پیام (مبعث) حرکت در راستای اخلاق است/ بداخلاقی، ریشه مشکلات اجتماعی است
پیام (مبعث) حرکت در راستای اخلاق است/ بداخلاقی، ریشه مشکلات اجتماعی است

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی شهر مینو، حجت الاسلام علی عباسی مسئول حوزه علمیه قزوین در گفتگوی اختصاصی با شهر مینو به ابعاد شخصیتی پیامبر عظیم الشأن اسلام(ص) اشاره کرد و گفت: بین همه ابعاد شخصیتی پیامبر(ص)، بعد اخلاقی پیامبر عظیم الشان اسلام باعث شد که دین با همه هویت و ارکانی که دارد اکنون به دست ما […]

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی شهر مینو، حجت الاسلام علی عباسی مسئول حوزه علمیه قزوین در گفتگوی اختصاصی با شهر مینو به ابعاد شخصیتی پیامبر عظیم الشأن اسلام(ص) اشاره کرد و گفت: بین همه ابعاد شخصیتی پیامبر(ص)، بعد اخلاقی پیامبر عظیم الشان اسلام باعث شد که دین با همه هویت و ارکانی که دارد اکنون به دست ما برسد و این صراحت آیات قرآن کریم است که می فرماید: ای پیامبر به خاطر نرم خویی و اخلاق حسنه تو بوده که مردم دور تو جمع شده اند و از تو حمایت کردند اگر انسان غلیظ القلب و خشنی بودی از دورت پراکنده می شدند. در مورد پیامبر اسلام(ص) چنین قضاوتی است.

عباسی گفت: از پیامبر اکرم(ص) یک حدیثی نقل شده که می فرماید: «انما بعُثت لاتمّم مکارمُ الاخلاقَ» من فقط مبعوث شدم مکارم اخلاق، اخلاق حسنه را کامل کنم و این را با کلمه انمّا آورده اند. انمّا کلمه حصر است یعنی فقط برای این آمدم که اخلاق حسنه را کامل کنم.

وی افزود: هر جا که مبلغین دین سعه صدر داشتند و اخلاق حسنه داشتند دین رونق گرفت و پیشرفت پیدا کرد. تابحال هم هر موقعی، کسانی که خواسته اند دین خدا را تبلیغ کنند با اخلاق حسنه پیش رفته باشند موفق بوده اند و پیام ایشان موثر بوده است.

مسئول حوزه علمیه قزوین ادامه داد: یکی از ویژگی هی خاص پیامبر اکرم(ص) که خداوند در قرآن به آن اشاره می کند چنین است که (به تو نعمتی دادم که همین بحث سعه صدر است) و یک سوره قرآن به نام سوره انشراح هم هست که خداوند در آن می فرماید: الم نشرح لک صدرک ای پیامبر آیا ما به تو شرح صدر ندادیم؟ شرح صدر یعنی اخلاق نیکو و حسنه، حلم و صبر فراوان، پس معلوم است سعه صدر و شکیبایی و خوشرویی در تبلیغات دینی خیلی موثر است.

حجت الاسلام علی عباسی گفت: پیام بزرگ مبعث هم همین است که ما در راستای اخلاق حسنه حرکت کنیم و سیاسیون و گروه ها و جناح ها برادرانه با هم کار کنند. یک هدف داشته باشند و هم مقصد باشند. اخلاق حسنه در خانواده ها و جامعه از الزامات مهم زندگی اجتماعی است که ما به آن خیلی نیاز داریم و خیلی از مشکلاتی هم که گاهی در بین ما به وجود می آید به خاطر همین بد اخلاقی هایی است که واقع می شود.

استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: ما باید اولاً پیامبر عظیم الشان اسلام را بشناسیم و در تاریخ زندگی آن حضرت و در اخلاق آن حضرت تحقیق کنیم و ببینیم که مصادیق آن چگونه بوده یعنی حضرت با خانواده چگونه رفتار می کردند و با اصحاب و با همسایه و همه اقشار جامعه خود چگونه رفتار می کردند. ما بیاییم اینها را در زمان خود تطبیق دهیم. بگوییم اگر الان پیامبر(ص) حضور داشتند با خانواده و همسایه خود چه رفتاری داشتند؟ یا اگر در راس حکومت بودند چگونه رفتار حسنه را رعایت می کردند؟ پس باید در زندگی بزرگان تحقیق کنیم بعد از اینکه ملاک های اخلاقی را بدست آوردیم اینها را برای اجرا در زندگی روزمره خود برنامه ریزی کنیم.

انتهای پیام/۱۰۰۰*