علت بازار سیاه قند و شکر در قزوین/ هیچ‌گونه کمبودی نداریم!
علت بازار سیاه قند و شکر در قزوین/ هیچ‌گونه کمبودی نداریم!

در روزهای اخیر با افزایش بی رویه شکر مواجه هستیم که مسئولان اذعان دارند هیچ کمبودی در این زمینه در استان وجود ندارد.

به گزارش شهرمینو، طی هفته‌های گذشته قیمت قند و شکر در بازار افزایش یافت و به بیش از کیلویی ۴۰۰۰تا ۴هزار و۵۰۰ تومان در بازار رسید.

از سوی دیگر افزایش تقاضا بخصوص در شهری چون قزوین که شیرینی‌های سنتی آن زبان زد است، موجب کمبود مقطعی این کالای اساسی در بازار و افزایش چندین برابری نرخ آن حتی تا کیلویی ۷۰۰۰ تومان شده است.

این درحالی است که بر اساس نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار، قیمت هر کیلوگرم شکر در کارخانه ۳۰۰۰تومان تعیین شده است و هر کیلوگرم شکر به صورت فله‌ای برای مصرف کنندگان ۳هزار و ۴۰۰ تومان و هر کیلوگرم شکر بسته بندی شده ۹۰۰ گرمی ۴۰۰۰ تومان تعیین شده است.

برای پیگیری این موضوع به گفت‌وگو با مسئولین مربوطه پرداختیم؛

*افزایش احتمالی نرخ شکر

نصرالله حیدری در گفت‌وگو با خبرنگار ما، اظهار کرد:‌ دلیل ایجاد بازار سیاه برای قند و شکر کمبود مقطعی این کالا و افزایش احتمالی قیمت آن برای ماه‌های آتی است.

رئیس صنف قنادان و شیرینی پزان افزود: قیمت واقعی شکر باید ۳هزار و۵۰۰ تومان باشد اما متاسفانه در بازار آزاد ۶۵۰۰ تومان هم فروخته می‌شود.

وی ادامه داد: البته برای دسترسی بهتر و به صرفه‌تر شهروندان سهمیه‌های مختلفی در  فروشگاه‌ها، نمایشگاه‌های بهاره و تعاونی‌ها در نظر گرفته شده است.

*هزار تن شکر توزیع شد

همچنین علی‌اکبر کبیری در این زمینه اظهار کرد: بیش از یک هزار تن شکر در استان توزیع شده است.

وی افزود: به تعاونی‌ها، فروشگاه‌های زنجیره‌ای و هایپرمارکت‌ها سهمیه لازم اختصاص داده شده و هیچ ‌گونه کمبودی وجود ندارد.

کبیری بیان کرد: قیمت شکر برای مصرف کننده ۳ هزار و ۴۰۰ تومان است.

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صمت استان قزوین اضافه کرد: شکر مورد نیاز به واحد‌های تولیدکننده قند بر اساس پروانه شرکت‌های مربوطه اختصاص داده شده است.

امید است با افزایش و تولید عرضه داخلی این کالای اساسی و واردات صورت گرفته توسط شرکت‌های بازرگانی و مدیریت و نظارت صحیح مسئولین ذی ربط، قیمت‌ها به زودی متعادل‌ شده و مشکل مرتفع شود.

  • منبع خبر : شاخص نیوز