ثبت ۲۱ وقف جدید از ابتدای سال تاکنون/موقوفات متناسب با نیاز روز در حال حاضر موقوفات درمانی است
ثبت ۲۱ وقف جدید از ابتدای سال تاکنون/موقوفات متناسب با نیاز روز در حال حاضر موقوفات درمانی است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرمینو ، حجت الاسلام غلامرضا عادل در نشست خبری که با موضوع طرح مهر تندرستی و تشریح برنامه‌های دهه فجر، صبح امروز(دوشنبه) با حضور اصحاب رسانه در سالن جلسات اداره‌کل اوقاف و امور خیریه استان قزوین برگزار شد، ضمن تبریک ولادت حضرت زینب(س) و روز پرستار اظهار داشت: سازمان اوقاف […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرمینو ، حجت الاسلام غلامرضا عادل در نشست خبری که با موضوع طرح مهر تندرستی و تشریح برنامه‌های دهه فجر، صبح امروز(دوشنبه) با حضور اصحاب رسانه در سالن جلسات اداره‌کل اوقاف و امور خیریه استان قزوین برگزار شد، ضمن تبریک ولادت حضرت زینب(س) و روز پرستار اظهار داشت: سازمان اوقاف و امور خیریه یکی از ویژه برنامه‌های خود را در راستای اجرای نیات واقفان با عنوان طرح مهر تندرستی همزمان با سالروز حضرت زینب(س) برای پنجمین بار برگزار می‌‌کند.

 

عادل در ادامه به نیات موقوفات اشاره کرد و گفت : ترویج فرهنگ خداپسندانه وقف متناسب با نیاز روز جامعه بسیار حائز اهمیت است؛ که طبیعتا یکی از نیازهای ضروری و ملموس جامعه در حال حاضر بحث‌های بهداشت و درمان است و لازم است تا صاحبان قلم و اندیشه در این راستا تلاش کنند.

 

عادل توضیح داد: در کل استان قزوین ۸ موقوفه داریم که این موقوفات در عرصه و اعیان وقف بوده و در قالب درمانگاه‌های عمومی و تخصصی در حال فعالیت هستند که شامل مرکز دیالیز موقوفه آقا امینی در قزوین و درمانگاه موقوفه مسجد ولایت قزوین، درمانگاه موقوفه فاطمه زهرا (س)، درمانگاه مسجد آقاکریم قزوین، درمانگاه موقوفه حاج محمدحسین خزانه در شهرستان البرز، و درمانگاه موقوفه شهید ثالث می‌شود.

 

عادل در ادامه بیان کرد: ۱۰ مورد موقوفه در شهرستان قزوین، البرز و بوئین زهرا داریم که درآمد آن‌ها برای مباحث دارو، درمان و بیماری‌های صعب العلاج و بیماران بی بضاعت وقف شده است.

 

عادل بیان کرد: تعدادی از موقوفات فقط عرصه آن در اختیار پزشکی است که بیمارستانها و درمانگاههای متعددی این وضعیت را دارند و ۱۷۵ مرکز درمانی هم در زمینهای وقفی ساخته شده که ۲۵ مورد سند موقوفه دارد اما ۱۵۰ مورد دیگر بدون سند می باشد.

وی اظهارداشت: ۱۴ هکتار ازموقوفات در اختیار دانشگاه علوم پزشکی برای اجرای طرح های بیمارستانی و درمانگاهی قرار گرفته ازجمله عرصه بیمارستان مهرگان وقفی است که بخشی از اجاره ها به بیماران نیازمند داده می شود.

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین با بیان اینکه در بهره‌وری اقتصادی باید بروزرسانی درآمد و اجاره انجام شود، اذعان کرد: بیشترین مبلغ درآمد از موقوفه امینی در سطح استان است چراکه از ۱۰ موقوفه موجود ۶ مورد آن سالانه کمتر از ۱۰۰ هزار تومان، سه موقوفه کمتر از یک و نیم میلیون تومان و فقط یک موقوفه امینی حدود ۱۰۰ میلیون تومان درآمد دارد که در کارهای خیر و عام‌المنفعه هزینه می‌شود.

عادل یادآور شد:  از ابتدای سال ۹۶ تاکنون  ۲۱ وقف جدید داریم که ۲ وقف با نیت دارو درمان است، یک وقف در شهرستان قزوین به همت کبری رزاقی انجام‌شده که طی آن یک واحد آپارتمان به ارزش ۱۲۰ میلیون تومان و وقف دیگر توسط  فاطمه بیگدلی در شهر آبگرم یک باب واحد مسکونی به متراژ ۱۹۰ و ارزش ۱۷۰ میلیون شهر در حوزه  دارو و درمان بیماری‌های خاص صورت گرفته است.

عادل در پایان با اشاره به ویژه برنامه‌های ایام دهه فجر در استان قزوین از سوی اداره‌کل اوقاف و امور خیریه استان تصریح کرد: ۲۰ برنامه در بقاع متبرکه تدارک دیده شده است که از جمله آنان می‌توان به نشست های بصیرتی، غبارروبی مزار شهدا، مراسم جشن، افتتاح کتابخانه، محفل انس با قرآن و غیره اشاره کرد.