نگاهی به موزه‌های شهر قزوین/ از عمارت کلاه فرهنگی تا موزه مردم شناسی حمام قجر+تصاویر
نگاهی به موزه‌های شهر قزوین/ از عمارت کلاه فرهنگی تا موزه مردم شناسی حمام قجر+تصاویر

قزوین به عنوان شهری با پیشینه کهن، دارای موزه‌های مختلفی است که علاقه‌مندان برای آشنایی با فرهنگ و تاریخ این شهر به آن‌ها مراجعه می‌کنند.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر شهرمینو, گردشگری و به ویژه گردشگری فرهنگی، می‌تواند دریچه‌های نوینی از شناخت، توسعه و پایداری را برای جوامع به همراه داشته باشد.

موزه شناسنامه هر جامعه‌ای است که پیشینه فرهنگی و تاریخی مردمان آن سرزمین را در مقابل دیدگان همگان قرار می‌دهد و می‌تواند به عنوان سندی معتبر برای آشنایی نسل‌های آینده با پیشینیان خود باشد.

موزه‌ها ظرفیت‌های قابل توجهی برای توسعه صنعت گردشگری و جذب توریست هستند که باید توجه ویژه‌ای در شناساندن و بهبود وضعیت آن‌ها داشت.

قزوین به عنوان شهری با پیشینه کهن، دارای موزه‌های مختلفی است که علاقه‌مندان برای آشنایی با فرهنگ و تاریخ این شهر به آن‌ها مراجعه می‌کنند.

در این گزارش به معرفی ۳ موزه کاخ چهلستون، موزه قزوین و موزه مردم شناسی حمام قجر پرداخته‌ایم که تصاویری از آن‌ها هم قابل مشاهده است.

کاخ چهلستون قزوین؛

یکی از آثار مهم دوره صفوی در قزوین عمارت چهلستون یا کلاه فرنگی است که در وسط باغ بزرگی قرار دارد و تنها کوشک باقی مانده از مجموعه کاخ های سلطنتی روزگار شاه طهماسب است.

این بنا ساختمانی هشت گوش به مساحت تقریبی ۵۰۰ متر مربع است که بر اساس نقشه معماری ترک در دو طبقه ساخته شده و دارای تالارها و اتاق های کوچکی در هر طبقه است.

نقاشی‌های دیواری طبقه اول نمونه‌ای از هنر نگارگری مکتب قزوین و دارای شهرت فراوان است؛ از این مکان هم اکنون به عنوان گنجینه (موزه) قزوین استفاده می‌شود.

این بنا در مرکز شهر قزوین و در میدان آزادی (سبزه میدان) قرار دارد و در دوره صفویه و زمانی که قزوین پایتخت بود به کلاه فرنگی مشهور بوده است.

کاخ چهلستون در سال ۱۳۳۷ به عنوان گنجینه اشیای تاریخی و باستانی مورد استفاده قرار گرفت و هم اکنون به موزه خوشنویسی قزوین تبدیل شده‌ است.

موزه مردم شناسی حمام قجر؛

حمام قجر یکی از کهن‌ترین و بزرگ‌ترین گرمابه‌های قزوین است که در سال ۱۰۵۷ هجری قمری به وسیله امیر گونه خان قاجار قزوینی از سرداران شاه عباس صفوی به دستورشاه ساخته شده و نخست «حمام شاهی» نام داشته است.

مساحت آن حدود ۱۰۴۵ متر مربع است. حمام از سه بخش اصلی سربینه، میاندر، گرمخانه و همچنین از دو قسمت جداگانه زنانه و مردانه تشکیل شده است، درب اصلی آن رو به جنوب باز می‌شود و با راه پله‌های مارپیچ به سربینه منتهی می‌گردد.

سربینه بزرگ گرمابه که حوض زیبایی در وسط آن قراردارد شش شاه‌نشین و طاق‌نما را در پلانی هشت ضلعی با راهرویی به گرمخانه پیوند می‌دهد.

این اثر تاریخی در سال ۱۳۷۹ توسط میراث فرهنگی و گردشگری استان قزوین خریداری و با سرمایه گذاری شهرداری قزوین و مدیریت سازمان نوسازی و بهسازی مرمت شد و هم اکنون به عنوان موزه مردم‌شناسی در ۳ بخش اقوام، آداب و رسوم و مشاغل مورد بازدید علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

موزه قزوین؛

موزه قزوین در میدان آزادی (سبزه میدان)، شرق دولتخانه صفوی قزوین قرار دارد که اشیای این موزه به چند گروه تقسیم می‌شوند.

برخی از این اشیاء که بیشتر ظروف سفالی و اشیای مفرغی است به هزاره‌های سوم و اول پیش از میلاد تعلق دارند.

سایر اشیای این موزه مربوط به دوران اسلامی از قرون اولیه تا عهد معاصر است؛  یکی از جذابیت‌های این موزه به دلیل داشتن مهره‌های آن است.

عکس: محمدجواد امینی

  • منبع خبر : شاخص نیوز