مسجد پایگاه اجتماعی جهان اسلام است
مسجد پایگاه اجتماعی جهان اسلام است

به گزارش خبرگزاری شهر مینو؛ به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد تاسیس کانون های مساجد نشست خبری مسئول دبیرخانه کانون مساجد استان قزوین با موضوعیت ربع قرن تلاش فرهنگی در سالن جلسات اداره کل فرهنگ و ارشاد برگزار شد. حجت الاسلام علی رمضانی مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد استان قزوین در این مراسم […]

به گزارش خبرگزاری شهر مینو؛ به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد تاسیس کانون های مساجد نشست خبری مسئول دبیرخانه کانون مساجد استان قزوین با موضوعیت ربع قرن تلاش فرهنگی در سالن جلسات اداره کل فرهنگ و ارشاد برگزار شد.

حجت الاسلام علی رمضانی مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد استان قزوین در این مراسم گفت: مسجد پایگاه اجتماعی جهان اسلام است. مسجد نهاد هویت دینی مسلمانان نیز به شمار می رود. این مکان مقدس نه تنها برای عبادت بلکه جایگاهی برای مبارزان نیز محسوب می شود و از همه مهم تر  مسجد دانشگاه عمومی مسلمانان است که در آن وحدت مسلمانان را به همراه دارد.

وی ادامه داد: مسجد یکی از مهم ترین نهادهای فرهنگی است که کم توجهی و غفلت از نقش آن می تواند آسیب های احتماعی زیادی به دنبال داشته باشد.

حجت الاسلام رمضانی اذعان کرد: در مجموعه شهر و روستا مسجد تنها محور است و تمامی مساجد در زمین از حیث قرارگیری دارای وحدت و انسجام هستند به طوری که سمت و سوی آنها به سوی کعبه است و این ساختمان ظاهری مسجد به تمام مسلمان به سمت کمال و سعادت جهت می دهد.

مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد استان قزوین با بیان اینکه حمایت های ما در قالب برگزاری جشنواره ها، دوره های آموزشی،  تجهیزات کتابخانه ای و غیره بوده است اظهار کرد: در حال حاضر در استان قزوین ۳۳۴ کانون فرهنگی هنری فعالیت دارند که ۳۰ کانون امسال افزوده شده است و در این بین ۱۸۷ کانون روستایی و ۱۵۶ کانون شهری است و ۱۷۰ واحد خواهرن هم در کانون ها فعالیت دارند.

وی بیان کرد: با وجود به کمبود اعتبارات سال ۹۶ موفق شدیم که یک مرحله سرانه کانون ها را پرداخت کنیم که بالغ بر ۱۰۷ میلیون تومان به کانون ها اختصاص داده شده است.

 

حجت الاسلام رمضانی با اشاره به این که  مسجد باید بر اساس اتاق فکر اداره شود نه خودخواهی و بر اساس سلیقه گفت: در سال های اخیر کانون مساجد اقدامات فراوانی از جمله حضور ۱۷ هزار و ۸۳۰ نفر در برنامه اوقات فراغت کانون ها، برگزاری اردوهای داخل و خارج از شهر، برگزاری کلاس های آموزشی، اجرای تئاتر در ۱۰ مسجد در ۱۰ شب در ایام دهه فجر، برگزاری برنامه در مناسبت های مختلف، حضور اعضای کانون ها در دوره اندیشه های آسمانی، تزریق ۱۰ هزار جلد کتاب به کتابخانه های کانون های مساجد، اجرای طرح ربیع القران، برگزاری دوره توانمندسازی ی مدیران کانون ها، برگزاری دوره تربیت مربی نماز و غیره  را ترتیب داده است.

وی در پایان افزود: مسجد باید محیطی شاداب برای جوانان این مرز وبوم باشد و برنامه های متنوع زیادی را در خود جای دهد.