شناسه خبر : 31055
۲۱ تیر ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۱
یادداشت/

همه زنان کم حجاب بی ایمان نیستند/انتخاب حجاب باید ریشه ای باشد

فرزندان ما ابتدا باید از درون حجاب را بپذیرند و بعد انتخابش کنند زیرا این انتخاب ریشه ای و مستحکم می باشد و با حرف های دیگران ،مخصوصا هم سن و سالانش، دچار تزلزل نشده و از تصمیمش باز نخواهد گشت.

مسئله حجاب در ایران جدی تر از آنی است که فکر میکنیم ؛ در برخی موارد حجاب جنبه سیاسی نیز به خود میگیرد .
تاثیر کم حجابی و یا بی حجابی آنقدر در ابعاد مختلف جامعه و ایجاد فساد تاثیرگذار است که دشمن در جنگ نرم وتهاجم فرهنگی از آن به عنوان ابزار استفاده میکند وبه وسیله آن قصد دارد که زن را از توجه به وظایف و نقش هایی چون همسری و مادری باز دارد و اینگونه تعریف خانواده را از کشوراسلامی چون ایران بگیرد ؛زیرادشمن خوب این را میداند که خانواده جایگاه اصلی رشد وپرورش وبالندگی است و جامعه را از بحران و فسادو برخی آسیب های اجتماعی نجات میدهد.

آیا کم حجابی یا بی حجابی به حق الناس ربطی دارد یانه ؟؟
اگر شخصی با رفتار خارج از عرف شخص دیگر به گناه بیفتد آیا این حق الناس نیست؟؟ اینکه گناه کنیم و دیگری را نیز به گناه بیندازیم باعث نمیشود که آن شخص حقی به گردن ما داشته باشد ؟
البته مسیله حجاب موضوعی دوطرفه است و زن حجاب ظاهر و مرد حجاب نگاه کردن را در وهله اول وظیفه دارند حفظ نمایند؛ یعنی جلوگیری از فساد رعایت حجاب از سوی دوطرف را می طلبد.
خداونددر قران به انواع حجاب اشاره کرده است. برخی از این آیات عبارتند از

نگاه کردن :
مخاطب مردان ۳۰نور
مخاطب زنان ۳۱نور

سخن گفتن :
مردان – ۲۳۵بقره
زنان – ظاهری ۳۲احزاب

راه رفتن :

زنان ۳۱نور ۲۵قصص

زینت کردن :
مخاطب زنان ۳۳احزاب ۳۱نور

حدحجاب:
زنان ۳۱نور,۵۹احزاب

عفاف و پاکدامنی:
مردان: ۳۱نور, ۳۵احزاب, ۲۹معارج,۵مومنون،۶۸فرقان ۳۲اسرا

مخاطب زنان: ۳۱نور,۳۵احزاب ،۱۲ممتحنه۲۹معارج ۵مومنون

منبع : مؤسسه فرهنگی هنری کاربردی خیبر _حریم ریحانه ۲
با اندکی توجه به این آیات قرانی ۲نکته مهم و برجسته را میتوان دریافت کرد
۱_ حجاب انواع مختلفی دارد و فقط به حجاب ظاهر منحصر نمیشود
۲_ خداوند هم مرد و هم زن را در خصوص حجاب مورد خطاب قرار داده است یعنی حجاب تنها مختص زن نیست .
در قرآن آیه ۵۹سوره احزاب خداوند خطاب به پیامبر اکرم میفرماید : (یا ایهاالنبی قل لازواجک و بناتک و نساء المؤمنین یدنین علیهن من جلابیهن ذلک ادنی أن یعرفن فلا یؤذین و کان الله غفورا رحیما)
(ای پیامبر بگو به همسران و دخترانت و زنان مومنین پوشش های خود را به خود نزدیک سازند
این کار از این جهت بهتر است که (به عفاف ) شناخته شوند تا مورد اذیت قرارنگیرند و خداوند آمرزنده ی مهربان است.)

