شناسه خبر : 33802
۱۵ مهر ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۲
حسین علیجانی:

هر کودک، نشانی خداست/ نظام آموزشی دچار نقص جدی است/ شور انگیزترین حس کودک حس دینی او می‌باشد

مدیرکل آفرینش‌های ادبی و هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان قزوین گفت: نظام آموزشی دچار نقص جدی است؛ کودکان دوره‌های رشد را طی می‌کنند و با بزرگ‌تر شدن در دنیای امروز از معصومیت، صمیمیت و سادگی خودآورده‌ی خویش فاصله می‌گیرند چرا که جنگ‌افروزان و دیکتاتوران زمانی کودک بودند.

به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر شهر مینو؛ حسین علیجانی مدیرکل آفرینش‌های ادبی و هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان قزوین و طراح شعار هفته ملی “کودک امسال در نشست تخصصی با عنوان کودک زیرچتر ایمان”  که در مجتمع کانون پرورش فکری برگزار گردید گفت: به فرموده امیرالمومنین(ع): « حق با مردم شناخته نمی‌شود حق را بشناسید تا اهلش را بشناسید.» باطل همیشه یک دست نیست بلکه مخلوط و آمیزه‌ای از خوبی و بدی است.

علیجانی ادامه داد: انسان نمی‌تواند ملاک حق باشد، حق را باید با حق شناخت و حدود را با اندازه‌گیری بدست آورد و برای شناخت این اندازه‌ها باید از علم، جنس و وحی کمک بگیریم، و وحی مختص پیامبران است.

وی تصریح کرد: نظام آموزشی دچار نقص جدی است. کودکان دوره‌های رشد را طی می‌کنند و با بزرگ‌تر شدن در دنیای امروز از معصومیت، صمیمیت و سادگی خودآورده‌ی خویش فاصله می‌گیرند چرا که جنگ‌افروزان و دیکتاتوران زمانی کودک بودند.

مدیر آفرینش‌های ادبی افزود: کودک تا زمانی که زیر چتر سنگین دخالت‌های بیرونی بر فطرت پاک خودمشغول است و این دخالت ها بر فطرت اون سایه نیفکنده از معصومیت و پاکی دینی برخوردار است و این حس سرچشمه نیکی‌ها است که منجربه حس خداجویی می‌شود. خدا آن چیزی است که کودکان حس می‌کنند و نه آنچه که فیلسوفان ثابت میکنند.

علیجانی بیان کرد: اگر کسی بتواند نگاه کودکان به دین را حفظ کند همواره از حس دینی، نشاط معنوی و معنویت شادمان برخوردار است. شور انگیزترین حس کودک حس دینی او می‌باشد که در دوران اولیه رشد بطور فطری در او وجود دارد اما با شروع دخالت بزرگ‌سالان و تدارک برنامه‌های آموزشی برای تقویت و تحکیم آن کم‌رنگ و بد‌رنگ می‌شود. نگاه و حس کودک از جنس آسمان است.

وی گفت: کودک می‌تواند فراتر از انسان بالغ اما ناکودک گام بردارد، کودکان رهبران ما هستند و به ما یادآوری می‌کنند که خداوند انسان را فراموش نکرده زیرا انسان دیگری را متولد می‌کند. کودکان دانایان و فیلسوفان کوچک‌اند آنها اندیشه‌های بزرگ را به زبان بسیار ساده به دور از تکلف و پیچیدگی بیان می‌کنند.

علیجانی اذعان کرد: دوران کودکی آن‌چیزی است که نه تنها زندگی را هم اکنون اینجا می‌سازد و معنا می‌بخشد بلکه حیات معنوی و حس دینی نوع بشر را در مراحل بعدی زندگی نیز بعد از برگشت زاینده و بالنده نگه‌می‌دارد. بازگشت به حس کودکی، کودک‌وار زیستن است و با اتصال به این دوران که سیال است حس شهودی و نگاه معصومانه را به انسان ها باز می‌گرداند.

وی در پایان بیان کرد: ورود به کودک درون، کشف خویش ‌بالنده و باز آفرینی فردیت، ممتاز و هستی درونزا است و آرامش، صمیمیت، سادگی و یک‌رنگی ثمره این پیوند وجودی است و ساده بودن سادگی را به ارمغان می‌آورد..

 

۶۰۱ total views, 2 views today

کلید واژه هاپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


SIMPLE SIDE TAB