فریدون همتی: کشاورزی قزوین ظرفیت تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی دارد
فریدون همتی: کشاورزی قزوین ظرفیت تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی دارد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی شهر مینو، همتی در سومین جلسه عملیاتی ” نقش کشاورزی در اقتصاد مقاومتی ” که با حضور ابراهیمی پاک رییس سازمان جهادکشاورزی استان قزوین ابوالفضل یاری رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان ، حمید پویا مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین و تولید کنندگان و  اتحادیه های تولید مرغ گوشتی […]

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی شهر مینو، همتی در سومین جلسه عملیاتی ” نقش کشاورزی در اقتصاد مقاومتی ” که با حضور ابراهیمی پاک رییس سازمان جهادکشاورزی استان قزوین ابوالفضل یاری رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان ، حمید پویا مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین و تولید کنندگان و  اتحادیه های تولید مرغ گوشتی استان برگزار شد با بیان این مطلب افزود: یکی از شاخصه های اقتصاد مقاومتی کاهش وابستگی به نفت و تکیه بر تولیدات داخلی بویژه محصولات کشاورزی  با  نگاه صادرات محور است.

استاندار قزوین گفت : استان قزوین ظرفیت های بسیار بالایی در تولید محصولات کشاورزی دارد و امسال با برنامه ریزی انجام شده باید ۳۰۰ میلیون دلار صادرات بخش کشاورزی از استان قزوین به خارج کشور باشد .

وی توانایی استان در زمینه تولید  کوشت مرغ ، تخم مرغ ، پسته ، کشمش ، زیتون و… را از ظرفیت های کشاورزی این استان برشمرد و یاد آورشد :  توسعه صادرات و کاهش وابستگی به در آمد های نفتی مصداق اقتصاد مقاومتی  اقدام و عمل است که بخش کشاورزی استان قزوین این ظرفیت و توانایی را برای تحقق  اهداف اقتصاد مقاومتی دارد .

همتی با اشاره به این نکته که برای رسیدن به توسعه پایدار باید از ایده و طرح های جدید در بخش کشاورزی بهره مند شد خاطر نشان ساخت : با بهره مندی از ایده های جدید باید به توسعه پایدار و ارتقاء ضریب خوداتکایی در بخش کشاورزی دست یافت .

استاندار قزوین : بخش کشاورزی به لحاظ جایگاه آن در امنیت غذایی اهمیت استراتژیکی برای اقتصاد کشور دارد و باید مورد توجه قرار گیرد .

وی به بازارهای کشور های همسایه و امکان حضور تولید کنندگان در این بازار ها اشاره کرد و گفت : برای توسعه کشور و پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی باید وابستگی به در آمدهای نفتی و دلار را صادرات محوصل به کشور های همسایه گاهش داد .

همتی خواستار ایجاد شرایط مناسب توسط دستگاههای اجرایی برای توسعه صادرات بوپژه محصولات کشاورزی در استان قزوین شد .

استاندار قزوین تایکد کرد ؛ دستگاههای اجرایی و متوالیان بخش نباید برای بخش خصوصی که در امر صادرات محصولات کشاورزی اقدام و عمل می کنند مانع تراشی نمایند .

وی  بر شناسایی دقیق بازار های داخلی و خارجی برای  مازاد تولیدات داخلی و خارجی ، تکمیل زنجیره تولید در بخش کشاورزی ، فرهنگ سازی استفاده صحیح محصولات کشاورزی تاکید کرد .

همتی گفت : باید تلاش کرد تا موانع  از سر راه بخش خصوصی برای صادرات برداشته شود .

انتهای پیام/۱۰۰۰*