کار هنری شاخص هدف اصلی تئاتر است
کار هنری شاخص هدف اصلی تئاتر است

مرتضی نجفی کارگردان نمایش‌های آئینی سنتی، در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ و هنر شهر مینو ضمن معرفی نمایش‌ آئینی سنتی شب بازی ملک دارا بیان کرد: نمایش ملک دارا به نویسندگی حامد مکملی پس از سه ما تمرین در جشنواره بین المللی آئینی سنتی که مهرماه در تئاتر شهر تهران برگزار شد دو بار اجرا […]

مرتضی نجفی کارگردان نمایش‌های آئینی سنتی، در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ و هنر شهر مینو ضمن معرفی نمایش‌ آئینی سنتی شب بازی ملک دارا بیان کرد: نمایش ملک دارا به نویسندگی حامد مکملی پس از سه ما تمرین در جشنواره بین المللی آئینی سنتی که مهرماه در تئاتر شهر تهران برگزار شد دو بار اجرا شد. با وجود اینکه این جشنواره رقابتی نبود اما کار در سطح جشنواره دیده شد.

وی در ادامه تصریح کرد: نمایش ملک دارا با هزینه شخصی گروه نمایشی نگاه نو که وابسته به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قزوین است در جشنواره حضور پیدا کرد. اجرا عمومی این نمایش را نیز بخش خصوصی بر عهده گرفت و اداره ارشاد، شهرداری و کتابخانه‌های شهر نیز تاحدودی از اجرا نمایش ملک دارا حمایت کردند.

این فعال فرهنگی اذعان داشت: هدف اصلی از تئاتر کار هنری شاخص است نه درآمد و این کار درآمد چندانی ندارد.
نجفی در ادامه ضمن اشاره به مشکلات فعالیت در عرصه تئاتر عنوان کرد: مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری در حوزه تئاتر در قزوین زیاد است. نبود سالن استاندارد برای اجرا تئاتر از جمله مشکلات تئاتر است و اداره ارشاد به عنوان متولی کار، سالنی در این خصوص ندارد.
کارگردان نمایش‌های آئینی سنتی با اشاره به سوابق کارگردانی خود گفت: نمایش کربلای بی‌شمر که در سال ۸۷ در جشنواره بین المللی تئاتر فجر شرکت داشت، نمایش قاقمان که در سال ۹۴ در جشنواره بین المللی تئاتر فجر حضور یافت، نمایش خاک شیرین که در جشنواره سراسری سوره ماه شرکت داشت و نمایش از پشت روزنه‌ها که در جشنواره بصیر تمام جوایز اول را کسب کرد از جمله سوابق کاری وی می‌باشد.

نجفی اظهار کرد: نمایش شب‌بازی ملک دارا بر گرفته از شیوه نمایش ایرانی است. نمایش‌های ایرانی برگرفته از شیوه‌های مختلف تخته حوضی، نقال بازی، بقال بازی، عروسک بازی و خیمه شب بازی می‌باشد. گروه ما این شیوه‌های نمایشی را باهم تلفیق کرد و در قالب یک نمایش آئینی سنتی که دارای شاخصه‌های یک نمایش ایرانی است روی صحنه برد.
وی در انتها ضمن تشکر از انجمن نمایش استان، اداره ارشاد استان قزوین و عوامل صحنه افزود: نمایش‌های تخته حوضی در گذشته در عروسی‌ها و جشن‌ها اجرا می‌شد که باعث شعف و شادی مردم بود و نمایش ملک دارا نیز با موضوع درام و موزون روی صحنه اجرا می‌شود.