کارشناس مسائل آمریکا؛

سیاست وزارت خارجه با جریان ضد ایران تسامحی است

نوروزی کارشناس مسائل آمریکا گفت: پس از برجام و توافق هسته‌ای امریکایی‌ها و اروپایی‌ها به همراه شرکای منطقه‌ای خود از جمله رژیم آل صعود و رژیم صهیونیستی به دنبال محدود کردن نفوذ ایران در منطقه و محدود کردن سیاست خارجه ایران است.

نوروزی کارشناس مسائل سیاسی آمریکا در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی شهرمینو ضمن بیان نقش موثر سعدحریری در جریانات ۱۴ مارس که دز لبنان اتفاق افتاد، جریان ۱۴ مارس را جریان مقابل مقاومت و جریان نزدیک به ایران دانست و افزود: جریان ۸ مارس متشکل از بخشی از مسیحیان، حزب الله لبنان و جریانات دیگر است و ۱۴ مارس که متشکل از جریان المستقبل که مسوول آن سعد حریری است و سنی‌های لبنان و نزدیک به محافل قبلی هستند.

وی اذعان کرد: مواضع سعد حریری دور از انتظار نبود و با توجه به تحولاتی که در منطقه رخ می‌دهد و همین طور بعد از تحرکات اخیر سعودی‌ها و امریکایی‌ها انتظار می‌رفت در لبنان اتفاقاتی رخ دهد چراکه هم‌مرز بودن با رژیم صهیونیست، سوریه، فلسطیل و آب‌های آزاد مدیترانه باعث شده که این کشور صاحب موقعیت استراتژیک و ژئوپلیتیک ویژه باشد و از این‌رو برای تمام بازیگران بین المللی و منطقه‌ای از اهمیت ویژه‌ای برخوردار باشد.

این کارشناس اظهار داشت: حزب الله به واسطه ارتباطاتی که از چند دهه قبل با ایران داشته به عنوان عنصر نزدیک به ایران در فضای داخلی لبنان حضور دارد و در تحولات داخلی لبنان از دیدگاهی نزدیک به دیدگاه جمهوری اسلامی برخوردار است و در جنگ‌های مختلف در مقابله با رژیم صهیونیستی نقش ایفا کرده است، در مقابل سعد حریری معتقد است که نگاه حزب الله که منتصب از نگاه جمهوری اسلامی است لبنان را اسیر جنگ‌های طایفه‌ای و فرقه‌ای خواهد کرد و منجربه بی ثباتی لبنان در منطقه می‌شود و ایران را متهم به دخالت در امور داخلی لبنان می‌کند. درحالی که ایران عملا در امور داخلی لبنان دخالت نکرده است و علت همکاری ایران با حزب الله لبنان احترام به رای و نظر مردم لبنان و پیگیری آرمان مقاومت است.

نوروزی با اشاره به علت موضع‌گیری سعد حریری در این مقطع زمانی گفت: پس از برجام و توافق هسته‌ای امریکایی‌ها و اروپایی ها به همراه شرکای منطقه‌ای خود از جمله رژیم آل صعود و رژیم صهیونیستی به دنبال محدود کردن نفوذ ایران در منطقه و محدود کردن سیاست خارجه ایران است و علت متهم کردن ایران به دخالت در امور لبنان و بی‌ثبات‌سازی لبنان و دفاع از عملکرد صعودی‌ها در قضایای لبنان اتهام‌زنی به ایران است که به طبع آن فضای داخلی لبنان علیه ایران متشنج شود و مجامع بین المللی در حمایت از لبنان به ایران فشار وارد کند تا ایران تحرکات خود را در لبنان که بخشی از راهبرد سیاست خارجه جمهوری اسلامی است کاهش دهد.

وی ضمن بیان اینکه مواضع سعد حریری متاثر از آمریکا است و او در خاک عربستان صعودی استعفای خود را اعلام کرده است عنوان کرد: طبق فرمایشات مقام معظم رهبری اسراییل سگ نگهبان آمریکا در منطقه است و با توجه به موقعیت ژئوپلیتیک خود نقش ویژه‌ای در منطقه دارد که مورد حمایت آمریکا و نماینده تامین منافع آمریکا در منطقه است.

این کارشناس بیان کرد: هرگونه تهدید و محدودیتی برای توان سیاست خارجه ایران در منطقه به خصوص در لبنان به نفع رژیم صهیونیستی است و قطع ارتباط ایران با محافل لبنانی و ساقط کردن جریانات لبنانی نزدیک به ایران خواسته چندین ساله رژیم صهیونیستی است تا به واسطه آن بتواند منافع خود را در منطقه پیش برد.

نوروزی سیاست وزارت خارجه با جریان ضد ایران را تسامحی دانست و افزود: وزارت خارجه در این خصوص موضع انقلابی ندارد. وزارت خارجه فعلی علاقه‌ای به مواضع محکم دربرابر این جریانات ندارد و در موارد مشابه چون حادثه منا شاهد مواضع این وزارت خانه بودیم.

۷۹۹ total views, 2 views today

کلید واژه هاپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


SIMPLE SIDE TAB