مهره چینی زودهنگام/ کاش مدیریت استان دست استاندار باشد!
مهره چینی زودهنگام/ کاش مدیریت استان دست استاندار باشد!

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی شهر مینو، شاید کمتر کسی تصور می کرد فریدون همتی استادار جدیدقزوین تنها در مدت ۱هفته حضور در ساختمان سرداران دست به تغییرات گسترده در سطح مدیران و معاونین خود بزند. وقتی که ۲ماه پیش طومار امضای دهها نفر از اصلاح طلبان نام آشنا و گمنام قزوین به رئیس جمهور مبنی […]

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی شهر مینو، شاید کمتر کسی تصور می کرد فریدون همتی استادار جدیدقزوین تنها در مدت ۱هفته حضور در ساختمان سرداران دست به تغییرات گسترده در سطح مدیران و معاونین خود بزند.

وقتی که ۲ماه پیش طومار امضای دهها نفر از اصلاح طلبان نام آشنا و گمنام قزوین به رئیس جمهور مبنی بر تشکر از جابجایی مرتضی روزبه و انتخاب فریدون خان همتی بعنوان سکاندار قزوین در رسانه ها منتشر شد می شد حدس زد که فرصت کوتاهی که دولت به روزبه داد بیشتر از آنی که به وی کمک کند فرصتی شد تا همتی در یک آرامش نسبی به جمع بندی لازم در مورد شرایط استان قزوین و مدیران و فرمانداران و بخشداران برسد.

البته روزبه سال ۹۴ را با اولتیماتوم رسمی قدرت اله علیخانی شروع کرد! آنجاییکه محمدعلیخانی در مصاحبه نوروزی خود با نشریه فروردین امروز اظهار داشت که برای جابجایی مدیران بازمانده از دولت احمدی نژاد به روزبه فرصت داده ایم! موضوعی که چندی بعد موجب واکنش سیدمرتضی حسینی نماینده اصولگرای قزوین در مجلس شورای اسلامی شد و از ارائه لیستی ۱۸۰نفره از سوی اصلاح طلبان تندروی استان به روزبه خبر داد که می بایست در اسرع وقت نسبت به جابجایی آنها اقدام عملی صورت گیرد.

چندی بعد طوماری از نام و خط مشی و عملکرد مدیران ریز و درشت قزوین به اشتباه برای خبرگزاری های محلی قزوین ایمیل شد! طوماری که با دقت فراوان نسبت به سطح بندی مدیران استان پرداخته بود و گویا قرار بود تیرخلاصی باشد برای روزبه. در این طومار بسیاری از مدیران کل و بخشداران و حتی فرمانداران محکوم به عدم حمایت واقعی از دولت یازدهم شده بودند و برکسی پوشیده نماند که تدوین گران این خوش خدمتی، در صدد سهم خواهی از استاندار قزوین بودند.

اما استاندار میانه رو و آرام و البته کهنه کار قزوین سعی کرد تا با شعار اعتدال دولت اعتدال پیش برود و اصل شایسته سالاری را بر حب و بغض های جناحی و سیاسی ترجیح دهد تا آنجا که تعدادی از مدیران دولت دهم را در پستشان ابقا کرد تا نشان دهد به دور از جنجال آفرینی های رسانه ای مخالفانش که سعی داشتند مدیریت استان را در دست بگیرند، بدنبال کار و خدمت به مردم دیار خود است. این موضوع اصلا باب میل آقایانی نبود که در همان ایام انتخاب روزبه بعنوان استاندار قزوین با ترتیب دادن یک جلسه فرمایشی و مانور قدرت، سعی کردند اینگونه القاء کنند که روزبه را مشروط بر عمل به خرده فرمایش های آنها پذیرفته اند و به شکل قابل توجهی نظر مثبت نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه وقت قزوین حضرت آیت الله باریک بین در خصوص شایستگی مرتضی روزبه برای استانداری قزوین به حاشیه رفت.

