روند رو به رشد ورزش قزوین در سالی که گذشت
روند رو به رشد ورزش قزوین در سالی که گذشت

ورزش استان سال پر فروغی داشت، از رشد چند هزار نفری ورزشکاران ساماندهی شده تا کسب ۱۵ درصد نشان های طلا کاروان ایران در رقابت‌های آسیایی و پاراآسیایی و افتتاح بیش از ۱۰۰ خانه ورزش روستایی از اتفاقات مثبتی است که باعث روند رو به رشد ورزش استان در سال ۹۷، شده است.

با آمار و ارقام و کسب موفقیت‌های فراملی،اماکن ورزشی شهری و روستایی و پروژه‌های تمام و نیمه تمام، ورزش استان قزوین در سال ۹۷ به تیپ ۲ کشور ارتقاء پیدا کرد و درخشش ورزشکاران استان در رقابت های فراملی، عیار ورزش استان را بالا برده است.

بهمن عسگری بهترین کاراته کا جهان، رضا علیپور سریع‌ترین مرد عمودی جهان، علی اصغر آسیابری پدیده‌های جهان، مهدی مرندی برترین لیبروی والیبال، محسن و سمیرا جلیلوند کاپیتان های تیم ملی گلبال، حسین فرزانه سیاهکل مرد طلایی والیبال نشسته، تهمینه کربلایی صادقی اولین بانوی مدال آر آسیایی استان، مجید حسن نیای دیلمی قهرمان سبک وزن کاراته جهان و آسیا، افسانه حسن نایبی سرمربی تیم بسکتبال جوانان، مژگان خدادادی عضو تیم ملی بسکتبال سه به سه، فاطمه اعتدادی عضو تیم ملی فوتسال بانوان، مه سیما بابایی سرپرست تیم ملی کشتی بانوان و چندین و چند ورزشکار مدال آور، مربی و سرپرست، گوشه ای از افتخارات ورزشی استان قزوین در سال ۹۷ هستند.

مدیرکل ورزش و جوانان استان قزوین به خبرنگارما می‌گوید: ورزش استان سال پر فروغی داشت، در رقابت‌های آُسیایی و پاراآسیایی ورزشکاران استان خوش درخشیدند، در رشته‌های تیمی هم نتایج خوبی کسب شده و ورزشکاران استان در رده‌های مختلف سنی در رقابت های مختلف کشوری، المپیادها، جشنواره‌های همگانی و قهرمانی موفق به کسب عناوین متعد شده اند.

وی می‌افزاید: آمار بیمه ورزشکاران استان تا پایان سال ۹۶ ،۷۲ هزار ۶۷۴ نفر بود که تا بهمن ماه سال جاری، به ۷۵ هزار و ۶۲۲ نفر رسیده که نشان از گرایش بیشتر هم استانی‌ها به ورزش دارد و تا پایان سال هم بیش از ۳ هزار نفر به بیمه شدگان استان افزوده خواهد شد.

عباس علایی مقدم ادامه می‌دهد: در سال ۹۷، ۳۰۱ ورزشکار استان به اردوی تیم‌های ملی دعوت شده اند که از این تعداد ۱۷۶ نفر آقا و ۱۲۵ نفر هم ورزشکار بانوی هستند، که با آمار و ارقام و کسب موفقیت‌های فراملی، بهمن عسگری با طلای انفرادی کاراته آسیا و جهان، امسال با اختلاف بهترین ورزشکار استان است. رضا علیپور سریع ترین مرد عمودی جهان و مهدی مرندی در بازی های آسیایی موفق به کسب نشان طلا شده اند و در پاراآسیایی حسین فرزانه هم به نشان طلا دست یافت.

تجلیل از قهرمانان 
وی ادامه می‌دهد: امسال بعد از پایان رقابت‌های آسیایی و پاراآسیایی از ملی پوشان مدال آور تجلیل شد و در سنوات گذشته هر قهرمانی که در قالب اعزام‌های تیم ملی موفق به کسب نشان شده بودند، مورد حمایت و تجلیل قرار گرفتند. ورزشکارانی هم که در سال‌های گذشته زیر نظر شورای برون مرزی موفق به کسب نشان شده بودند، به شورا و شهرداری قزوین معرفی و از قهرمانان استان تا پایان سال ۹۶ تجلیل به عمل آمد.

