فرو نشست ۹۰ سانتی متری در دشت قزوین
فرو نشست ۹۰ سانتی متری در دشت قزوین

به گزارش خبرنگار اجتماعی شهرمینو؛ فریدون همتی استاندار قزوین عصر روز گذشته(یکشنبه) در نشست شورای حفاظت از منابع آب استان قزوین که در استانداری برگزار شد، بیان کرد: باید همه دستگاه‌های اجرائی استان با نگاه فرا بخشی در خصوص حفاظت از منابع آبی استان وارد عمل شده تا با برنامه اجرائی دقیق مشکل چاه های […]

به گزارش خبرنگار اجتماعی شهرمینو؛ فریدون همتی استاندار قزوین عصر روز گذشته(یکشنبه) در نشست شورای حفاظت از منابع آب استان قزوین که در استانداری برگزار شد، بیان کرد: باید همه دستگاه‌های اجرائی استان با نگاه فرا بخشی در خصوص حفاظت از منابع آبی استان وارد عمل شده تا با برنامه اجرائی دقیق مشکل چاه های غیرمجاز برای همیشه در استان حل شود.

وی با بیان اینکه سال ۹۶ باید به عنوان سال مدیریت منابع آبی استان معرفی شود، گفت: باید تا پایان امسال با مشارکت همه دستگاه‌های اجرائی استان را در خصوص انسداد چاه‌های غیرمجاز، نصب کنتور بر چاه‌های مجاز، اصلاح الگوی کشت، انتقال صیفی جات به گلخانه‌ها و توجه به معیشت و کشاورزی مردم را در دستور کار قرار دهیم.

استاندار قزوین تاکید کرد: تا پایان سال جاری مدیریت منابع آبی استان را به پایان رسانده و در سال آتی در خصوص نظارت بر روند استفاده از منابع وارد عمل شویم.

وی ادامه داد: دیوان محاسبات و سازمان بازرسی حداکثر باید در ۴۵ روز آینده گزارش حسابرسی دقیق و مشترکی از اجرای قانون تعیین تکیلف چاه‌های فاقد پروانه که در سال ۸۹ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است را ارائه کنند تا به صورت شفاف تر و روشن تر بتوان درخصوص این موضوع تصمیم گیری کرد.

همتی با بیان اینکه باید یک کمیته زیر مجموعه شورای حفاظت از منابع آبی استان به مسئولیت مدیرکل مدیریت بحران استانداری تشکیل شود، اظهار کرد: این کمیته باید بتواند موارد بحرانی را در خصوص منابع آبی در نقاط مختلف استان شناسایی و برای رفع آنها راهکار ارائه دهد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مشکل برخی واحدهای تولیدی در خصوص نیاز به آب، گفت: باید کمیته ای متشکل از نمایندگان استانداری، سازمان صنعت و تجارت، شرکت آب و فاضلاب در خصوص این موضوع تصمیم گیری کنند و از سرگردانی بخش خصوصی جلوگیری کنند.

وی در پایان گفت: به طور جدی از مدیریت آب و فاضلاب استان انتظار می‌رود با رعایت حقوق شهروندی نسبت به رفع درخواست‌های مردمی در بخش‌های کشاورزی و صنایع وارد عمل شده و از سرگردانی و پریشان شدن مردم در این زمینه جلوگیری کند.

براساس آخرین گزارش‌های دریافتی بحران کم آبی به شکل جدی دشت‌های قزوین را در معرض تهدید قرار داده و امروزه یکی از پیامدهای آن فرونشست رمین می‌باشد که در بخش‌هایی از دشت قزوین به ۹۰ سانتیمتر رسیده است.

 

منبع :صبح قزوین