شناسه خبر : 33984
۲۳ مهر ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۰
شهرمینو گزارش می‌دهد؛

کاهش سرقت و افزایش امنیت، علاوه بر نیرو انتظامی برعهده شهرداری و اداره و برق نیز می‌باشد/طرح تفصیلی اقبالیه ظرف چند ماه آینده، تصویب خواهد شد

اولین دیدار مردمی شهردار و شورای اسلامی اقبالیه با اهالی آزادگان (اکبر آباد) در مسجد امام صادق (ع) این منطقه صورت گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرمینو؛ حاشیه نشینی به عنوان چالش اجتماعی، معضلی است که گریبانگیر بسیاری از کلان شهرهای ایران شده است. البته این موضوع مختص به ایران و سایر کشورهای در حال توسعه نیست و اکثر جوامع، تجربه دوگانه حاشیه و متن را در شهرهای خود دارند؛ تجربه ای که گاهاً با اتخاذ رویکردهای مناسب منجر به کمرنگ شدن چهره حاشیه و تلفیق آن با متن شده است، اما گزارش ها درباره جمعیت حاشیه نشین در ایران به فراخور افزایش سریع جمعیت و درهم شکسته شدن اقتصاد معیشتی مبتنی بر کشاورزی با فرآیند صنعتی شدن، رشد شتابان حاشیه نشینی را نشان می دهد.

آمارهای جدید از وجود جمعیت ۱۱ میلیون نفری حکایت می کند که در حواشی شهرها زندگی می کنند و از آنها با نام های مختلفی چون، ساکنان مناطق کم برخوردار، اهالی محلات ناکارآمد شهری، ساکنان مناطق ویژه و اهالی سکونتگاه‌های غیررسمی نام برده می شود. اینکه فکر کنیم جمعیت حاشیه نشین به این رقم رسیده است و مسئولان برای کنترل آن هیچ اقدامی صورت ندادند، دور از انصاف است، اما اینکه عمده این اقدامات چندان موفق نبوده و از سوی جمعیت حاشیه نشین و همچنین متن نشین با استقبال مواجه نشده است، موضوعی غیرقابل انکار است.

منطقه آزادگان (اکبر آباد سابق) اقبالیه نیز جز مناطق حاشیه‌نشینی است که مشکلات عدیده‌ای دارد که البته اکنون جز شهر اقبالیه شده است. با اولین بازدید مستقیم مسئولین، شهردار و شورای شهر اقبالیه از این ناحیه و نظارت آنان منجر به تصمیمات و اقدامات جدیدی در این قسمت از شهر شد.

مسئولین پس از بازدید از قسمت‌های مختلف شهر و مشاهده وضعیت مردم از نزدیک، در دیداری مطالبات آنان را گوش کردند و پاسخ دادند.

اولین دیدار مردمی مسئولین شهر اقبالیه با حضور شوراهای شهر اقبالیه،مهران اکبرپور شهردار اقبالیه، رؤسای اداره‌ آب، شرکت گاز، اداره برق، نماینده کلانتری بیست اقبالیه و رئیس کمیته امداد اقبالیه، در راستای بررسی مشکلات شهری و شهروندی این منطقه در مسجد امام صادق(ع) اقبالیه با حضور مردم آزادگان (اکبر آباد سابق) برگزار شد و مردم به بیان مشکلات منطقه مسکونی خویش به شرح زیر پرداختند:

نجف‌نژاد یکی از ساکنین منطقه آزادگان (اکبر آباد سابق) از مسئولین شهر به جهت ارائه خدمات مناسب در این منطقه تشکر کرد و از نبود مامور شهرداری برای جمع آوری زباله گله کرد و ادامه داد: چندین بار به شهرداری مراجعه کردیم ولی اقدامی از سمت شهرداری صورت نگرفت از این رو خواستار رسیدگی مسئولین در این خصوص هستیم از طرفی در محله ما حتی یک عدد سطل زباله بزرگ وجود ندارد و ساکنین مجبور هستند زباله های خود را به چندین کوچه آنطرف تر انقال دهند ؟

اکبرپور، شهردار اقبالیه در پاسخ به اظهارات نجف‌نژاد گفت: همه مردم باید بدانند همه روزه رفت‌ و روب در سطح شهر نمیتواند انجام ‌شود و شهرداری اقبالیه در این خصوص برنامه زمانی خواهد داشت به طوری که روز خاصی برای هر محله معین می شود و این حق مردم آن محل است که بدانند چه روزی قرار است محله آنها نظافت انجام شود و این برنامه به اطلاع مردم خواهد رسید، مردم نیر باید در این خصوص همکاری لازم را به‌جا آورند چراکه نیروی انسانی شهرداری محدود است.

