مهم ترین شاخصه منتظر پروری، منتظر بودن است
مهم ترین شاخصه منتظر پروری، منتظر بودن است

دکتر سعید عزیزی پژوهشگر علوم روانشناسی خانواده و استاد دانشگاه در گفتگو با خبرنگار شهرمینو با محوریت مادر منتظر پرور، منتظر بودن را از مهم ترین شاخصه‌های یک زن و مادری که قصد دارد فرزندش را منتظر پرورش دهد دانست و افزود: مادر باید به شناخت اولیه و معرفت از انتظار رسیده باشد و معرفت […]

دکتر سعید عزیزی پژوهشگر علوم روانشناسی خانواده و استاد دانشگاه در گفتگو با خبرنگار شهرمینو با محوریت مادر منتظر پرور، منتظر بودن را از مهم ترین شاخصه‌های یک زن و مادری که قصد دارد فرزندش را منتظر پرورش دهد دانست و افزود: مادر باید به شناخت اولیه و معرفت از انتظار رسیده باشد و معرفت از انتظار به دانش آکادمیک ارتباطی چندانی ندارد.

عزیزی اذعان داشت: اولین راه معرفت افزایی و محبت افزایی برای مادران تلنگر است و این تلنگر نقش انگیزه اولیه را دارد.

این پژوهشگر عنوان داشت: دومین مرحله پس از تلنگر پایه است. پایه انگیزه درونی را تجدید میکند و حال باید فرد، خود اقدام کند و به تحقیق و مطالعه بپردازد و معرفت و شناخت خود را افزایش دهد، همینطور صفات نیک و صفات اخلاقی شایسته را در خود تقویت سازد.

وی خاطر نشان کرد: شخصی که قصد منتظر پروری دارد باید قبل از اقدام به فرزندآوری، حین و بعد از آن اعمال خود را خالص سازد و اعمال خود را از گناه و معصیت خداوند پاک کند. مادر باید حین بارداری به خصوص در ماه‌های اولیه از اعمال خود مراقبت کند.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: صدا و سیما و رسانه‌ها نیز در تربیت منتظر موثر هستن و باید با اقدام مناسب، معرفی و آگاه‌سازی نقش خود را ایفا کنند.

عزیزی در پایان افزود: با وجود پیچیدگی‌های تربیتی و تهاجم فرهنگی دشمنان، اهل بیت علیه السلام نیز کمک رسان هستند و تاثیر صد در صدی در تربیت صحیح و منتظر پروری دارند.