شناسه خبر : 33974
۲۱ مهر ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۰
فرمانده انتظامی استان؛

کاهش ۴۷درصدی جرم در استان

فرمانده انتظامی استان بیان کرد: به طور کلی در استان ۴۷ درصد کاهش جرم نسبت به سال قبل داشتیم و هرچقدر حمایت قضایی از مجموعه بیشتر باشد قاطع تر خواهیم بود و با حمایت دستگاه قضا اجازه نفس کشیدن به مجرمین را نمی‌دهیم.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شهرمینو؛ سردار مهدی محمودی، فرمانده انتظامی استان قزوین ظهر پنج شنبه(۲۰مهر) در نشست قضائی که به مناسبت گرامیداشت هفته نیروی انتظامی برگزار شد، اظهار داشت: قزوین در یک سال گذشته جز ۵ استان و در ۶ ماه گذشته جز ۳ استان امن کشور بوده است.
وی گفت: هدف از نشست قضائی و همچنین برگزاری هفته ناجا، پاسداشت و شکرگزاری امنیتی است که در سطح جامعه داریم می‌باشد.

محمودی تصریح کرد: در تمامی عرصه‌ها عدم وجود امنیت باعث خلل در مسائل می‌شود. دستگاه قضایی و انتظامی نقش بیشتری در حفظ امنیت دارند ولی سایر دستگاه نیز در حفظ آن وظیفه دارند و محصول یک حرکت اجتماعی است.

این مقام انتظامی افزود: این موضوع یک نقص و مطالبه است. همه دستگاه‌ها باید تلاش بکنند و به وظیفه‌ و مأموریتی که در قانون اشاره شده و به عنوان یک شهروند، یک مسلمان و در مقابل هجمه و برنامه‌ریزی دشمنان اهمیت ویژه‌ای رو نسبت به این مهم و امنیت داشته باشند.

سردار محمودی به علت توجه و تکرار موضوع امنیت اشاره کرد و گفت: علت این تکرار نیز بخاطر شکرگزاری و اهمیت موضوع امنیت است. در فرمایشات مقام معظم رهبری نیز از هر ۵ سخن، یک مورد به موضوع امنیت، دشمن‌شناسی و تحرکات و برنامه‌های دشمنان جمهوری اسلامی اشاره شده‌است.
وی تصریح کرد: ۸۷ درصد سرقت‌های وقوع یافته و ۱۱۵ درصد پرونده‌های قتل منجر به کشف شده است. اجرای احکام قضایی ۱۷هزار و ۲۵۱ پرونده قضایی منجر به اجرای احکام شده است. ۱۴۶هزار و ۱۰۲ مورد ابلاغ اوراق قضایی صورت گرفته است. ۲۱هزار و ۱۴۸ مورد نیز اجرای دستورات قضایی در سطح استان صورت گرفته است.

این مقام ارشد انتظامی با اشاره به اینکه اقدامات مهم در راستای حمایت قضایی، منجر به کاهش جرم شده است، عنوان کرد: در این راستا اقداماتی از جمله؛ اجرای ۶۴‌مورد پاکسازی محلات و نقاط جرم‌خیز، انهدام ۱۸ باند مختلف در حوزه‌های مختلف امنیتی، ۱۴۴مورد خرده‌فروشان مواد مخدر، انجام ماموریت‌های ویژه با تدابیر حجت الاسلام صادقی نیارکی و تشکیل کمیسیون جرایم خاص با همت دادستان استان قزوین صورت گرفته است.
وی با بیان اینکه سرقت‌های سریالی طلا‌فروشی و منازل در طرح اماکن کشف شده‌اند گفت: در اجرای طرح اماکن و اجرای طرح، پوشش انتظامی در مناسبت‌هایی چون انتخابات و شب‌های قدر و شب‌های محرم استان حضور خوبی داشته است.

محمودی گفت: برخورد سریع با جرایم خشن باعث شده است که کاهش ۵۸ درصدی نزاع و درگیری در استان نسبت به سال قبل داشته باشیم.

سردار محمودی درباره موارد سو‌اجتماعی که دوهزار پرونده تشکیل شده است بیان کرد: اجازه جولان به مجرمین و مفسدین را نمی‌دهیم و کسانیکه تحت تاثیر فضای مجازی و یا ماهواره قصد انجام حرکات نا‌شایست در سطح خیابان و شهرهای استان داشتند برخورد صورت گرفته که کاهش ۷۸درصدی داشتیم.
وی با اشاره به اینکه جرایم علیه اموال و اشخاص ۷۷درصد کاهش داشته گفت: ما سعی بر اجرای طرح حل کردن مشکلات خانوادگی و مالی کوچک در کلانتری‌ها با وجود مشاورین و مسئولین مربوطه داشتیم که ۷۸درصد موفق بودیم.

وی در ادامه گفت: به طور کلی در استان ۴۷ درصد کاهش جرم نسبت به سال قبل داشتیم و هرچقدر حمایت قضایی از مجموعه بیشتر باشد قاطع تر خواهیم بود و با حمایت دستگاه قضا اجازه نفس کشیدن به مجرمین را نمی‌دهیم.

سردار محمودی با بیان اینکه نیاز به تقویت پاسگاه‌ها و کلانتری‌ها پلیس‌های تخصصی است اظهار کرد: چارت نیرو انتظامی مربوط به دهه ۷۰ است که این با توجه به افزایش جمعیت، گسترش سطح شهری و حتی تنوع جرمی که وجود دارد، باید تقویت بشود.

فرمانده نیروی انتظامی استان راجع به مطالبات از دستور قضا گفت: باید تشدید برخورد و تعیین مجازات بازدارنده برای جرایمی چون سرقت و مواد مخدر داشته باشیم و سازوکاری برای برخورد قاطع با مجرمینی که چندین باره یک جرم را انجام داده و پشیمان نشده ایجاد شود. طرد مجرمین از استان یکی از روش‌های برخورد با مجرمین خطرناک است.
در پایان سردار محمودی از همه مسئولین دستگاه قضایی دادگستری و دادسرای استان که هماهنگی کامل با یکدیگر دارند تشکر کرد و اظهار کرد: این هماهنگی یک نعمت است که باید همیشه شکرگزار آن باشیم.

 

۱۵۸ total views, 1 views todayپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


SIMPLE SIDE TAB