مرتضی روزبه دوسال این وضع متلاطم را مدیریت کرد و با تمام توان کوشید تا چهره خوبی از خود در قزوین به نمایش بگذارد و بومی بودن او دلیلی شد تا فارغ از کارهای حزبی و جناحی، علیرغم داشتن حق انتخاب صد در صدی مدیران استان، از تمام ظرفیت های موجود در قزوین بهره بگیرد و انصافا این کار را هم کرد که جایی بسی تشکر و قدردانی دارد.

باید به این موضوع اشاره کرد که تغییرات و تحولات سازمانی حق هر مدیر است. کما اینکه این حق هم برای روزبه و هم برای همتی و هم در سطح کلان تر برای رییس جمهور محترم هم متصور است و اتفاقا در ساختار سیاسی ایران به یک اصل تبدیل شده است بطوریکه خوش بین ترین افراد به شعار اعتدال دولت یازدهم هم انتظار نداشتند حتی یک وزیر از دولت دهم در پست خود ابقا شود! اما چه خوب است علاوه بر احقاق این حق مشروع و قانونی و لازم، عملکرد و کارنامه کاری افراد هم مورد توجه قرار بگیرد. اتفاق قشنگی که مرتضی روزبه در قزوین رقم زد و نشان داد می شود مدیری توانمند و لایق باشی و در دو دولت مختلف مسئول بمانی.

اما متاسفانه این اتفاق مبارک و عقلانی برای خیلی ها خوشایند و حتی قابل تحمل نبود بنحوی که از هر ابزاری استفاده شد تا روزبه را تحت فشار بگذارند و او را مجبور به پذیرش خواسته نابجای خود کنند. دلگیری استاندار پیشین قزوین در نشست مطبوعاتی وی که از رسانه ها بعنوان تریبون مخالفان خود نام برد یکی از شاهدان این مدعاست. رسانه های نوپایی که نه فقط برای جلب توجه و افزایش بازدید که برای اجرای یک پروژه بزرگ از پیش تعریف شده پیاده نظام تندروهای استان شدند و هفته ها تیتر یک آنها درباره گمانه زنی های تغییر استاندار قزوین بود!

جالب تر اینکه تقدیر و تشکر از زحمات و کارهای مفید و موثر روزبه در رسانه های معتدل و اصولگرا چماقی شد بر سر استاندار که چه کرده ای که اصولگرایان از تو به نیکی یاد می کنند! پس باید بروی! این نگاه ظالمانه و یک جانبه آفت خطرناکی است که گریبان بسیاری از مدیران توانمند قزوین را گرفته است و موجب شده است بسیاری از صاحبان مناصب در استان ترجیح دهند در سکوت خبری و به دور از اطلاع رسانی های معمول و قانونی دستگاه مطبوع خود روزگار بگذرانند تا تیر اتهامات تند و گاها بی اساس آقایان همیشه مدعی قزوین ایشان را نشانه نگیرد. خفقان رسانه ای و روال خسته کننده و یکنواخت و سرد مطبوعات استان گواه بر این مدعاست و برخی نشریات مکتوب و برخط استان را به ویژه نامه های تبلیغاتی و بازرگانی بدل کرده است.

اما نکته ای که در این روزهای اخیر ذهن همه را درگیر کرده است برکناری ها و انتصاب های زودهنگام جناب استاندار است که بر فرضیه قطعی شدن آمدن وی به قزوین پس از پایان فرصت داده شده از سوی جریانی خاص در قزوین به روزبه صحه می گذارد! موضوعی که فارغ از چرایی برکناری مدیران موفق استان از این جهت قابل بررسی و تأمل است که مهره چینی ها در قزوین توسط چه کسی رقم می خورد؟ همتی یا…!؟

