نفی اسلام انقلابی، نفی تفکر امام(ره) است/تبیین شاخص‌های نه‌گانه انقلابی‌گری
نفی اسلام انقلابی، نفی تفکر امام(ره) است/تبیین شاخص‌های نه‌گانه انقلابی‌گری

به گزارش خبرنگار اعزامی پایگاه خبری تحلیلی شهر مینو، دکتر عبدالله گنجی مدیرمسوول روزنامه جوان صبح امروز در جمع پایوران سپاه صاحب الامر(عج) استان قزوین گفت: برای بررسی وضعیت و رصد درست اتفاقات و تحرکات سیاسی کشور لازم است نگاه متفاوتی به قضایا داشته باشیم و از درگیری و دعوا بر سر موضوعات سطحی و […]

به گزارش خبرنگار اعزامی پایگاه خبری تحلیلی شهر مینو، دکتر عبدالله گنجی مدیرمسوول روزنامه جوان صبح امروز در جمع پایوران سپاه صاحب الامر(عج) استان قزوین گفت: برای بررسی وضعیت و رصد درست اتفاقات و تحرکات سیاسی کشور لازم است نگاه متفاوتی به قضایا داشته باشیم و از درگیری و دعوا بر سر موضوعات سطحی و صرفا خبری پرهیز و به عمق موضوعات توجه کنیم.

گنجی گفت: بطور مشخص باید گفت که دعواهای سیاسی امروز در کشور بر سر چیستی انقلاب است و اساسا بر سر موضوعاتی از قبیل نحوه مدیریت کشور و اجرای مسوولیت دعوایی نداریم.

وی افزود: از دیدگاه امام خامنه‌ای اصولگرایی و اصلاح‌طلبی معنایی ندارد و باید به محتوا توجه کرد و این موضوع را مکرر در دیدار با مردم و مسوولین بیان کرده‌اند که باید شاخص سنجش طیف‌های سیاسی برای معظم‌له، انقلابی و غیرانقلابی و ضد انقلابی است.

مدیرمسوول روزنامه جوان اظهار کرد: حال برای درک صحیح از گروه‌ها و جریانات سیاسی باید به شاخص‌ها نگاه کنیم لذا تحلیل‌های ناشی از نگاه ساختارمحور و فردمحور غلط است.

تبیین شاخص‌های نه‌گانه انقلابی‌گری/ درون نظام هم ضد انقلاب داریم

گنجی گفت: وحدت ملی و استقلال کشور و… از جمله اصول عمومی انقلاب ما و هر کشوری است اما اولین شاخص انقلابی‌گری می‌تواند اصول اختصاصی انقلاب باشد که متشکل از موارد غیرقابل انکاری است که مورد توافق همه گروه‌ها و جریانات سیاسی درون نظام است.

وی افزود: «جمهوری اسلامی» خودش یک اصل است که ظرف و مظروف حکومت ما را بیان می‌کند. هرچند امثال اکبرگنجی یا مصطفی معین در روزگاری دم از سکولاریسم یا حاکمیت دوگانه می‌زدند اما امکان تفکیک جمهوریت و اسلامیت نظام اسلامی وجود ندارد و طبق این تعریف طبیعتا کسانی که «جمهوری اسلامی» را قبول ندارند داخل نظام نیستند.

مدیرمسوول روزنامه جوان اظهار کرد: البته نکته‌ای وجود دارد که آقا در دیدار اعضای شورای عالی امنیت ملی به آن اشاره فرمودند و آن این که با جریان ضدانقلاب درون نظام باید مقابله شود. پس معلوم می‌شود عده‌ای هستند که درون نظام‌اند اما انقلاب را قبول ندارند. این نکته ظریفی است.

گنجی گفت: شاخص دوم ما شخص «امام خمینی(ره)» است. البته امام جامع و کامل. الان برخی در صدد هستند چهره جدیدی از امام به جامعه معرفی کنند و امام راحل را لیبرال جلوه دهند. این عده سعی دارند از امام چهره‌ای بسازند که مورد ژذیرش غرب باشد! امامی مهربان و البته بی خاصیت، اسمش هم گذاشتند «اسلام رحمانی» و «امام مهربان».