شهردار اقبالیه در ادامه بیان کرد : بزودی سطل زباله بزرگ برای محله شما اختصاص خواهد یافت.

یکی از شهروندان در ادامه جلسه خواستار پیگیری مشکلاتی چون کمبود آب شرب، عدم جدول بندی، رفت‌ و‌ روب، پسماند نخاله ساختمانی و مخزن زباله شد و افزود: آمار سرقت در این محدوده بالا است و نیروی انتظامی اقبالیه در پاسخ به تماس برای پیگیری ادعا می‌کند نیروی کافی برای اعزام به آزادگان (اکبر آباد سابق) نداریم.

اکبرپور پاسخ داد: پس از هماهنگی با اداره محیط زیست و طی کردن روند قانونی این مسئله، محل مناسبی برای تخلیه نخاله‌های ساختمانی در نظر گرفته و در بازه زمانی کوتاهی این موضوع را به اطلاع شهروندان می‌رسانیم. و از این پس با کسانی که نخاله‌های ساختمانی را در سطح شهر تخلیه کنند برخورد لازم انجام می‌شود. در خصوص تامین امنیت نیز این موضوع منحصر به نیروی انتظامی نیست، بخشی مربوط به شهرداری برای ایجاد بستر مناسب، بخشی مربوط به اداره برق بعلت تامین روشنایی منطقه به جهت ایمنی تردد شهروندان در سطح شهر می‌باشد. این موضوع جز مطالبات شهرداری به نمایندگی از شورا شهر و شهروندان می‌باشد که طی جلسه‌ای در هفته آینده با مسئول اداره برق اقبالیه و مدیر عامل شرکت توزیع برق بعنوان خواسته‌های مردمی پیگیری خواهد شد.

یکی از شهروندان از مشکل نبود مدرسه و خدمات حمل و نقل در منطقه آزادگان (اکبر آباد سابق) خبر داد و خواستار احداث مدرسه در این منطقه گردید؛ همین‌طور شهردار اقبالیه گفت: در طرح جامع تفصیلی اقبالیه در بخش آزادگان (اکبر آباد سابق) زمین آموزشی پیش‌بینی شده است، ریاست شورا این امر را پیگیری خواهد کرد.

وی ادامه داد: حمل و نقل عمومی و ارائه خدمات به بخش آزادگان (اکبر آباد سابق) و کیفیت بخشی به حمل و نقل جز مطالبات مردم می‌باشد و در دستور کار شهرداری قرار دارد، در خصوص پلیس راه نیز پیگیری لازم انجام می‌گیرد.

شهروند دیگری از مشکل جواز کسب مغازه ها گفت و خواستار رسیدگی مسئولین شد.

اکبرپور ضمن بیان اینکه طرح تفصیلی اقبالیه ظرف چند ماه آینده تصویب خواهد شد گفت: پس از تکمیل طرح تفصیلی افراد با مراجعه به شهرداری می‌توانند در خصوص جواز کسب خود پیگیری لازم را انجام دهند و این مشکل قابل حل است.

کودکان نیز در این دیدار مطالبات خود را بیان کردند و از حوادثی که به علت نبود فضای‌سبز مناسب رخ داده بود گله کردند و خواستار ساخت فضای بازی مناسب بودند.

اکبرپور بیان کرد: پس از تکمیل طرح تفصیلی مشکل فضای سبز، فضای آموزشی و… نیز حل خواهد شد.

زهرا بابا مسئول خیریه آبشار عاطفه‌ها از عدم حضور مسئولین در برنامه‌ها و همکاری با این خیریه گله کرد و رضایی مسئول کمیته امداد اقبالیه به شرط ارائه گزارشات این خیریه به کمیته امداد، قول همکاری با این خیریه را داد.

 

همچنین در این جلسه موضوعاتی مطرح شد که شهردار این موضوعات را در حیطه وظایف شهرداری ندانسته که در این مورد می‌توان به گاز رسانی چند واحد مسکونی، ساختمان پلیس راه، بنگاه‌های خیریه، مسائل صفحات مجازی، احداث مدرسه در مقطع ابتدایی و راهنمایی اشاره کرد.

۵۵۲ total views, 2 views today

کلید واژه هاپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


SIMPLE SIDE TAB