در این آیه هدف از پوشش برای زنان کاملا واضح است :

۱_به عفت شناخته شوند
۲_مورد آزار و اذیت قرار نگیرند
پس خداوند اگر حکم حجاب را واجب کرده است در گام اول برای آرامش و امنیت خود زن است.
آیت الله صافی گلپایگانی : این حق برای زن است که خود را از نظرهای شهوانی مردهای شهوت ران در اماکن عمومی بپوشاند.

نکته دیگر آنکه بعضی ها برای توجیه کم حجابی خود میگوند دل باید پاک باشد و ظاهر چنان اهمیتی ندارد …
وجمله ای که در پاسخ این حرف گفته میشود را هم شاید بارها شنیده باشید: پاکی از چه ؟ از گناه یا اطاعت از فرمان خدا ؟
خداوند در ایه ۳۱سوره آل عمران میفرماید اگر مرا دوست دارید پس از فرمان من پیروی کنید .
می شود کسی را دوست داشت و به سخنانش اعتنا نکرد؟
اگر در آیات قرانی جست و جو کنیم می بینیم که در بیشتر آیات در کنار جمله(یا ایهاالذین آمنو)، و عملوا الصالحات آمده است این یعنی خداوند ایمان و عمل صالح را در کنار هم از بنده اش میخواهد و انسان باید دوست داشتنش را با عمل اثبات کند .
البته به این موضوع باید توجه کرد که همه زنان کم حجاب بی ایمان نیستند ودر بین انها هستند کسانی که عشق به اهل بیت و خدا را در دل دارند و از روی نادانی کم حجاب هستندو یا آن عفت و حیای درونی را دارند اما به هر دلیلی در ظاهرشان نمودار نشده است مثلا شاید در خانواده ای بزرگ شدند که حجاب را نیاموختند و انتخاب پوشش شان بر اساس چیزی بوده که در اطرافیان خویش دیدند . به گفته مقام معظم رهبری این(کم حجابی ) یک نقص است ؛نقص او در ظاهر است و نقص های بنده در باطن و کسی نمی بیند .
از جمله مقام معظم رهبری اینگونه برداشت میشود که باید با یک خانم بدحجاب به عنوان یک گناه کار برخورد نشود بلکه به عنوان شخصی که عیبی در ظاهر خود دارد برخورد کنیم . چه بسا خانم های بد حجابی که اعمال نیک بسیاری دارند و کارهای خیر بسیاری انجام دادند و به معنای واقعی کلمه انسان اند .
اما این مسایل نباید دلیل بشود که این اشخاص از وظیفه ای که دارند _یعنی حجاب_سر باز بزنند به هرحال آنها از یک حکم الهی سرپیچی کردند.
در این میان نباید به تاثیر مرد در حفظ حجاب همسرش بی اهمیت باشیم چه بسا مردانی که خود تمایل دارند همسرانشان با ظاهر نامناسب در جامعه حضور یابند .
پیامبر اکرم در خصوص این مردان میفرماید:هنگامی که زنی آرایش کرده و معطر از خانه خارج شود و شوهرش نیز به این کار راضی باشد ،به ازای هر قدمی که زن بر میدارد ، خانه ای در آتش برای شوهرش بنا می شود. (بحارالانوار ،ج۱۵۳،ص ۲۴۹)
و هچنین می فرمایند : کسانی که غیرت ناموسی ندارند ،وارد بهشت نمی شوند. (بحارالانوار ،ج۲،ص۴۳۵)
البته که غیرت هم مانند موارد دیگر باید در حد اعتدال باشد و از افراط و تفریط جلوگیری شود .
امام علی (علیه السلام ) در نامه ای به امام حسین(علیه السلام) :تو را از غیرت بی جا بر حذر میدارم ، زیرا زنان سالم را به بیماری سوق می دهد . (کافی ،ج۵،ص ۵۳۷)
و نکته آخر آنکه حجاب به قدری اهمیت دارد که بیشتر شهدای ما در وصیت نامه شان از آن گفته اند در وصیت نامه شهیدی نوشته شده است که خواهرم چادر تو از خون من کوبنده تر است .
شهید جواد محمدی مدافع حرم قبل از شهادتش گفته بود: اگر خدا لطف کرد وشهادت را نصیبم کرد ،بنده از آن شهدایی هستم که حتما یقه بی حجاب ها و آن هایی که ترویج بی حجابی می کنند را می گیرم .
