان صادر شده است.

وی ضمن اشاره به میزان بهره‌مندی واحدها و طرح‌های تولیدی استان قزوین از تسهیلات رونق تولید افزود: در مجموع ۷۷۲ فقره تسهیلات به میزان ۶۷۷۰ میلیارد ریال به متقاضیان این عرصه در قالب پرداخت‌های مستقیم و طرح بهین یاب ارائه شده است.

پرزحمت از افزایش ۲۰ درصدی تعداد جوازهای بهره برداری شده صنایع استان در ۱۱ ماهه امسال خبر داد و عنوان کرد: نسبت به سال گذشته صدور پروانه کسب اصناف ۱۰ درصد و صدور جواز معادن نیز ۴۰ درصد افزایش یافته است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خاطر نشان کرد: صنایع پلیمری، مواد شوینده، مواد غذایی نستله، محصولات شیشه، چرخ خیاطی و کشمش از محصولات شاخص صادراتی استان هستند و تاکنون ۲۰۰ واحد صادراتی در استان شناسایی شده است.

وی تلاش برای تقویت صادرات استان را از اولویت های سازمان صنعت، معدن و تجارت قزوین دانست و بیان کرد: در برنامه بودجه سال ۹۷ مشوق‌های صادراتی به میزان ۱۵ هزار میلیارد ریال برای صادرکنندگان کشور در نظر گرفته شده است و میزان ۵۰ هزار میلیارد ریال یارانه به بخش تولید اختصاص یافته است.

این مسوول ضمن اشاره به سهم درنظر گرفته شده برای اشتغال در حوزه صنعت قزوین طی سال ۹۶ تصریح کرد: سهم سازمان صنعت، معدن و تجارت استان برای ایجاد اشتغال در سال جاری ۸ هزار نفر بوده که از این رقم تا پایان بهمن ماه ۷ هزار نفر محقق شده است.

پرزحمت یادآور شد: استان قزوین در جذب سرمایه گذاری خارجی در صنعت رتبه سوم کشور، در ورود ماشین آلات رتبه دوم، در دریافت تسهیلات بهین یاب رتبه چهارم و در حوزه رفع موانع تولید نیز رتبه نخست کشور را کسب کرده است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین نظارت بر فعالیت صنوف را از وظایف سازمان صنعت، معدن و تجارت خواند و افزود: ۱۱۴ هزار بازرسی از صنوف استان در سال گذشته صورت گرفت که منجر به تشکیل ۷۴۰۹ پرونده در تعزیرات شد.

وی ضمن اشاره به وظایف کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید اذعان: استان قزوین دارای ۳۶۰۰ واحد تولیدی دارای پروانه بهره برداری می‌باشد. کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید باید اختیارات ویژه داشته باشد تا بتواند واحدهای معضل دار مانند نازنخ، فرنخ و آبگینه که از برندهای استان هستند را با تصمیم گیری مناسب احیا کند و این مساله به مسئولان مربوطه اطلاع داده شده است.

پرزحمت گفت: در حال حاضر نیز به منظور نظارت بر بازار در ایام پایانی سال بازرسان افتخاری و شاغل سازمان صنعت، معدن و تجارت استان شامل ۱۲۰ نفر به صورت کشیک ۲۴ ساعته نظارت بر اصناف را برعهده دارند.