ذهن مردم ولایتمدار و شهیدپرور قزوین پراست از دادوبیدادها و ضد و نقیض گویی های کسانی که با نزدیک شدن به ایام انتخاباتهای شوراها و مجلس و حتی ریاست جمهوری، به یاد دردها و مشکلات مردم می افتند و تا آب ها از آسیاب می افتد با پشت کردن به آرمانهای امام و شهدا و با بی شرمی تمام در پشت تریبون مجلس «فتنه» را «مزخرف» می خوانند و مخالفین فتنه گران را بی مدیریت خطاب می کنند. کسانی که ادعای پیروی از خط امامی را دارند که برای هیچ کس مصونیت قائل نشد و اسلام و قانون را خط قرمز انقلاب خطاب کرد. امامی که آمریکای جنایتکار را شیطان بزرگ نامید و مکرر از سپردن انقلاب به دست نااهلان و لیبرال ها و متحجرین ابراز نگرانی می کرد. برکسی پوشیده نیست که بزرگداشت ظاهری نام امام خمینی(ره) از سوی ایشان هم خدعه ای است برای مقابله با امام امروز انقلاب. و چه بد محاسبه اند اگر گمان کنند فرزندان واقعی روح الله و جان برکفان بسیجی و فدائیان انقلاب دست از حمایت انقلاب کشیده و از سرسپردن به راه ولایت خسته شده اند.

مردم هوشیار و سخت کوش قزوین در سالهای گذشته و در ادوار مختلف دولت ها، با تحمل سختی ها و نامهربانیهای مسئولین با قزوین ساخته اند و در این راه کم هزینه نداده اند. کم نیستند خانواده هایی که بر اثر سوء مدیریت مسئولین متحمل هزینه های هنگفت ناشی از بیکاری جوانان خود شده اند. کم نیستند خانواده های شهدایی که هراز چند گاهی با برگزاری کنسرت های ضدافسردگی و یا به نمایش گذاشتند «سگ» در دارالمومنین قزوین خون به دل شده اند و صدایشان به جایی نرسید. کم نیستند امت حزب اللهی و مومنی که باید شاهد قلم فرسایی کسانی باشند که سعی در به حاشیه کشاندن منویات نائب امام زمان(عج) دارند و هرروز فربه تر از دیروز، با نشر افکار التقاطی ذهن جوان و نوجوان پاک و انقلابی را نشانه رفته اند…

از اینها که بگذریم آن چیز که در این برهه از زمان اهمیت ویژه ای دارد عمل به وعده هایی است که رئیس جمهور منتخب ایران رد سال ۹۲ با اتکال به آنها توانست آرای ملت عزیز را جلب نماید و بر کرسی ریاست جمهوری تکیه بزند. شعارهای شیرینی که ما را به یاد آدامس های بادکنکی می اندازد که پس از مدتی کوتاه شیرینی آن به تلخی مبدل شد! شعارهایی همچون اعتدال و بازگرداندن امید به مردم و بازکردن قفل های فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی و …

استاندار قزوین هرکس که باشد مجری سیاست های کلی نظام و نماینده تام الاختیار دولت جمهوری اسلامی و خادم مردم استان قزوین است. اینجا دیار مردمانی که امام خامنه ای(مدظله العالی) در حاشیه سفر تاریخی خود به کهن شهر قزوین ایشان را مردمانی نجیب و باحیا و سخت کوش نامید. اینجا شهر رجایی و بابایی و ابوترابی است. شهر لشکری ها و حسن پورها. شهر مردانی که رفتند تا ما بمانیم و پاسدار حرمت حریم انقلاب باشیم و این پاسداری توفیقی است که امروز در ردای استاندار قزوین به فریدون همتی بخشیده شده است.

لذا به آقای فریدون همتی ضمن تبریک مسئولیت جدید، توصیه می شود که برای بهره جستن از تمام ظرفیت استان در راه باقیمانده تا پایان دولت یازدهم،با مشورت آگاهانه و به دور از هیاهوهای انتخاباتی هرجناح، بهترین ها را برای خدمت به مردم برگزیند چرا که همه ما روزی در پیشگاه خداوند قادر متعال پاسخگوی اعمال و رفتار و کردار خود خواهیم بود.  فَوَ رَبِّکَ لَنَسْئَلَنَّهُمْ أَجْمَعِینَ عَمَّا کَانُوا یَعْمَلُونَ (حجر / ۹۲ و ۹۳) پس سوگند به پروردگارت که از همه آنان از آنچه انجام داده اند خواهیم پرسید!

محمدرضا ذاکر

انتهای پیام/۱۰۰۰*