دختران سرزمین من بدانند که این چادر ارثیه حضرت زهراست و هرکس که آن را ندارد ، خود را از میراث فاطمی محروم کرده است و هرکس هم که این پوشش را انتخاب کرده است ، باید در حفظ ارزش های آن کوشا باشد و بداند که مدافع چادر و حریم حضرت زهراست .
ما ارتش زینبیه محترمیم
با چادر خود نماد بانوی غمیم
هرچند به ما جهاد ممنوع شده است
ما چادریان مدافعان حرمیم
در هر حال در دنیای امروز علی وار و فاطمه وار زندگی کردن بسیار سخت است اما می ارزد به یک لبخند حضرت مهدی.
موضوعی که شاید سؤال خیلی ها باشد این است که چرا زنانی که خودشان چادر سر می کنند،دختران شان بعد از رسیدن به سن تکلیف ،چادر را انتخاب نمی کنند و نوع پوشش شان تفاوت فاحشی با پوشش مادرشان دارد؟
این سوال میتواند چندین پاسخ داشته باشد:
۱_شاید مادر نتوانسته دخترش را توجیه و متقاعد کند که چادر بهترین و کامل ترین حجاب است و صرفا خود نیز به این دلیل چادر را انتخاب کرده است که حجاب حکم خداست واین را وظیفه می داند و هیچ گاه خودش نیز به دنبال این سؤال نبوده است که چرا چادر حجاب برتر است؟
۲_پاسخ دوم آن است که گاهی اوقات مادر خود نیز رغبتی به چادر ندارد و از سر اجبار پدر و مادرش که در نوجوانی به جای او تصمیم می گرفتند و بدون آنکه دلیلی برای او بیاورند ، این پوشش را انتخاب کرده است و چون خودش در تصمیم گیری های این چنینی زندگی اش مختار نبوده است، نمی خواهد دخترش را به چیزی اجبار کند که میلی به آن ندارد و شاید او می خواهد که دخترش را با این ظاهر ببیند و به شکلی,فرزندش را آیینه خود می پندارد و جوانی ای را که خودش نداشته ، در او می بیند.
۳_شاید دختر از مادرش و یا دختران مذهبی رفتار ناپسندی دیده است و این طور فکر می کند که تمام زنان چادری ، تنها به ظاهر مذهبی هستند و اخلاق و منش اسلامی ندارند ؛یعنی دید خوبی نسبت به این زنان ندارد و ترجیح می دهد که ظاهر و باطنش به یک شکل باشد در صورتی که نباید همه زنان مذهبی را با یک چوب زد ؛یک رفتار زننده از یک خانم محجبه دلیل نمی شود که تمام بانوان محجبه انسان های بدی باشند.
۴_ در برخی موارد هم دیده شده که دختری در خانواده مذهبی به دنیا آمده و رشد کرده و پدر و مادرش هم انسان های روشن فکر و منطقی هستند و در تربیت فرزند خود از هیچ چیز فرو گذار نکردند و مادر بر خلاف موارد قبلی ،هم نوع پوشش خود را می پسندد و از روی اختیار آن را انتخاب کرده است و هم به آن عشق می ورزد ؛ اما دخترش به حجاب کامل علاقه ای نشان نمیدهد . اغلب در این نوع خانواده ها پدر و مادر سعی می کنند دختر را با حضرت زهرا ،بانویی که نماد و مظهر عفت و حیا و الگوی زنان مسلمان است، آشنا کنند و از حسنات چادر به او بگویند ولی به او به طور مستقیم القا نمی کنند که حتما باید چادر سر کنی و تصمیم گیری نهایی را بر عهده خود دختر می گذارند و می خواهندخود او به این نتیجه برسد که کدام پوشش بهتر است و چرا بهتر است؟ یعنی ابتدا از درون آن را بپذیرد و بعد انتخابش کند واین انتخابش ریشه ای و مستحکم باشد که بعد ها با حرف های دیگران ،مخصوصا هم سن و سالانش، دچار تزلزل نشود و از تصمیمش باز نگردد.
مسئله حجاب آنقدر مهم است که دشمن به هر نوعی که بتواند سرمایه گذاری کرده و آماده باش برای ضربه زدن است یکی از این موارد موضوعی است که اخیرا مطرح میشود به نام “چهارشنبه سفید”

