مساجد شهر محمود آبادنمونه غبارروبی شدند
مساجد شهر محمود آبادنمونه غبارروبی شدند

به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر پایگاه خبری شهر مینو؛ همزمان با ایام نورانی ماه مبارک رمضان مساجد شهر محمود آبادنمونه توسط مردم دین دوست و دوست دار اهل بیت این شهر غبارروبی شدند. این روزها پای به مساجد که می گذاری بوی عطر رمضان مشامت را می نوازد. چند روزی است که زن و مرد، […]

به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر پایگاه خبری شهر مینو؛ همزمان با ایام نورانی ماه مبارک رمضان مساجد شهر محمود آبادنمونه توسط مردم دین دوست و دوست دار اهل بیت این شهر غبارروبی شدند.

این روزها پای به مساجد که می گذاری بوی عطر رمضان مشامت را می نوازد. چند روزی است که زن و مرد، پیر و جوان همه در تکاپو هستند تا غبار از تن مساجد شهر محمود آباد نمونه بگیرند و خانه های خدا را برای پذیرایی ادامه ماه مبارک رمضان آماده کنند.

گفتنی است مسجد از نگاه معصومین، سرای خداوند است. خداوند بندگان را به خانه خویش دعوت کرده تا با بهترین هدایا از آنان پذیرایی کند. این مکان نورانی، مردمی‌ترین پایگاه بندگان صالح خدا است که در طول قرن‌ها، به عنوان مدرسه تزکیه، محل تعلیم و عرصه رشد و تعالی انسان های خداجو بوده است.

کسی که کم‌ترین کمکی به نظافت خانه های نورانی خداوند بر روی زمین کند، مورد توجه و عنایت خداوند و مشمول رحمت و مغفرت صاحب خانه قرار خواهند گرفت.

در روایات معصومان، تاکید فراوانی در زمینه غبار روبی و پاکیزگی مساجد شده است. غبار روبی مساجد در آستانه ورود و ادامه روزهای  ماه مبارک رمضان، بهانه خوبی برای رهایی از گناهان و آلودگی های باطن است، چرا که سزاوار است پاک و طاهر به مهمانی خالق هستی برویم و به دور از هر گونه آلودگی و گناه، به غبار روبی دیوارهای و شستن فرش‌ها بپردازیم.

لازم به ذکر است خداوند در آیه ۱۲۵ سوره مبارکه بقره می‌فرماید: «ما از ابراهیم و اسماعیل پیمان گرفتیم که خانه خدا را برای حضور مردم و کسانی که می‌خواهند در مساجد به اعتکاف و عبادت بپردازند، پاک سازی کنند.» و چه سنت نیکویی است غبار روبی از خانه خدا در آستانه ماه مهمانی او.

فلسفه این دهه تنها جارو کشیدن فرش‌ها، شستن محوطه حیاط مسجد، پاک کردن شیشه پنجره‌ها، غبارروبی از لب طاقچه‌ها و عظر افشانی فضای مساجدنیست، بلکه در این سنت نیکو آنچه جریان دارد عطوفت و مهربانی است. این سنت حسنه قرآنی و اسلامی، می‌تواند مردم را برای حضور پرشور و تقویت همدلی و همراهی آنان با یکدیگر در این مکان مقدس یعنی مساجد به ویژه در ماه مبارک رمضان آماده کند.

خبرنگار : حسین طاعتی