راه شهیدرجایی، از حرف تا عمل
راه شهیدرجایی، از حرف تا عمل

پایگاه خبری تحلیلی شهر مینو: مؤمنان به خدا، همیشه در آتش خشم و انتقام دشمنان خدا مى‌سوزند. آن مردان خدا چه بودندکه مخالفان، سازندگی‌شان در عرصه‌های مختلف کشور اسلامی را تاب نیاوردند و در بهشتی‌شدن آنها و جهنمی‌کردن خودشان از شنیع‌ترین اعمال هم فروگذار نکردند؟ آن دو تن، دو معلم، دو اسوه و دو میزان، «هنر» زیستن […]

پایگاه خبری تحلیلی شهر مینو: مؤمنان به خدا، همیشه در آتش خشم و انتقام دشمنان خدا مى‌سوزند. آن مردان خدا چه بودندکه مخالفان، سازندگی‌شان در عرصه‌های مختلف کشور اسلامی را تاب نیاوردند و در بهشتی‌شدن آنها و جهنمی‌کردن خودشان از شنیع‌ترین اعمال هم فروگذار نکردند؟

آن دو تن، دو معلم، دو اسوه و دو میزان، «هنر» زیستن بودند، و «رجا»ى زندگان! به سادگى خدمت بودند و طراوت بهار، به صلابت کوه بودند و سرافرازى سرو، به پاکى دو فرشته بودند و صمیمیت دو پدر، … دو برادر!

مقلّد امام بودند و مقتداى امّت، مربى دلسوز و مدرس تعهد. راه رشد و معبر ایمان. خط خلوص بودند و الگوى ایثار. گناهشان، مقاومت در خط امام بود و جرمشان، تکیه بر اصول و سازش‌ناپذیرى در محور مکتب. انتقام اصحاب نفاق، از آن جهت بود که آن دو تبلور ایمان بودند.

آن دو رهیار! دو عاشق صادق، دو ققنوس عشق و سوختن و ساختن! آن دو یار، دو انسان خوب، دو شهید! افتادنِ آن دو سرو سرفراز، به ما ایستادن آموخت، و سوختنشان، به ما روییدن الهام داد.

images

توصیه بر نزدیک شدن مسوولین به مردم و پرهیز از دریافت حقوق غیر معمول

شهید رجایی همواره نماد خدمت صادقانه در تاریخ سیاسی نظام مقدس جمهوری‌اسلامی است. او چه قبل از انقلاب و چه بعد از آن ثابت کرد که اگر یک مسوول بخواهد مردمی باشد و الگویی برای دیگران باشد، باید همه اعمال و رفتارش به اکثریت مردم جامعه‌اش شباهت داشته باشد.

یکی از اصول مهم او ساده‌زیستی بود. به همین خاطر است که در زندگی ایشان نشانی از تجمل و زرق و برق یافت نمی‌شد. تا جایی که در زندگی‌نامه او می‌خوانیم بعضا در دیدارهای مردمی، همراهان او را، به جای وی اشتباه میگرفتند.

خصلت مردم‌داری و مردم‌باوری از جمله ویژگی‌های رفتاری است که در تمامی دوران حیات سیاسی و اجتماعی ایشان نمود زیادی داشت. ایشان برای مردم اهمیت زیادی قائل بودند و بر این اعتقاد بودند که بدون مردم، هیچ کاری نمی‌توان کرد.

وی چه زمانی که یک دست‌فروش بود و چه زمانی که بر مسند نخست وزیری و ریاست جمهوری تکیه زد، فاصله‌اش با مردم هیچ تغییری نکرد و در هر فرصتی از توان و اندیشه خود در راه خدمت به مردم و پیشبرد امور و نیازهای مردم استفاده می‌کرد.

download (1)

شهید رجایی اقداماتی نظیر خلق نهادهای رسیدگی کننده به مشکلات مردمی، توصیه اکید مبنی بر نزدیک‌تر شدن مسئولین عالی‌رتبه به مردم به منظور درک راحت‌تر مشکلات آنان و پرهیز از هرگونه راحت‌طلبی و تشریفات و پرهیز از دریافت حقوق بیش از حد معمول را سرلوحه کارهای خود قرار داد.

تاکید بر کار و تولید و خودکفایی با صدور بخشنامه‌های اداری

قناعت و صرفه‌جویی و به تبع آن از خود‌گذشتگی و انفاق و بهره‌گیری از حداقل زندگی پیشه او بود، از اینکه دیگران از امکانات او بهره ببرند، لذت می‌برد و این رویه را هم در خانه و هم درصحنه اجتماع از خود نشان می‌داد.

