مراسم افتتاحیه کارگاه دوخت لباس متبرک حضرت علی اصغر (ع)

ولایت پذیری با ادعا نیست، با عمل است / عید غدیر بیانگر شادی‌های مسلمانان

امام جمعه شال گفت: علت دین گریزی جوانان عدم وجود امر ونهی والدین در کودکی پس از ۷ سال است.

به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر شهرمینو؛ سید شمس‌الدین موسوی شالی، امام جمعه شال پیش از ظهر امروز در مراسم افتتاحیه کارگاه دوخت لباس متبرک حضرت علی اصغر (ع) در امام‌زاده حسین (ع) قزوین، ضمن تبریک عیدغدیر اظهار کرد: جشن غدیر باید بسیار بزرگتر احیا شود و حداقل سه روز باشد تا شادی مسلمانان مشخص شود، چرا که غدیر خم سه روز طول کشید تا افراد جمع شوند و یک به یک  با امیرالمومنین بیعت کنند.

موسوی شالی خاطرنشان کرد: جشن غدیر به نام جشن ولایت در عالم معنا و حقیقت است و اگر عید غدیر را مثل عاشورا حفظ می‌کردیم دیگر امروزه کسی غدیر را انکار نمی‌کرد. کوتاهی شیعیان است که باید همانند عاشورا، غدیر را احیاء کنیم تا شبهه غمگین بودن مسلمانان ایجاد نشود.

وی ضمن تاکید بر اینکه غم ما شیعیان برای عاشورا و مظلومیت امام حسین(ع) و همراهانشان است، تصریح کرد: اگر در سراسر جهان یک ظلمی ببینیم غمگین خواهیم شد و فرقی نمی‌کند کجا و چگونه باشد، برای مردم میانمار و آن کودک مسلمانی که حتی شیعه هم نیست و ولایتی ندارد ولی مظلومانه کشته می‌شود هم غمگین می‌شویم و محکوم می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه سعه وجودی انسان ها با خودخواهی قابل پرورش نیست گفت: انسانی که برای دردهای بشریت غصه می‌خورد، ظرفیت وجودی خود را پرورش می‌دهد و این انسان دیگر برای مشکلات کوچک و سختی های روزمره زندگی از پا در نمی‌آید بلکه به دنبال حل مشکل است و یا صبر می‌کند و اینگونه روح پرورش پیدا می‌کند.

امام جمعه شال گفت: علت بالا رفتن آمار طلاق، پایین آمدن آستانه تحمل است آن هم به این دلیل که در سبک تربیتی، فرزند را خودخواه بار می‌آوریم و همین خودخواهی‌ها مانع می‌شود که دختر و پسر پس از ازدواج تلاش کنند و تمام سرمایه‌هایشان را برای حفظ زندگی خرج کنند، ساده‌ترین و بدترین راه یعنی طلاق را انتخاب می‌کنند.

وی با اشاره به روایاتی از امام صادق علیه السلام، بیان کرد: وقتی کودک به ۷ سال رسید، پادشاهی کنار می‌رود و وارد مرحله سرباز بودن و شنونده امر و نهی بودن می‌شود و در این زمان باید دستور داد نه بیش از ظرفیت بلکه براساس ظرفیت کودکانمان امر و نهی کنیم تا ولایت پذیری و امر و نهی شنیدن را یاد بگیرد تا بتواند بعدها امر الهی را قبول کند؛ در غیر اینصورت فرزندانمان دین گریز خواهند شد.

وی با بیان این نکته که باید در غم اهل بیت غمگین شویم و در شادی‌های آنها شاد شویم افزود: اگر ما یاد بگیریم که وقتی مشکلی هست در زندگی به خاطر شادی و عید اهل بیت، شاد شویم و به خاطر غم اهل بیت گریه کنیم، کم کم خودخواهی از بین رفته و ظرفیت وجودی افزایش پیدا می‌کند و این موجب می‌شود آستانه تحمل‌ها  بالا رفته و زندگی‌ها با آرامش و پردوام شود.

موسوی شالی اشاره کرد: علت عدم ظهور، عدم آمادگی و عدم ولایت پذیری ما شیعیان است، مانند مردم کوفه که به روایتی ۱۲ هزار و به روایتی دیگر ۲۵ هزار نامه برای آمدن امام حسین (ع) فرستادند. ولی زمان یاری حضرت تعدادی انگشت شمار پای حرف خود ماندند.

موسوی در پایان بیان کرد: یک راهکار که متوجه شویم آیا آماده ظهور حضرت هستیم این است که ببینیم در برابرخواسته گ‌های حلال پدر و مادرمان و یا همسرمان آیا اطاعت پذیر هستیم یا خیر ؟

۱,۰۰۰ total views, 2 views today

کلید واژه هاپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


SIMPLE SIDE TAB