حتما نام این کمپین را شنیده اید که توسط شبکه های ماهواره ای و اجتماعی صهیونیستی در حال انتشار است ؛ معصومه علی نژاد از عناصر اصلی در حمایت از این کمپین و مخالف حجاب است؛ اوخبرنگار و روزنامه نگار در ایران بود اما در همان زمان که به عنوان خبرنگار ایلنا فعالیت می کرد اقدام به دزدی اسناد محرمانه مجلس شورای اسلامی کرد و بعد ها به عنوان جاسوس سازمان MI6 فعالیت خود را آغاز کرد .
ماجرای این کمپین از این قرار است که در چهارشنبه هر هفته ، دختران و زنان کشف حجاب کرده و درخیابان های شهر حضور یابند و با اهدای شاخه گل سفیدی به زنان محجبه از واکنش آن ها تصویربرداری کنند.
اما سؤال این است که هدف از این کار چیست؟

چه کسانی از آن نفع می برند ؟

آیا غیر از این است که با برداشتن حجاب ، قصد ترویج فرهنگ غربی و بی بند و باری و ایجاد فساد را دارند و غیرت و مردانگی مردان مسلمان ایران را نشانه گرفته اند و می خواهند زنان ایرانی را مثل زنان غربی کنند؟

آیا غیر از این است کسانی که در این جریان حضور و در ایجاد این کمپین دخالت دارند نگاهشان به زن یک نگاه ابزاری است و نه انسانی؟
آیا زنان ایرانی این را نمی دانند؟

و یا با آگاهی از این موضوع باز هم می خواهند که این جریان برقرار باشد و خود را در معرض دید نگاه های هرزه قرار دهند و زیبایی خود را به حراج بگذارند؟
زنان این سرزمین نمی دانند و یا برایشان سؤال ایجاد نمی شود که چرا دختران و زنان غیرمسلمان غربی به حجاب روی می آورند؟

نمی خواهند بدانند که چه چیز باعث شد انتخاب برخی زنان غربی اسلام باشد؟

 

همان کسانی که در کشورشان هیچ محدودیتی برای پوشش نداشتند و هرطور که دل شان می خواست در خیابان های شهرشان قدم می گذاشتند اما خودشان خواستند که مسلمان شوند.
ماشا الیلیکینا دختر هنر پیشه ومدل روسی تبار که در گروه رقص و موسیقی فابریک هم حضور داشت ، حدود دو سال است که مسلمان شده است و حجاب اسلامی را انتخاب کرده است ، در مصاحبه ای گفته بود: (اسلام نسبت به ادیان دیگر ،محکم ترین اساس را دارد . تمام قواعد اسلام در زندگی کاربرد دارند. راه اسلام سعادت بخش است .)
وقتی از او سؤال شد آیا به موفقیت و درآمد سابق خود فکر نمی کنی گفت :آن جلوه ها پس از مسلمان شدن برایم بی ارزش و منفور است.
هم چنین راجع به عکس های قبل از محجبه شدنش گفت: من خودم دوست ندارم به عکس های سابقم نگاه کنم اما اشکال ندارد که مردم آن ها را ببینند تا برایشان عبرت شود و بدانند که انسان می تواند توبه کند و با انجام کار های خوب ،تمام سیاهی های گذشته اس را پاک کند .
(مجله تربیت , سال سی ویکم ,آبان ۹۵, ص۳۶و۳۷)
یک زن آمریکایی که به تازگی مسلمان شده است وبه گفته خودش در مرکز آمریکا به دنیا آمده واز نظر مالی هم در وضعیت خوبی بود و به ظاهر خود بسیار اهمیت میداد نیز در مصاحبه اش گفت :سال ها گذشت تا متوجه شوم که هرچه بیشتر در جذابیت زنانگی ام پیشرفت می کنم درجه رضایت شخصی و خوشبختی ام افت می کند . من برده مد بودم . من گروگان ظاهر بودم .
در ادامه این مصاحبه نوشته بود:به شما زنانی که مفاهیم زشت کلیشه ای علیه حجاب فروتنانه اسلامی را می پذیرید می گویم که شما نمیدانید چه چیزی را دارید از دست می دهید!!!!!!!!