وی بیان کرد: برای مقابله با این جریان خطرناک و این پدیده شوم ما چاره‌ای جز رجوع به خود شخص امام(ره) نداریم. امام برای ما شاخص است، اما با تمام زوایا و جامعیتی که دارند.

مخالفت با رهبری، مخالفت با اصل نظام اسلامی است

مدیرمسوول روزنامه جوان اظهار کرد: شاخص سوم می‌تواند «ولایت فقیه» باشد، حضرت آقا هم فرمودند که ولایت فقیه یک شخص نیست بلکه یک جریان فکری است. منظور ما از ولایت فقیه هم همان تفسیر امام(ره) از ولایت است که فرمودند «ولایت فقیه همان ولایت رسول الله(ص) است» البته در حوزه اختیارات.

شاخص چهارم «قانون اساسی» و شاخص پنجم «سیاست‌های کلی نظام» است. نفی سیاست‌های کلی نظام در اصل نفی کل نظام و انقلاب است چون سیاست‌های کلی نظام شاخص انقلابی‌گری است. مثلا فردی می‌گوید من شخص رهبری را قبول ندارم اما نظام اسلامی را قبول دارم، این خلاف واقع است چون مراد از رهبری ولایت‌فقیه است و ولایت‌فقیه شخص نیست، تجلی در سیاست‌های کلی نظام است.

گنجی گفت: شاخص ششم «نوع نگاه به غرب» است. نگاه جریانات و گروه‌های سیاسی به غرب از جمله مبنای تشخیص میزان انقلابی‌گری است. اینکه در شرایط مختلف نگاه‌ها باید چطور باشد و الان چطور است می‌تواند برای ما یک کد باشد.

امام(ره) گفت: خدا لعنتشان کند/ مناقشه بر سر (اسلام انقلابی و انقلاب اسلامی) بازی با لغات است

وی گفت: در بحث نگاه به غرب اصولا سه نگاه داریم مشتمل بر «وادادگی مطلق» که امام(ره) در خصوص این قشر فرمودند خدا آنها را لعنت کند، نگاه دوم «استراتژی مقاومت حفاظتی یا میانه» و نگاه سوم «نگاه گزینشی» است که مورد تائید رهبر انقلاب است و ایشان مکرر فرموده‌اند که ما غرب علمی را میپذیریم و حتی شاگردی می‌کنیم اما غرب را با همه ابعادش نمی‌خواهیم و قبول نداریم.

مدیرمسوول روزنامه جوان اظهار کرد: شاخص هفتم انقلابی‌گری «دعوت و صدور انقلاب» یا همان «اسلام انقلابی». اینجا لازم است یک توضیح کوچکی بدهیم و آن اینکه اسلام انقلابی یعنی الگوی مبارزه و انقلاب اسلامی یعنی الگوی زندگی و این دو با هم منافاتی ندارند و مناقشه بر سر این دو نوعی بازی با لغات است اما وقتی عده‌ای در کشور صریحا اسلام انقلابی را نفی می‌کنند یعنی یکی از اصول فکری امام(ره) را نفی می‌کنند.

دکتر گنجی افزود: ما برای مبارزه و بسط اسلام نیاز به الگوی مبارزه داریم و الگوی مبارزه ما اسلام انقلابی است. امام(ره) مکرر در سخنرانی‌ها و نوشته‌های خود بر اسلام انقلابی تاکید دارند از جمله آنجایی که دارند نعمات و دستاوردهای جنگ هشت ساله را می‌شمارند بروز و ظهور اندیشه اسلام انقلابی را از جمله دستاورد‌های جنگ تحمیلی بر می‌شمارند. رهبر انقلاب هم در وصف اسلام رحمانی صفت «اسلام لیبرال» را به‌کار بردند، یعنی اسلام بی خاصیت و بی درد سر، اسلامی که مورد پذیرش غرب هم باشد مثل اسلام ترکیه و افغانستان و پاکستان و… .