صرفه‌جویی، هزینه و مصرف کمتر را،‌ به ویژه در آن شرایط زمانی انقلاب، برای تداوم انقلاب ضروری می‌دانستند و بر نیاز انقلاب به کار و تولید بیشتر از یک سو و مصرف و هزینه کمتر از سوی دیگر، جهت نیل به خودکفایی، در قالب صدور بخشنامه‌های اداری تاکید میکرد.

images (1)

رجایی می‌گفت: «ولایت‌فقیه را به عنوان عالی‌ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی در قانون اساسی خود گنجانده‌ایم.» وی صدور انقلاب را اینگونه بیان می‌دارد که «نفع جمهوری اسلامی در این است که انقلاب اسلامی‌اش را به دنیا صادر کند، گر چه لازم باشد در این راه سرمایه‌گذاری کند.» طبیعتاً با داشتن چنین ایده‌ای خط و مشی سیاسی کشور نه بر اساس تکیه به هیچ قدرت غربی و شرقی که بر اساس استقلال و خود محوری می‌باشد.

اما موضوع تاسف‌آور اینجاست که این روزها دولت مردان ایران در سخنرانی‌های خود به مناسبت هفته دولت اصرار بر معرفی خود به عنوان پیرو راستین این مرد بزرگ دارند و علی رغم عملکرد خود با زاویه ۱۸۰ درجه‌ای از شهیدان رجایی و باهنر، در سخن شدیداً به ستایش سیره عملی این شهدا می‌پردازند و ادعا می‌کنند که آنها را سرلوحه کارهای خویش قرار می‌دهند.

رفتار متناقض این روزهای دولتی‌ها لزوم مقایسه آنها را با آن بزرگ مردان همیشه تاریخ بیش از پیش بر ما تکلیف می‌کند.

اقدامات پرافتخار دولت تدبیر و امید در پیمودن مسیر شهید رجایی

بعد از بازگویی تمامی خصلت‌های خداپسندانه دولت مردان خدایی مانند شهیدان رجایی و باهنر شایسته است به شمارش تعدادی از دسته‌گل‌های دولت مردان کنونی نیز بپردازیم تا یادآوری شود که دشمن از حضور چه کسانی احساس خطر می‌کند و دست به ترور می زند!

*میزان دارایی برخی دولت‌مردان، اگر چه بسیار دیر اعلام شد، اما در هر صورت باعث تعجب بسیاری از افراد جامعه شد. اینکه دولتی، از افراد ثروتمند و وزرای متمول تشکیل شود، به‌خودی خود شاید بد نباشد اما آیا ثروتمندان می‌توانند مدعی شوند که طعم فقر را چشیده‌اند و آیا کسی که نتواند در حد افراد پایین‌دست جامعه زندگی کند، درد طبقات محروم را درک می‌کند؟

حسن روحانی در برنامه‌ی تبلیغاتی ۲۲ خرداد ۹۲ در شبکه سه سیما می‌گوید: اگر روشن شود فردی در دولت تخلف کرده باید با وی برخورد شود در اینجا خط قرمزی وجود ندارد و قانون برای همه مساوی است و سه سال بعد در اختتامیه جشنواره شهید رجایی (۸ شهریور ۹۵) می‌گوید: اگر می‌خواهیم با فساد مبارزه کنیم، بدانیم با بگیر و ببند و یا این را بگیر و آن را بگیر و با چوب و شلاق فساد درست نمی‌شود!

download (2)

*استفاده از اتومبیل‌هایی که بعضا در زمره خودروهای گران‌قیمت رده‌بندی می‌شوند، همواره مورد توجه و انتقاد بوده است. البته هرگاه دولتمردان به این امر مبادرت ورزیده‌اند، این انتقادات بیشتر و بیشتر شده است. در حال حاضر اما دولت یازدهم ثابت کرده است که چندان توجهی به این انتقادات ندارد.

X1416412350

*برگزاری شوی لباس اسلامی که یکی از عرصه‌های بروز تجمل‌گرایی و ترویج خوی اشرافی‌گری از سوی کارگزاران دولت یازدهم است. کافیست به حواشی اینگونه برنامه‌ها سری بزنیم و قیمت لباس‌های عرضه شده و البته طراحی‌های مسأله‌دار آنها را ببینیم؛ لباس‌هایی که فقط برای میلیونرها طراحی شده و قیمت‌های چند میلیونی تا چند ده میلیونی دارند!