(مجله تربیت سال سی و یکم شماره ۳ آذر ۹۵)
این بسیار افتخارآمیز است که زنانی با باورها و سبک زندگی متفاوت از کشور های غیرمسلمان گرایش به دین اسلام وحجاب اسلامی دارند و در نهایت به همان نتیجه ای می رسند که خداوند هزار واندی سال پیش در قرآن از آن گفته است ؛ یعنی در آخر به درستی کلام خدا پی می برند.
همه ما اذعان داریم که هیچ علمی بالاتر از علم خدانیست و اگر خداوند حجاب را اجبار کرده است پس یعنی تمام ابعاد وجودی انسان چه مرد و چه زن را در نظرگرفته و این حکم را داده است .
مگر می شودخالق چیزی باشی و آن را از خودش بهتر نشناسی ؟

تمام دستورات دین از سوی خدا فقط و فقط برای به کمال وسعادت رسیدن خودمان است اما نمی دانم چرا بعضی از انسان ها در مقابل دستور الهی مقاومت و لجاجت می کنند؟

مگر نه این است که خدا ما را با هدف آفریده و آفرینش ما بی حکمت نیست؟

او راه هدایت را به ما نشان داده تا زمانی که دوباره به سوی او باز میگردیم توشه آخرت مان از جنس سعادت و عاقبت به خیری باشد.
در این میان شرم آور است که در زمانی که برخی زنان غیرمسلمان ،محجبه و مسلمان میشوند و کسانی مثل مروه شروینی به خاطرحجاب به شهادت می رسند ،عده ای از زنان ایرانی و اغلب بازیگران می خواهند کشف حجاب کنند و برای رسیدن به این خواسته پوچ و دنیوی خود مهاجرت می کنند و نمی دانند که حکم ابزار را دارند و در فیلم های غربی نقش یک عروسک خوش رنگ و لعاب را ایفا می کنند .کسی چه میداند شاید حالا از کرده خود پشیمان و میل به بازگشت به کشور را داشته باشندو علت بازگشت شان امنیت روانی از دست رفته شان باشد .
از تمام هموطنانم خواهش می کنم که تلاش کنیم در مقابل فتنه و نقشه های حیوانی و شیطانی دشمن در این تهاجم فرهنگی هشیارانه عمل کنیم واز پس نقاب دشمن چهره ی واقعی و هدف اصلی اش راببینیم.
این تفکر ساده لوحانه ای است که فکر کنیم دشمن می خواهد در جهت صلاح و موفقیت ما قدم بردارد؛بلکه این کشور های مستبد و مستکبر تمام تلاش شان براندازی نظام اسلامی است که می خواهند با نفوذ در فکر و اعتقاد زن که عامل سلامت اخلاقی واستحکام بنیان خانواده و در نهایت جامعه است، به هدف براندازی نظام دست یابند.
حواس مان را جمع کنیم و نگذاریم فرهنگ غربی در کشورمان رخنه کند.

 

نویسنده : فاطمه لطفی

۱,۲۸۰ total views, 2 views today

کلید واژه هاپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


SIMPLE SIDE TAB