راه‌آهن قزوین-رشت فردا به‌بهره برداری می‌رسد
راه‌آهن قزوین-رشت فردا به‌بهره برداری می‌رسد

مدیرکل راه و شهرسازی استان قزوین گفت: خط آهن جدید قزوین – رشت فردا با حضور رئیس جمهور، وزیر راه و شهرسازی و اعضای کشور‌های شورای هماهنگی کریدور ترانزیت شمال_جنوب به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش سرویس اجتماعی شهر مینو مسعود حق لطفی اظهار کرد: پروژه راه آهن قزوین رشت فردا با حضور رییس جمهور به بهره برداری میرسد و بعد از این علاوه بر محورهای جاده ای آزادراه و جاده قدیم، در مسیر ریلی نیز امکان جابجایی کالا و مسافر وجود خواهد داشت.

وی افزود: خط آهن جدید قزوین – رشت فردا با حضور رئیس جمهور، وزیر راه و شهرسازی و اعضای کشور‌های شورای هماهنگی کریدور ترانزیت شمال_جنوب به بهره‌برداری می‌رسد.

مدیرکل راه و شهرسازی قزوین ابراز کرد: این محور در ادامه از یک مسیر به بندر انزلی و از مسیر دیگر به شهر آستارا در ایران و سپس به شهر آستارا در کشور جمهوری آذربایجان متصل می‌شود و مهمترین اهداف راه اندازی این پروژه بهبود شبکه ترابری و افزایش ایمنی سفر، احداث بخش مهمی از کریدور ریلی شمال-_جنوب در داخل کشور، رونق اقتصادی و اجتماعی منطقه و کمک به صنعت گردشگری و توریسم است.

کاهش بار ترافیکی در آزادراه و جاده قدیم
وی بیان کرد: وجود تونل‌ها و پل‌های متعدد، بزرگ و زیبا در این محور، مسیر راه آهن قزوین_رشت را به یکی از زیباترین مسیر‌های ریلی کشور تبدیل کرده است؛ که عبور این خط آهن از زیباترین چشم‌اندازهای ایران، می‌تواند تجربه یک سفر رویایی و شگفت انگیز برای مسافران باشد.

حق لطفی عنوان کرد: با افتتاح این پروژه ریلی شاهد کاهش چشمگیر مصرف سوخت، کاهش حجم بار ترافیک در مسیر‌های شمالی و حذف گره ترافیکی سفرهای نوروزی به استان گیلان و همچنین کاهش سوانح جاده ای خواهیم بود.

این مسئول اذعان کرد: افتتاح این پروژه با هدف افزایش سهم ایران در بازار ترانزیت منطقه و توسعه شبکه ریلی کشور شاهد رشد چشمگیر جابجایی بار و مسافر خواهیم بود چرا که توسعه و تکمیل شبکه حمل و نقل علاوه بر نیاز‌های ترابری داخلی، دسترسی به بنادر و پشتیبانی از بخش‌های صنایع، معادن و کشاورزی می‌تواند گره گشای کریدور‌های حمل و نقل بین المللی باشد.

وی در پایان گفت: امروزه کریدور‌های موجود در کشور‌ها نقشی تعیین کننده در حجم مبادلات و ترانزیت کالا و مسافر داشته و پیامد‌های موثر و مثبت اقتصادی، اجتماعی و سیاسی را در پی خواهد داشت.

  • نویسنده : علي همتي
  • منبع خبر : صبح قزوین