ستاد بحران استان قزوین کمک زیادی به اقبالیه نکردند/ضعف در مدیریت شهری است
ستاد بحران استان قزوین کمک زیادی به اقبالیه نکردند/ضعف در مدیریت شهری است

رضا رحیم‌لو سخنگو شورا اسلامی شهر اقبالیه در گفتوگو با خبرنگار شهر مینو در روز گذشته ضمن اشاره به مشکلات در مواجه با شرایط بحرانی بیان کرد: پس از بارش شدید برف در روز شنبه به علت مسدود شدن جاده‌های اطراف اقبالیه در حدود ۲ هزار نفر از مسافران در مساجد، ۳۰۰ نفر در منازل […]

رضا رحیم‌لو سخنگو شورا اسلامی شهر اقبالیه در گفتوگو با خبرنگار شهر مینو در روز گذشته ضمن اشاره به مشکلات در مواجه با شرایط بحرانی بیان کرد: پس از بارش شدید برف در روز شنبه به علت مسدود شدن جاده‌های اطراف اقبالیه در حدود ۲ هزار نفر از مسافران در مساجد، ۳۰۰ نفر در منازل اسکان گرفتند و ۱۰۰ نفر نیز در وسیله نقلیه خود ماندند.

وی ضمن اشاره به اینکه این مسافران از استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، زنجان و همدان بودند گفت: در حال حاضر مشکلات اسکان مسافران و مشکلان تردد نیز حل شده است و اتوبان قزوین-زنجان باز شده و در حال حاضر حد فاصل اقبالیه تا سه‌راهی دولت آباد مسدود می‌باشد و احتمالا تا ساعات آینده این مسیر بازگشایی می‌شود.

این مسوول اذعان داشت: تامین امنیت مسافران را سپاه پاسداران بر عهده گرفت. سازمان هلال احمر، خیرین و خود مساجد نیز در بحث تغذیه مشارکت داشتند اما بیشتر خدمات را شهرداری ارائه داد.

رحیم‌لو اظهار کرد: روز اول بحران آمارها بیانگر ۵۰۰ نفر از مسافران بود به همین دلیل برنامه ریزی شورا و شهرداری تامین غذا برای ۵۰۰ نفر بود اما پس از غروب مساجد بالای هزار نفر آمار دادند. علت این قضیه این بود که مسیر اقبالیه به تاکستان مسدود شده بود اما مسیر قزوین به اقبالیه باز بود و از قزوین مسافرین را به اقبالیه انتقال می‌دادند و مسوولین شهر قزوین مسوولیتی برعهده نگرفتند و فقط شهرهای اقبالیه، محمودآباد، کوهین و ضیاءآباد این امر را به انجام رساندند.

سخنگوی شورا ضمن اشاره به دلایل بی‌نظمی‌های موجود تصریح کرد: مسیر اقبالیه به تاکستان صبح یکشنبه باز شده بود اما فرمانداری و امام جمعه تاکستان این امر را نپذیرفت و از سوی دیگر قزوین نیز مسیر قزوین به اقبالیه را مسدود نکرد و آمار مسافران ناگهانی افزایش پیدا کرد و باعث ایجاد بی‌نظمی شد.

وی خاطر نشان کرد: یکشنبه شب ۲ هزار غذا گرم بین مسافران توزیع شد و در زمان‌هایی که مقدار غذا به دلایل مسائل و مشکلات موجود کم بود به اجبار با غذا سرد و کنسروی این کمبود جبران شد.

رحیم‌لو در ادامه افزود: سازمان هلال احمر برای ۴۰۰ نفر از مسافران امکانات ارائه داد این درحالی است که مسافرانی که در اقبالیه اسکان داشتند ۲ هزار نفر بودند و بقیه امکانات توسط شهرداری و خییرین ارائه شد و ستاد بحران استان قزوین نیز کمک زیادی نکرد.

این عضو شورا ضمن بیان اینکه اقبالیه ظرفیت موجود را برای مدیریت بحران ندارد گفت: ضعف از مدیریت شهری است. بیشتر مساجد شهر اقبالیه فاقد حسینه هستند. سالن بحران و مصلی امام خمینی(ره) باید برای جلوگیری از مشکلات این چنینی تجهیز شوند و درخصوص باشگاه بحران نیز اگر استفاده ورزشی دارد باید در قراردادهای مربوطه قید شود که در مواقع ضروری باید در اختیار سیستم مدیریت شهری باشد.

وی در پایان عنوان کرد: هلال احمر در روز اول حدود ۲۰۰ عدد و در روز دوم نیز حدود ۶۰۰ عدد کنسرو وغذا سرد در بین مسافران توزیع کرد و سایر تغذیه مردم توسط شهرداری و خییرین تامین شد.