قبح شکنی مصرف مشروبات الکلی در خوابگاههای دانشجویی/ نظارتی که نیست!
قبح شکنی مصرف مشروبات الکلی در خوابگاههای دانشجویی/ نظارتی که نیست!

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرمینو؛ به نقل از هرمزپرس؛اعتیاد و مصرف مواد مخدر جامعه از مهم ترین معضلات اجتماعی است که بعنوان قاتل خاموش جوانان آسیب و ناهنجاری های بسیاری را برای جامعه ایجاد می کند و از آنجایی که استان هرمزگان دارای رتبه در زمینه کشفیات مواد مخدر است با مسائل و مشکلات بسیاری در […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرمینو؛ به نقل از هرمزپرس؛اعتیاد و مصرف مواد مخدر جامعه از مهم ترین معضلات اجتماعی است که بعنوان قاتل خاموش جوانان آسیب و ناهنجاری های بسیاری را برای جامعه ایجاد می کند و از آنجایی که استان هرمزگان دارای رتبه در زمینه کشفیات مواد مخدر است با مسائل و مشکلات بسیاری در این زمینه دست و پنجه نرم می کند.

از زمان های گذشته مواد مخدر سنتی همچون تریاک و حشیش در جشن و عروسی های  هرمزگانی ها مصرف می شد و با گذشت زمان نیز این سنت اشتباه همچنان پابرجاست لذا این امر موجب شده تا جوانان بیشتر به سمت استفاده از مواد مخدر سنتی و  صنعتی از جمله  شیشه، کراک ، قرص های روان گردان و همچنین نوشیدن مشروبات الکلی روی بیاورند.

 

استفاده از سیگار، قلیان و تنباکوهای فرآوری شده حاوی مواد مخدر صنعتی روز به روز در بین جوانان و نوجوانان افزایش پیدا می کند به گونه ای که دانش آموزان مقطع دبستانی و  راهنمایی نیز در دام استفاده از قلیان ها و مصرف شربت متادون گرفتار شده اند.

جوانان ایرانی که با تعبیر سرمایه های ملی از آنان یاد می شود با گذشت زمان و با روند صعودی و چشمگیری به اعتیاد روی می آورند که نشان دهنده بی برنامگی مسئولان و متصدیان این حوزه در سال های گذشته برای کاهش این معضل خانمان سوز است.

 

بی توجهی مسئولان نسبت به کاهش آسیب های اجتماعی ناشی از مصرف مواد مخدرخوابگاههای دانشجویی را به مکانی مستعد برای اعتیاد دانشجویان تبدیل کرده لذا این امر سبب شده که برخی از جوانان با ورود به محیط‌های جدید از جمله فضای دانشگاهها و خوابگاههای دانشجویی دچار انواع چالش‌ها و بحران‌ها شوند و با انتخاب مواد مصرفی به‌ظاهر جذاب، راه نابودی خود را پیش بگیرند.

 

 

قبح شکنی مصرف مشروبات الکلی در خوابگاههای دانشجویی

خ. ح یکی از دانشجویان دانشگاههای هرمزگان در گفتگو با خبرنگار هرمزپرس با اشاره به وفور استفاده  مواد مخدر و مشروبات الکی از سوی جوانان و بویژه دانشجویان گفت: تعدادی از دانشجویان از روی آگاهی و صرفا بخاطر تفنن به استفاده از مواد مخدر و مشروبات الکی روی می آورند.

این دانشجو بیان کرد: کافی است هنگامی که وارد خوابگاهها می شوید به صورت تصادفی یکی از یخچالها را باز کنید تا با چشمان خودتان شیشه های مشروبات الکلی را ببینید.

وی با اشاره به مصرف روز افزون مصرف مشروبات الکلی در خوابگاهها اظهار کرد: داتشجو هنگام استفاده از مشروبات الکلی نه تنها ملاحظه سایر هم اتاقی های خود را نمی کنند بلکه با تمام وقاحت به سایرین هم تعارف می کنند.

این دانشجو ادامه داد: بنده بارها شاهد نوشیدن مشروبات الکلی هم اتاقی های خودم بودم در حالی که از این رفتارشان خیلی عصبی بودم شیشه های محتوی مشروبات الکلی را به بیرون از پنجره انداختم.

این دانشجو اظهار کرد: استفاده از قلیان که در اکثر خوابگاهها بصورت معمولی و عادی استفاده می شود اما متاسفانه از سوی مسئولین دانشگاهها با وجود اینکه از وضعیت خوابگاههای دانشجویی به قدر کافی اطلاع دارند هیچ گونه اقدامی برای جمع آوری آنها صورت نگرفته است.

 

 

استفاده از قرص ترامادول تا سر حد مرگ

ص.م یکی دیگر از دانشجویان دانشگاههای هرمزگان با بیا اینکه مسئولان دانشگاه و خوابگاههای دانشجوی نسبت به مصرف قلیان و سیگار در بین دانشجویان کوتاهی می کنند، گفت: متاسفانه در اثر سهل انگاری مسئولان دانشگاه روز به روز بر تعداد جوانانی که به قلیان، سیگار، مشروبات الکلی و حتی قرص های روان گردان در محیط های دانشگاهی افزوده می شود.

وی با اشاره به وجود ناس هایی که پس از استفاده در محیط دانشگاه و راه پله های ساختمان آموزش انداخته می شود، یادآور شد: ترم گذشته پس از پایان امتحانات  یک کیسه نایلون بزرگ حاوی ته سیگار فقط  در زیر تخت یکی از اتاق های خوابگاه بود البته مصرف قلیان در بین دانشجوها که جای خود دارد.

این دانشجو بیان کرد: در اثر  بی توجهی و سهل انگاری مسئولان دانشگاه مصرف ناس، سیگار و قلیان در بین دانشجویان به امر طبیعی تبدیل شده  به گونه ای که جزیی از شخصیت آنها و نشانه با کلاس بودن افراد است.

وی اظهار کرد: ترم گذشته یکی از دانشجویان در اثر مصرف قرص ترامادول در خوابگاه دچار تشنج شدیدی شد به گونه ای که با مرگ دست و پنجه نرم می کرد و فکر می کردم که دیگر زنده نماند اما با کمک یکی از دوستان به بیمارستان منتقل شد و  نجات یافت.