بسیاری از جریانات سیاسی فاقد الگوی مدیریت کشور هستند/ عده‌ای از انقلابی بودن خسته‌ شده‌اند

وی گفت: شاخص هشتم «مدل اداره کشور و برنامه اداره کشور» است. برای بررسی وضعیت جناح‌ها و گروه‌های سیاسی لازم است برنامه ایشان برای ادارهد کشور مورد بررسی قرار گیرد. اینکه آیا برنامه در راستای نیل به تمدن اسلامی است یا خیر؟ بسیاری از برنامه‌ها بر اساس لیبرال غرب نوشته می‌شود و بویی از الگوی اسلامی ایرانی نبرده است. بسیاری از گروه‌های سیاسی که اتفاقا خیلی هم ادعا دارند فاقد برنامه اجرایی هستند و اصلا هیچ الگویی برای اداره حکومت ندارند.

گنجی گفت:شاخص نهم «پشیمانی یا عزم در انقلابی ماندن» است. حضرت امام(ره) جمله‌ای دارند که: آنان که مبارزه و رفاه را با هم می‌خواهند آب در هاون می‌کوبند. الان هم عده‌ای داریم که از انقلابی‌گری خسته شده‌اند و پشیمان هستند. امام(ره) اعتقاد داشتند که تفاوت انقلاب ما با سایر انقلاب‌ها در همین نکته است که همه انقلاب‌ها برای رفاه بیشتر یا تغییر مدل حکومت و… آمدند و شکست خوردند اما انقلاب ما «لله» بود و برای اقامه حکومت الله شکل گرفت و شخص در آن مطرح نبود.

وی گفت: امام(ره) همواره می‌فرمود که اگر این انقلاب شکست بخورد شخصی مثل بنده شکست نخورده است بلکه اسلام شکست خورده است. اینها شاخص‌هایی است که باید به آنها توجه کرد و آنها را مبنای تشخیص ماهیت جریان‌های سیاسی درون نظام قرار داد.

مدیرمسوول روزنامه جوان اظهار کرد: در حال حاضر تحلیل شخص من این است که آرایش سیاسی درون نظام به دو دسته «غرب گرایی – سکولاریسم» و «اسلام گرایی – اسلام سیاسی» تقسیم شده است و اساسا چیزی به نام اصول‌گرایی و اصلاح‌طلبی ماهیتی وجودی ندارند و تنها گرو‌ها به این نام شناخته می‌شوند.

گنجی گفت: تفکر نوع سکولار به سه طیف تقسیم می‌شوند: «طیف غرب گرای درون نظام» و سازگار با نظام که دنبال ساختار شکنی و مقابله با نظام نیستند که از جمله این افراد می‌توان به آقایان کواکبیان و عارف و… در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد. گروه دوم «غرب گرای مشروطه‌خواه» هستند و ولایت فقیه و راس حاکمیت را تشریفاتی می‌خواهند و شعار مردم‌گرایی به جای فرد گرایی سر می‌دهند.

وی اظهار داشت: گروه سوم از طیف سکولار «غرب گرای جمهوری خواهان» هستند که نظام را قبول ندارند و خارج نظام دسته‌بندی می‌شوند از جمله آنان هم می توان به اکبر گنجی و محسن سازگارا و… اشاره کرد.

مذاکرات، ظرفیت فکری و شناختی ملت را بالا برد/ آمریکا بدعهد است

مدیرمسوول روزنامه جوان به قضایای هسته‌ای و دستاورد‌های مذاکره با غرب و خصوصا آمریکا هم اشاره کرد و گفت: متاسفانه دولت، باور عمومی جامعه را بدان سو سوق داد که کلید حل مشکلات معیشتی و اقتصادی کشور در گرو مذاکره با آمریکاست. رهبری هم فرمودند که بنده خوش‌بین نیستم اما این مذاکرات ظرفیت فکری و شناختی ملت ما را بالا خواهد برد.

گنجی افزود: الان هم که یک سال از پایان مذاکرات و قرار شروع لغو تحریم‌ها می‌گذرد و می‌بینیم که هیچ اتفاقی نیافتاده است اما دولت‌مردان جرأت این را ندارند که صریحا بگویند آمریکا بدعهدی کرده است.

وی در پایان گفت: نگاه سلبی نباید جامعه اسلامی ما را از نگاه ایجابی دور کند. نگاه ظاهری و کم عمق به اتفاقات و جریان‌های سیاسی کشور آفت امروز ماست که باید با آن مقابله شود.

انتهای پیام/۱۰۰۰*