69691-208283-1395570401

*خاطره دریافت چندین‌باره پیامک تبریک عید نوروز از سوی رییس‌جمهوری، هنوز در اذهان مردم، جاری است. البته مشخص نشد که منبع مالی این پیامک‌ها چه بوده است و حتی ادعا شد که اپراتورهای تلفن‌همراه، در نقش اسپانسر تبلیغاتی ظاهر شده‌اند و پولی بابت ارسال آن دریات نکرده‌اند! هرچند که این شرکت‌ها سهامی عام هستند و هزینه از منابع آنها نیز به معنای هزینه از جیب مردم و سهامداران آنهاست. اصلا مگر دولت یازدهم، تیم فوتبال است که اسپانسر(اصطلاحاً پشتیبان مالی) جذب کند؟

139501031048011087389174

*سفر «حسن روحانی» در ایام نوروز به جزیره مصفا و زیبای کیش، همان‌جا که حقوق اکثریت جامعه ما نمی‌تواند تأمین‌کننده هزینه گزاف و قیمت‌های نجومی اقامت و پروازها به این جزیره باشد.

*سفر یکی از وزرای «حسن روحانی» که اتفاقاً از متمول‌ترین آنهاست، به آلمان و اقامت۲۵ روزه که گفته شد با اهداف درمانی صورت گرفته، حال آنکه نمایندگان مجلس، بارها درباره سن و سال ایشان سخن گفته بودند و سختی‌های امر وزارت را گوشزد کرده بودند.

*دیگری بازسازی محل استخر و سونای ساختمان هیئت دولت بود که گفته شد تنها حدود ۷۰ میلیارد ریال ناقابل هزینه به «بیت‌المال» وارد کرده است.

mip2xyi72hkc3h0yufaa

*برگزاری جشن میلاد فاطمه زهرا(س) در محل کاخ سعدآباد که همسر رییس‌جمهور و همسر برادر ایشان به همراه همسر وزرا و افراد شاخص دولت و برخی مدعوین دیگر (همسران سفرا) نیز در این جشن حاضر بوده‌اند و اتفاقاتی هم در آنجا رخ داده است که البته خود دولت آنها را تکذیب می‌کند!

نتیجه گیری

رجایی به عنوان یکی از موثرترین افراد در پیروزی و تداوم انقلاب، برگه‌هایی از تاریخ سیاسی ایران را به خود اختصاص داده است که راز و رمز جاودانگی ایشان به گواه تاریخ در اندیشه‌ای است که نمودهای عینی آن در مواضع سیاسی و الگوهای رفتاری‌ نظیر ساده‌زیستی، قناعت، مردم‌داری و قانونگرایی می‌باشد.

رجایی بدون تاثیرپذیری از هیاهوهای سیاسی پیرامون خویش، بر اصول مذکور پافشاری می‌کرد، که به همین خاطر در تداوم انقلاب اسلامی نقش موثری را ایفا کرد.

یکی از مشکلات جاری در عرصه فرهنگ کشور ما، بروز تغییرات عموماً منفی در «سبک‌زندگی» و نهایتاً دور شدن از شیوه زندگی ایرانی و اسلامی است. حال پرسش اساسی این است که چرا دولت با رفتارهای خود، از یک‌سو مردم را به‌صرفه‌جویی در مصرف آب و برق و … و حتی انصراف از دریافت یارانه!!! دعوت می‌کند (که البته امری پسندیده است) و از سوی دیگر با اعمال و رفتار خود باعث ترویج تجملات در کشور می‌شود؟

در هر صورت، اعضای دولت یازدهم، با عمل به جمله معروف «دارندگی و برازندگی»، نشان داده‌اند که نگران ترویج و تبلیغ «تجمل‌گرایی»، «اسراف»، «ریخت‌وپاش» و «تغییرات غلط در سبک زندگی مردم» نیستند. آخرین گواه ما هم بیانات فرماندار تازه منصوب شده یکی از شهرهاست که در حاشیه جلسه معارفه خود صریحاً گفت: من اهل کباب و شیشلیک هستم و نمی‌توانم نان و پنیر بخورم!

یادمان باشد که بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی درباره خوی کاخ نشینی و تجمل گرایی فرمود:

«ما باید کوشش کنیم که اخلاق کاخ ‏نشینى را از این ملت بزداییم. اگر بخواهید ملت شما جاوید بماند و اسلام آن طورى که خداى تبارک و تعالى می ‏خواهد، در جامعه ما تحقق پیدا کند، مردم را از آن خوى کاخ ‏نشینى به پایین بکشید، خود کاخ ‏نشینى این خوى را می ‏آورد».

«آن هایی که در خانه‌های مجلل راحت و بی درد آرمیده‌اند و فارغ از همه رنج‌ها و مصیبت‌های جان‌فرسای ستون محکم انقلاب و پابرهنه‌های محروم تنها ناظر حوادث بوده‌اند و حتی از دور هم دستی بر آتش نگرفته‌اند نباید به مسئولیت‌های کلیدی تکیه کنند که اگر به آنجا راه پیدا کنند چه بسا انقلاب را یک شبه بفروشند و حاصل همه زحمات ملت را بر باد دهند»(صحیفه امام ج۲۰ – ص۳۳۳)

*میترا محمدعلی‌خانی

انتهای پیام/۱۰۰۱*