هیئت‌های ورزشی 
وی اذعان می‌کند: ۵۱ هیات استانی و ۱۹۷ هیات شهرستانی در ورزش استان فعالیت دارند و تا نیمه اسفند ماه ، ۱۳ مجمع انتخابی و ۱۳ مجمع سالیانه برگزار شده است. در توزیع اعتبارات هیات های ورزشی،ابتدای سال حوزه معاونت ورزشی در قالب تقویم ورزشی، بر اساس تفاهم نامه همکاری مبالغی را پرداخت می کند.

این مسئول می‌گوید: در سال های ۹۶ و ۹۷ ، تقویم ورزشی اکثر هیات های استان محقق شده و بر اساس فعالیت ها برخی از هیئت‌ها هم متمم اعتبارات دریافت کرده اند.در شهرستان‌ها هم پرداخت بودجه از طریق ادارات ورزش بر اساس اولویت و رشته ها تقسیم می‌شود.

وی ادامه می‌دهد: اعتبار ورزش در سال ۹۶، بیش از ۲۸میلیارد تومان مصوب و ۱۸میلیارد اعتبارات عمرانی بود که تا اسفند بیش از ۲۳میلیارد از اعتبارات مصوب و بیش از ۱۶میلیارد تومان بودجه عمرانی جذب شده است.

اعزام‌ها و میزبانی‌ها
این مسئول می‌افزاید: طی ۱۱ ماه گذشته از سال ۹۷، بیش از یک هزار و ۸۹۰ مدال قهرمانی کشور توسط ورزشکاران استان کسب شده است، این در حالی است که سال گذشته مدال‌های کسب شده استان نزدیک به ۱۳۰۰ عدد بود.

وی ادامه می‌دهد: ۲۹ اردوها تیم‌های ملی را میزبان بودیم و در همین مدت ۱۰۴ میزبانی قهرمانی کشور و بیش از ۳۵۰ اعزام تیم‌های استان به رقابت‌های قهرمانی کشور داشتیم. در سال جاری اولین المپیاد استعدادهای برتر ورزشی کشور هم برگزار شد که ورزشکاران نونهال و نوجوان استان موفق به کسب ۴۰ مدال رنگانگ شدند.

علایی مقدم عنوان می‌کند: در میزبانی‌های قهرمانی کشور و اردوهای تیم های ملی، خانه ورزش بعنوان خوابگاه بصورت رایگان در اختیار هیئت‌های ورزشی قرار می گیرد و امکانات اولیه مثل سالن ورزشی بصورت رایگان در اختیار اردوها و میزبانی‌ها است.

رونق ورزش کارمندی
مدیرکل ورزش و جوانان استان قزوین ادامه می‌دهد: رقابت‌های کارمندان دولت، یکی از میزبانی‌های است که برای همگانی کردن ورزش در چند رشته با استاندارد های ملی در قزوین برگزار شد.

وی تصریح می‌کند: المپیاد ورزشی کارکنان استان هم باشرکت ۱۸۰۰ ورزشکار در قالب ۱۱رشته آقایان و ۹رشته بانوان طی ۳ماه برگزار شد و در راستای توسعه ورزش همگانی بیش از ۲۶۵ همایش، جشنواره همگانی با حضور بیش از ۳۶۰ هزار نفر برگزار که بعنوان یکی از استان‌های برتر در سال گذشته ۳ همایش پیاده روی بزرگ خانواده در شهرستان های قزوین، آبیک و تاکستان برگزار شد.

ارتقاء تیپ ۳ به ۲ 
علایی مقدم می‌افزاید: با توجه به ارزیابی تمام فعالیت‌های استان از سوی وزارت ورزش، در بین استان‌های کشور به تیپ ۲ ارتقاء پیدا کردیم و حضور در بین استان‌های تیپ ۲ در بحث گرفتن اعتبارات و چارت سازمانی یک فرصت مثبت ایجاد شده این در حالی است که قزوین می‌تواند در حوزه ورزش تنه به تنه استان‌های تیپ یک باشد و با کسب ۱۵ درصد مدال‌های کاروان کشورمان در بازی‌های آسیایی و پاراآسیایی، با هدف گذاری می‌توانیم به این مهم دست یابیم.

