مدیرکل کتابخانه‌های استان:

میانگین سرانه مطالعه در قزوین “۱۵ دقیقه” در روز است

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین گفت: سرانه مطالعه در استان قزوین 15 دقیقه است اما این میزان مورد انتظار ما نیست.

به گزارش سرویس اجتماعی شهرمینو، رویا اسماعیلی مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین ظهر امروز در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان آبیک با بیان اینکه کتاب منشا تفکر و راهگشای زندگی است، اظهار کرد: تعامل خوب با آموزش و پرورش یکی از اولویت‌های اصلی اداره‌کل کتابخانه‌ها است.

وی افزود: برای ترویج فرهنگ کتابخوانی باید پایه ها تقویت شوند، نه تنها از مدارس بلکه از مهدکودک ها باید برای فرهنگ کتابخوانی را آغاز کرد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین  بیان کرد: امروزه  کتابخانه‌ها صرفاً مکانی برای امانت دادن کتاب نیست بلکه به جرئت به  مراکز مهم و فعال فرهنگی هر شهری تبدیل شده‌اند.

اسماعیلی اضافه کرد: در کتابخانه‌ها بخش‌های مختلف کودک، سمعی بصری، نشریات، نوجوان فعالیت دارند و همچنین نمایشگاه هایی مختلفی که به مناسبت‌های گوناگون در کتابخانه‌ها تشکیل می‌شود.

وی افزود: جمع خوانی کتاب، نشست‌های تخصصی کتابخوان از دیگر برنامه‌های کتابخانه‌هاست و کتابخانه‌ها به عنوان پایلوت فرهنگی مطرح شده‌اند.

این مسئول عنوان کرد: در راستای ترویج فرهنگ کتابخوانی در طول سال در پنج بازه زمانی مشخص افرادی که در هفته کتاب موفق به عضویت رایگان در کتابخانه‌ها نشده‌اند، می‌توانند ثبت‌نام کنند و از خدمات رایگان کتابخانه‌ها استفاده کنند.

وی پیشنهاد داد: در تعامل با آموزش و پرورش میتوان در قالب یک بخشنامه مربیان پرورشی ساعتی را با دانش‌آموزان در کتابخانه‌ها باشند و یا کتابداران ما در مدارس حضور پیدا کنند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین تصریح کرد: ترویج فرهنگ مطالعه فقط وظیفه  اداره‌کل کتابخانه‌ها نیست و مشارکت و همکاری سایر ارگان‌های فرهنگی جهت ترویج و افزایش ساعت مطالعه در بین مردم می‌طلبد.

وی اعلام کرد: سرانه مطالعه در استان قزوین ۱۵ دقیقه است اما این میزان مورد انتظار ما نیست و امیدواریم در جهت افزایش سرانه مطالعه در استان گام‌های موثری برداشته شود.

این مسئول ابراز کرد:  از ظرفیت ائمه جمعه، خیران کتابخانه ساز، نویسندگان و فعالان فرهنگی شهر باید در راستای اقدامات جدید در حوزه کتاب و کتابخوانی استفاده کرد.

اسماعیلی عنوان کرد: طبق نظرسنجی صورت گرفته از مخاطبان و کتابداران کتاب‌های موجود در کتابخانه‌های عمومی پاسخگوی نیاز مخاطبان امروز نیست در صدد هستیم کتاب‌هایی تهدید شود که پاسخگویی نیاز جوانان و نوجوانان باشد.

وی با اشاره به روستاهای فاقد کتابخانه شهرستان آبیک بیان کرد: روستاهای کوندج، قشلاق، زیاران و ناصرآباد با توجه به جمعیت زیاد این روستاها طی هماهنگی با بخشداران و دهیاران نسبت به راه‌اندازی کتابخانه مشارکتی و سیار در این روستاها اقدام شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین با اشاره به بلاتکلیفی کتابخانه کانون شهید خجسته‌روز خاطر تاکید کرد:  با وجود ۸ ماه از افتتاح این کتابخانه به دلیل نداشتن نیروی انسانی این کتابخانه تعطیل است.

وی افزود: امیدوار هستیم با هماهنگی این کانون و اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین نیروی در این کتابخانه مستقر شود و خدمات کتاب و کتابخوانی  به دانش آموزان ارائه دهد.

اسماعیلی در پایان خاطرنشان کرد: طرح کوله کتاب برای روستاهای صعب‌العبور و دور در شهرستان آبیک  اجرا خواهد شد.

 

منبع : نگاه آبیک

۵۰۷ total views, 2 views today

کلید واژه هاپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


SIMPLE SIDE TAB