توصیه‌های ایمنی در هنگام وقوع زلزله
توصیه‌های ایمنی در هنگام وقوع زلزله

سید محمد موسوی، مسئول آتش نشانی شهر اقبالیه در گفتگو با خبرنگار اجتماعی شهرمینو، نکات ایمنی در هنگام وقوع زلزله را تشریح کرد و با بیان اینکه نقاط امن و محکم منزل خود را شناسایی کرده و در هنگام بروز زمین‌لرزه به این نقاط پناه ببرید، اظهار کرد: زمانی گفته می‌شد در زمان زلزله در […]

سید محمد موسوی، مسئول آتش نشانی شهر اقبالیه در گفتگو با خبرنگار اجتماعی شهرمینو، نکات ایمنی در هنگام وقوع زلزله را تشریح کرد و با بیان اینکه نقاط امن و محکم منزل خود را شناسایی کرده و در هنگام بروز زمین‌لرزه به این نقاط پناه ببرید، اظهار کرد: زمانی گفته می‌شد در زمان زلزله در چارچوب درها قرار بگیرید، چون در گذشته دیوارها و چارچوب‌ها محکم‌تر بودند، اما درحال حاضر اینگونه نیست. میزها هم غالبا شیشه‌ای شده و استحکام زیادی ندارند.
مسئول آتش نشانی اقبالیه ادامه داد : اگر ساختمان مسکونی شما با خطر ریزش، روبه رو است، به پناهگاهها یا نقاط امن بروید. از آسانسور استفاده نکنید و از اشیای بلند، سنگین و ناپایدار فاصله بگیرید.
موسوی در ادامه بیان کرد : اگر در داخل ساختمان هستید روی زمین بنشینید و به کمک بازوها و دستهای خود، سر و پشت گردن را محافظت کنید، یا اینکه زیر یک میز محکم بنشینید و به پایه آن بچسبید؛ و یا زیر درگاهی یا گوشه های اتاق بایستید.
این کارشناس آتش نشانی شهر اقبالیه برای مواقعی حین زلزله از اتومبیل استفاده میکنیم تاکید کرد :  اتومبیل خود را در سمت راست خیابان متوقف کنید، تا سمت چپ برای عبور خودروهای امدادی باز باشد، سپس اتومبیل را خاموش کنید ولی کلید را از جایش بیرون نیاورید. در داخل اتومبیل بمانید و از رادیو برای گرفتن اطلاعات بیشتر کمک بگیرید. در بالا یا زیر پُلها یا گذرگاهها در هنگام زلزله به هیچ وجه نگه ندارید .
موسوی در رابطه با مواقعی که حین زلزله در مکان های عمومی همچون فروشگاه، سینما یا ساختمانهای پر ازدحام بودیم گفت : از هجوم به سمت درهای خروجی خودداری کنید. و حتما سعی کنید از ویترینها، قفسه ها و سایر اشیای سنگین فاصله بگیرید.در صورتی که روی ویلچر هستید به جای امن پناه ببرید.
موسوی در ادامه بیان کرد : از تلفن، جز در موارد ضروری، استفاده نکنید، خطوط تلفن باید برای تماسهای ضروری آزاد باشد.

 

وی ادامه داد : اگر هنگام وقوع زمین لرزه در حال خارج شدن از ساختمان و یا خارج از آن هستید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که سر خود را در مقابل خطر ریزش به کمک اشیایی مانند کیف، کتاب و یا تخته محافظت کنید. در صورت در دسترس نبودن این اشیاء، از پشت دستتان استفاده کنید.
این مسئول ادامه داد : اگر در خارج از منزل هستید به نقطه امنی دور از ساختمانها، درختان و سیمهای برق پناه ببرید.مراقب خیابانهای دارای شکستگی، شکافهای زمین، آتش سوزی و ترکیدگی لوله های آب باشید تا هنگام گریز از خانه، صدمه نبینید.فوراً از خیابانها و کوچه های تنگ و باریک خارج شوید.

 

موسوی در ادامه بیان داشت : از پُلهای عابر پیاده و پلهای ماشین رو، دور شوید.از دیوارهای سنگ کاری شده، بخاری دیواری و شیشه های بزرگ فاصله بگیرید. تا توقف کامل زلزله، در جای خود بمانید.کپسول آتش نشانی مناسبی در منزل داشته باشید، در مورد نحوه استفاده از آن، آموزش ببینید و حتی الامکان آن را در آشپزخانه قرار دهید.

مسئول آتش‌نشانی شهر اقبالیه در پایان تاکید کرد: شهروندان جهت پیشگیری از سوء استفاده افراد سودجو در صورت ترک منزل، در داخل خودروی نزدیک به محل زندگی پناه بگیرند و مشخصات خود و اعضای خانواده را در اختیار نیروهای امدادی قرار دهند.