توجه به ورزش روستایی
وی ابراز می‌کند: سال گذشته برای رشد ورزش روستایی در دو بُعد قهرمانی و همگانی برنامه ریزی‌های مختلفی صورت گرفت که در اسفندماه سال جاری بزرگ ترین خانه ورزش روستایی در قزوین با حضور معاون وزیر ورزش افتتاح شد و ۱۰۴ خانه ورزش روستایی در سطح استان بر اساس فضاها و آمایش‌ها افتتاح شده و در نظر داریم تا در سال آینده این تعداد را افزایش دهیم.

وی اذعان می‌کند: ۱۴۳ سالن ورزشی در سطح استان در اختیار ورزش است و سرانه ورزش استان ۸۴ سانتی متر مربع است. بیش از ۴۵ پروژه فعال در حال احداث است و تلاش می‌کنیم به افتتاح برسانیم.

این مسئول بیان می‌کند: امسال سالن‌های روستاهای باورس، حسن آباد کلج، کوندج، شترک و زمین هندبال قزوین واگذاری شده اند، ۵پروژه سالن ووشو و تنیس روی میز تاکستان افتتاح و سالن آقابابا هم تحویل دهیار شده است، سالن‌های خانه بدمینتون قزوین، مهرگان و روستای خوزنین به مجموعه‌های استان افزوده می‌شوند. همچنین چمن مصنوعی معلم کلایه آماده افتتاح است و ۶ زمین چمن مصنوعی دیگر هم در سطح استان در حال احداث هستند.

اماکن ورزشی استان

مدیرکل ورزش و جوانان قزوین می‌گوید: دیوارکشی مجموعه اقبالیه و رازمیان، تعمیر نور ۱۷سالن و تعویض کف پوش ۱۸سالن در استان هم از کار فوق العاده سنگینی بوده که در سطح اماکن ورزشی استان انجام شده است. تعمیر و نگهداری اماکن ورزشی از دیگر اقداماتی است که در سال ۹۷ صورت گرفته و بازسازی چمن مصنوعی آبیک و چمن تختی آبیک دوباره احداث و بازسازی شده اند.

وی اظهار می‌کند: ساختمان های اداری و خوابگاه‌های ورزشی تاکستان، البرز و چندین سالن و زمین چمن در روستاهای مختلف استان دردست احداث و آماده بهره برداری هستند که تا پایان سال مالی ۹۷، ۱۷ پروژه به بهره برداری می‌رسند.

علایی مقدم عنوان می‌کند: بسیاری از هیئت‌های استانی و شهرستانی تجهیز شده اند، در مرکز استان، سالن کشتی مرحوم مومنی به تشک و امکانات جدید مجهز شده، هیئت‌های دو و میدانی، جودو و تکواندو به تشک، نرم افزار و سخت افزار داوری و هوگوی الکترونیکی مجهز شده اند. بالابر و امکانات سخت افزاری در اختیار ادارات شهرستانی قرار گرفته و سالن‌های ورزشی هم دیوارکوب شده اند.

وی ابراز می‌کند: پروژه شش هزار نفری از اولویت‌های ورزش استان است که با یکسری موانع روبرو بود که بعد از یک سال تلاش و با حضور و دستور وزیر ورزش، پیمانکار مشخص و کارهای اصلی انجام شده است، امروز قاب‌ها و باد بندها در حال نصب و تا دهه فجر ۹۸ به دنبال احداث سقف مجموعه شش هزار نفری و خانه دو و میدانی هستیم.

معاونت جوانان 
این مسئول تاکید می‌کند: در حوزه جوانان سازمان های مردم نهاد باید تا سال ۱۴۰۰ باید به چشم انداز ۷۰ سمن می‌رسید که در حال حاضر تعداد سمن های استان به ۷۵ عدد رسیده که نزدیک به ۱۰ هزار نفر از جوانان استان را دربرمی‌گیرد.

وی در پایان می‌گوید: جشنواره‌های هفته جوان و ستادهای ساماندهی استانی و شهرستانی دیگر فعالیت های معاونت جوانان است ولی یکی از اقدامات موثری که امسال در این معاونت صورت گرفت، وام های ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومانی به استارت آپ‌ها و جوانان کارآفرین با همکاری صندوق کارآفرینی امید بود که پرداخت شد.

  • نویسنده : مهدی چگینی
  • منبع خبر : صبح قزوین