حفر پنج حلقه چاه در میدان دام، اقبالیه و شرق قزوین نیازمند بودجه است
حفر پنج حلقه چاه در میدان دام، اقبالیه و شرق قزوین نیازمند بودجه است

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری شهر مینو؛ داراب بیرانوندی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قزوین در پارلمان علنی شهر قزوین گفت: حفر پنج حلقه چاه در میدان دام، اقبالیه و شرق قزوین، مهندسی مجدد چاه ها جهت افزایش آبدهی آنها و حفر و تجهیز ۲ حلقه چاه جایگزین را از طرح های کوتاه مدت […]

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری شهر مینو؛ داراب بیرانوندی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قزوین در پارلمان علنی شهر قزوین گفت: حفر پنج حلقه چاه در میدان دام، اقبالیه و شرق قزوین، مهندسی مجدد چاه ها جهت افزایش آبدهی آنها و حفر و تجهیز ۲ حلقه چاه جایگزین را از طرح های کوتاه مدت ماست که به ۳۹ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.

وی با بیان اینکه با تامین بودجه می توانیم به اهداف و برنامه ریزی های خود زودتر به هدف دست پیدا کنیم اظهار کرد: طی ۶ سال گذشته ۲۴ کیلومتر اصلاح شبکه در شهر قزوین صورت گرفته که هزینه ای نزدیک ۱۸میلیارد ریال داشته است.

بیرانوندی افزود:چگالی حوادث شبکه در سال ۹۱ به میزان۱٫۳ حادثه در هر کیلومتر بوده که در سال گذشته به ۱٫۱حادثه در هر کیلومتر کاهش یافته است.

این مقام مسئولادامه داد: در ۶ سال اخیر افکن چاه های جاذب فاضلاب قدیمی مستقر در منازل مشترکان ۵۳میلیارد و ۴۶۱میلیون ریال خسارت به شرکت آب و فاضلاب تحمیل کرد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قزوین اذعان کرد: حفر پنج حلقه چاه در میدان دام، اقبالیه و شرق قزوین زیر مجموعه طرحی است که در آن ۴۵ کیلومتر از شبکه و انشعابات آب بافت فرسوده شهر قزوین طی مدت سه سال اصلاح و استاندارد سازی خواهد شد.

بیرانوندی با اشاره به اینکه با این اقدام ۱۲هزار و ۲۵۵ فقره انشعاب، استانداردسازی و از هدر رفت حدود۱٫۵میلیون متر مکعب آب (معادل آبدهی پنج حلقه چاه) جلوگیری می شود و هزینه های نگه داری شبکه معابر کاهش یافته و ضمن حرکت در مسیر مدیریت بحران زیرساخت های منطقه نیز تقویت می شود بیان کرد: معابر با پیچ و خم زیاد و کم عرض، عدم زیرسازی مناسب معابر، وجود چاه های جذبی، نداشتن اطلاعات دقیق زیرساخت ها و وجود شبکه های زیرساخت فرسوده و احداث ساختمان های بلندمرتبه بدون در نظر گرفتن ظرفیت باربری بافت خاک منطقه از جمله مشکلات پیش روی بافت فرسوده در شهرهای مختلف قزوین و خود استان است.

این مقام مسئول بیان کرد: مساحت بافت فرسوده بر اساس گزارش شهرداری ۵۰۰هکتار است و میزان شبکه توزیع و انتقال آب حدودا ۱۲۰کیلومتر و تعداد انشعابات آب حدود ۳۰ هزار فقره است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قزوین با بیان اینکه راهکارهایی فراوانی برای حل مشکلات فرسودگی و شبکه های فاضلاب وجود دارد گفت: تجدید نظر در ساخت منازل مسکونی بافت قدیمی شهر و رعایت اصول فنی و ایمنی سازه، صدور مجوز رایگان توسط شهرداری برای بافت قدیمی شهر و دیگر کارها می تواند موثر واقع شود.

خبرنگار: امیرحسین آقائی